Podjetje Apple je s pripravo operacijskega sistema iOS 16 nedvomno zadelo v polno. Novost je namreč uporabnikom novejših pametnih mobilnih telefonov iPhone prinesla kar nekaj uporabnih možnosti. Ker pa uporabniki neprestano zahtevajo nove možnosti, so pri podjetju Apple pripravili novo posodobitev za iOS 16, in sicer različico iOS 16.4.
Prenovljeni mobilni operacijski sistem iOS 16.4 prinaša bogato paleto novosti. Med njimi najdemo možnost potisnih sporočil za spletne strani. Ta spletnim stranem omogoča pošiljanje kratkih obvestil uporabnikom. Poleg tega tu najdemo še nove slikovne like ter izboljšano aplikacijo Podcast. Poleg tega je bila izboljšana tudi platforma HomeKit. Podjetje Apple je v novi mobilni operacijski sistem iOS 16.4 seveda vključil tudi varnostne popravke in popravke operacijskega sistema za stabilnejše delovanje sodobnejših telefonov iPhone. Skupaj pa je na voljo več kot 60 različni posodobitev, ki se bodo brez težav prikupile tudi najzahtevnejšim uporabnikom.
Nov mobilni operacijski sistem iOS 16.4 je pričakovano na voljo prek sistema nadgradnje OTA (over-the-air), namestili pa ga bodo lahko vsi uporabniki novejših Applovih mobilnih naprav. O razpoložljivosti nadgradnje nas bo obvestila naprava sama. Pred izvedbo nadgradnje pa bo morala biti baterija napolnjena do vsaj 20 odstotkov ali priključena na polnilec, sicer posodobitve ne bo mogoče namestiti. Razpoložljivost novosti bomo lahko preverili tudi sami, in sicer s klikom na Nastavitve, Običajno in Posodobitev programske opreme.
Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.
Odločili smo se, da vam bomo vsak teden predstavili 5 novih mobilnih aplikacij in iger, s katerimi bomo skrbeli, da boste karseda na tekočem na področju razvoja Android programske opreme. Tokrat smo izbrali tri igre in dve aplikaciji.
BT21 Pop Star
Cena: Brezplačno
BT21 Pop Star je “match-three puzzle” igra. Igralci napredujejo skozi igro, kot pri večini iger te vrste. Z vsakim zaključkom stopnje ste bližje zaslužku kosov sestavljanke, ki jih zbirate in sestavljate. To je hkrati glavna zanka igranja in to, za kar boste porabili večino svojega časa. Prejmete nekaj tradicionalnih “match-three” elementov, kot so okrepitve, ki vam pomagajo dokončati uganke in gledano v celoti BT21 Pop Star res ni slab vstop v žanr. Obstaja nekaj težav pri zgodnjem nalaganju, vendar bi jih razvijalci morali odpraviti v prihodnjih posodobitvah.
Dreamai je aplikacija za ustvarjanje umetnosti z umetno inteligenco. Podobno kot Microsoftov Bing Image Creator vam ta aplikacija omogoča ustvarjanje slik tako, da z besedami opišete, kar želite. Aplikacija nato poskuša ustvariti to sliko z uporabo umetne inteligence. Aplikacija je precej nova, zato ni veliko podatkov o tem, kako dobro deluje, vendar se je zdelo, da je pri testiranju portala Android Authority delovala dobro, čeprav nismo dobili nobenih konkretnih podatkov. V vsakem primeru je to zabavna aplikacija, ki nadalje raziskuje zmogljivosti umetne inteligence doslej.
Izšla je letna EA-ova igra za Android. Letošnja izdaja vsebuje posodobljene ekipe, nekaj prenovljenih funkcij in več načinov igre. V bistvu je to simulator, kjer zbirate igralce, sestavljate ekipo in se nato soočite z drugimi igralci. Zbirate lahko turnirje, dogodke in posebne igralce. Poleg tega je grafika igre razmeroma v redu. Igrate lahko tudi nekaj bejzbola, vendar uporabniška izkušnja ni niti približno tako poglobljena, kot igra bejzbola na konzoli. Oboževalce športa bi morala nekoliko odvrniti, medtem ko se med igrami predvajajo reklame in kljub agresivnim nakupom v aplikaciji ni nič groznega za igranje. EA Sports MLB Tap Baseball 23 je zagotovo “shoo-in” za najboljšo bejzbal Android igro.
Prosper je aplikacija za duševno zdravje. Podobna je sodobnim mobilnim aplikacijam za dnevnik, kjer lahko vsak dan preverite svoje razpoloženje. Aplikacija vam nato pomaga pri spopadanju z negativnim razpoloženjem z različnimi majhnimi nasveti in triki, skupaj s stvarmi, kot so sprostitvene dejavnosti. Sčasoma lahko spremljate svoje razpoloženje in vidite, ali napredujete ali ne. Uporabniški vmesnik je čist in enostaven za uporabo. Ima tudi sodoben občutek. Glede tega nimamo nobenih resničnih pritožb, vendar njegova učinkovitost temelji na uporabniku in ne v resnici ne na aplikaciji.
Mighty Doom je najnovejša igra Bethesde. To je pustolovska “top-down” streljačina, kjer pokosite množice sovražnikov z različnimi orožji. Ima tisti značilni arkadni občutek in res je zabavna, ko odklenete eno od resnično močnih orožij. Le kdo ne mara gledati na tone sovražnikov, ki se pojavljajoin izginjajo? Igra ni videti ali se igra podobno kot njen soimenjak, Doom in to je trdna ovira pred večjim uspehom. Oboževalci starejše igre z Mighty Doom-om ne bodo našli svojega Doom nadaljevanja. Vendar, če temu odvzamete vidik Dooma, je prijetna potrata časa.
Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.
V uredništvo smo prejeli na testiranje najnovejši tablični računalnik Microsoft Surface Pro 9, ki se lahko spremeni v prenosnik, če ste pripravljeni doplačati dva stotaka za tipkovnico in pisalo za boljšo produktivnost.
Microsoft Surface Pro 9 je neposredna naslednica lanskoletne tablice Surface Pro 8, ki smo jo uspeli tudi testirati. Takrat smo ji zamerili visoko začetno ceno in visoko ceno opcijskih dodatkov (tipkovnica in pisalo), ki sta pravzaprav nujna za izkoriščanje celotnega potenciala tablice. V nejevoljo nas je spravilo tudi omejeno število vhodov.
Leto kasneje je zgodba zelo podobna. Dizajn ostaja enak, kar nas ne moti, saj gre za privlačno in funkcionalno zasnovo. Vstavili so nov Intel procesor 12. generacije, ki obljublja do 30 % boljšozmogljivost, vendar malenkost slabšo ali v najboljšem primeru enako avtonomijo baterije. Obljuba o boljši zmogljivosti pa ni mikavna za čisto vsakogar, še posebej pa ne uporabnike Surface Pro 8 in pravzaprav vseh, ki ne potrebujejo dodatne zmogljivosti.
Prednosti
Slabosti
💻Super 120 Hz zaslon s prilagodljivim osveževanjem
🛠 Visoka cena, ki ne vključuje tipkovnice in pisala
💻 Natančen in širok barvni razpon
🛠 Omejena povezljivost in vrsta priključkov (manjka USB-A in vhod za slušalke)
💻 Zmogljivost na pričakovanem nivoju
🛠 Enaka ali malenkost slabša življenjska doba baterije v primerjavi s predhodnikom
Microsoft Surface Pro 9: specifikacije testne različice
Zaslon: 13-palčni LCD 2880 x 1920 (267 ppi), 120 Hz, razmerje stranic 3:2
Procesor: Intel i5-1245U (možna konfiguracija z i7)
RAM: 16 GB (konfiguracije z 8 ali 32 GB)
Shramba: 256 GB SSD (nadgradljivost do 1 TB)
Grafičnakartica: integrirana Intel Iris Xe
Operacijskisistem: Windows 11 Pro
Kamera: 10 MP zadnja kamera, 5 MP sprednja kamera s podporo za Windows Hello
Povezljivost: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.1, 2x Thunderbolt 4, Surface Connect
Teža: 879 g brez tipkovnice
Obstaja pa tudi ARM različica, ki pa ima še vedno težave z združljivostjo in zmogljivostjo, zato bi na dolgi rok priporočali Surface Pro 9 s platformo Intel.
Čeprav je videz najnovejše tablice identičen prejšnji, se je na splošno dizajn napotil v pravo smer oziroma v smer popravljivosti in trajnosti. Za bolj podroben opis dizajnerskih smernic se usmerite na recenzijo Surface Pro 8. V tem trenutku bi se raje osredotočili na ključne razlike.
Začnimo kar pri že omenjeni nadgradljivosti in popravljivosti. Pod naslonjalom se skriva majhen magnetni razdelek, pod katerem se skriva SSD disk. Zamenjava je izredno enostavna. Odvijete vijak, vstavite nov disk in vse skupaj ponovno zaprete. To pa ni edina prijazna poteza Microsofta.
Pri nameščanju baterije niso uporabili lepila, zato je menjava zopet poenostavljena. Tudi pri zaslonu so bili stiskači pri nanosu lepila in na veselje uporabnikov in serviserjev je menjava zaslona sedaj občutno lažja. V prihodnosti bi radi videli še večji poudarek na nadgradljivosti in popravljivosti. Pred kratkim je Framework predstavil prenosnik, kateremu lahko prosto menjamo grafični modul.
Zelo dobrodošla je selitev fizičnih tipk na vrhnjo stran ohišja, kjer so manj v napoto v načinu uporabe tabličnega računalnika. Na levi strani sta dva Thunderbolt 4 USB-C priključka, na desni pa Microsoftov lastniški priključek za polnjenje Surface Connect. Odstranili so priključek za žične slušalke, kar ne bo razveselilo tiste uporabnike, ki še niso naredili ali pa nočejo narediti prehoda na brezžičnost. Uporaba z adapterjem je seveda mogoča, vendar ker je število priključkov zelo omejeno, se lahko zgodi, da boste v primeru povezovanja več zunanjih naprav morali kupiti priklopno postajo.
Zaslon ostaja zelo močna lastnost. Podpira ločljivost 2880 x 1920 slikovnih točk, 120 Hz osveževanje in Dolby Vision HDR. Okvirji okoli zaslona so gigantski za moderne standarde, še posebej na zgornji strani, kjer pa je njihova debelina upravičenashrambosprednje kamere 1080p s funkcijo Windows Hello in sistem dvojnih mikrofonov za video klice in snemanje. Na zadnji je kamera 10 MP, ki zmore snemanje in fotografiranje v 4K, vendar ne pričakujte nivo kakovosti kot na pametnih telefonih.
Dobrodošlo je razmerje stranic 3 : 2, ki omogoča boljši pregled elementov na zaslonu.
Tipkovnica, ki je nujna za uresničitev formata dva-v-enem, in pisalo za lažje ustvarjanje ostajata drag dodatek pri že tako visoki začetni ceni tabličnega računalnika.
Oba nujna dodatka delujeta dobro. Risanje in zapisovanje je izredno zadovoljujoče s pisalom Surface Slim Pen 2. Pisalo udobno leži v roki in haptične povratne informacije zagotavljajo podoben občutek kot risanje s pravim pisalom. Tipkovnica potrebuje nekoliko prilagajanja in zagotovo ne dovoljuje enakih hitrostih tipkanja kot pri klasični prenosni tipkovnici. Sledilna ploščica je opazno manjša, kar pomeni nekoliko težje upravljanje s kazalcem.
Njuna največja prednost je magnetni priklop in odklop. Tipkovnica pa je hkrati še torbica in polnilnik za pisalo. Največji pomislek, ki si ga delimo s številnimi uporabniki predhodnih generacij, je dejstvo, da če želimo uporabljati Surface Pro 9 kot nadomestek za prenosnik (kar si boste tudi želeli), bomo morali dodatno odšteti dobrih 100 € (samo za tipkovnico) ali pa slabih 200 € za pisalo in tipkovnico. Pri začetni ceni 1.600 € je to zelo zoprn občutek.
Zmogljivost je boljša, vendar za mnoge neopazna
Največja sprememba se nahaja v procesorju, ki je naredil standardni preskok na naslednjo generacijo. Naša testna različica ima Intel i5-1245U, lahko pa izberete tudi nekoliko močnejši (in dražji) primerek z i7 procesorjem. V obeh primerih gre za procesorje z oznako U, kar pomeni, da so bolj osredotočeni na varčnost kot produktivnost.
Vseeno je dovolj računske moči za standarde naloge, kot so spletno brskanje, urejanje dokumentov, gledanje multimedijske vsebine ali pa vse hkrati. Omejitve se pokažejo pri grafično intenzivnih nalogah, kot na primer pri igranju iger ali oblikovanju, kjer proces razumljivo traja dlje kot pri prenosnikih z namensko grafično kartico. V primerjavi s Surface Pro 8 se lahko devetica pohvali s približno 20-30 % boljšo zmogljivostjo.
Od iger se ne rabite posloviti v celoti. Pri igrah, kjer prednjači moč procesorja (Counter Strike, LOL, Overwatch 2, PUBG, Doom …), ne boste imeli težav. Če boste želeli igrati naslove, ki so bolj osredotočeni na zgodbo in grafiko (The Witcher 3, Red Dead Redemption 2 …), boste morali igrati pri nizkih nastavitvah in se privaditi na občasna zatikanja. V vsakem primeru pa boste po krajšem igranju morali tablici nameniti premor za ohladitev.
Boljša opcija je igranje iger v oblaku preko Xbox Cloud Gaming ali Nvidia GeForce Now, kjer ne potrebujete zmogljive strojne opreme, ampak le dobro internetno povezavo. Hiter 120 Hz zaslon bo v tem primeru še bolj prišel do izraza.
Dražja opcija pa je priključitev zunanje grafične enote, za katero boste potrebovali namensko ohišje. V tem primeru boste poleg denarja izgubili tudi na prenosljivosti.
Ker je nameščen Windows 11, lahko z nekaj truda namestite Android aplikacije in igre. Njihova razpoložljivost pa je v tem trenutku še vedno zelo omejena, zato še naprej priporočamo uporabo emulatorjev (Nox, Bluestacks …).
Rezultati testov
Baterija zdrži udobnih 7-8 ur aktivne uporabe pri 70 % svetlosti in dinamičnem osveževanju zaslona. To je podobno kot lansko leto. Nekoliko več baterije bi iztržili s fiksno 60-Hz hitrostjo osveževanja zaslona, vendar se nam ta kompromis ni zdel smiseln. Ko se navadiš na gladko osveževanje, je težko narediti korak nazaj.
Končno mnenje
Microsoft Surface Pro 9 je odlična tablica oziroma naprava z dvema obrazoma. Če jo želite uporabljati kot prenosnik (kar tudi priporočamo), potem boste morali nujno kupiti vsaj tipkovnico. Zelo dobro se seveda obnese v tabličnem načinu, še posebej s pisalom, s katerim je uporaba zelo poenostavljena, bolj zahtevna opravila pa natančnejša. Zaslon je zelo odziven na naše dotike, zato smo pogosto brskali po menijih kar s prstom in ne s sledilno ploščico.
Zelo dobro se je odrezal tudi kot bralnik, čeprav je v tem načinu njegova zajetnost bolj očitna v primerjavi z namenskimi napravami za branje e-knjig. Kot že izpostavljeno, ne gre za gaming računalnik, zato ne pričakujte, da boste novejše igre igrali na spodobni ločljivosti. Je pa lahko dobro orodje za igranje iger v oblaku, ki se po koncu lahko enostavno spremeni nazaj v stroj za produktivnost.
Najbolj udobno se počuti na poti, kjer njegova večnamenskost sije na polno.
Ali je to tablični računalnik za vas? Zagotovo, če imate razpoložljiva sredstva in če niste lastnik prejšnjega modela. Surface Pro 8 je skoraj identičen svojemu nasledniku. Med njima je glavna razlika 30-% razlika v zmogljivosti, ki pa je boste zares težko opazili. Če uspete najti Surface Pro 8 v akciji, potem je vredno razmisliti, ali je finančna razlika vredna nekoliko več zmogljivosti in leto več življenjske dobe.
V tem trenutku, ko na Amazonu poteka spomladanska akcija, je Surface Pro 9 zagotovo boljša naložba. Po izteku akcije bi zagovarjali, da je Surface Pro 8 bolj primerna naprava za večino uporabnikov.
Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.
Podjetje Valve Corporation je objavilo nadvse zanimive podatke o uporabnikih njegovih storitev, ki prisegajo na sicer zelo priljubljeno oblačno igričarsko platformo Steam. Podatki so pokazali, da na oblačne računalniške igre prisega že več kot 32 odstotkov uporabnikov Microsoftovega operacijskega sistema Windows 11. V primerjavi s preteklim mesecem se je delež uporabnikov tega sistema sicer povečal za kar 1,73 odstotkov.
Ker število uporabnikov z operacijskim sistemom Windows 11 narašča, se temu primerno zmanjšuje delež uporabnikov operacijskega sistema Windows 10. Kljub temu delež slednjih ostaja zelo visok. Na operacijski sistem Windows 10 namreč še vedno prisega 62,33 odstotkov uporabnikov. To sicer nekoliko preseneča, saj je operacijski sistem Windows 11 med nami prisoten že kar nekaj časa in je nameščen na novejše računalniške sisteme.
Na žalost pa na oblačno igričarsko platformo Steam ne bodo več mogli dostopati uporabniki zastarelih operacijskih sistemov Windows. Tu gre operacijske sisteme Windows 7, Windows 8 in Windows 8.1, ki so bili že pred časom opisani s stani podjetja Microsoft. Če gre verjeti podatkom platforme Steam, bo ta sprememba prizadela le dva odstotka uporabnikov oblačnih iger. Ti bodo morali za ponovni dostop seveda uporabiti sodobnejši operacijski sistem.
Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.
Najnovejši Microsoftov operacijski sistem Windows 11 trenutno uporablja že okoli 28 odstotkov uporabnikov. Kljub temu se na svetovnem spletu že pojavljajo govorice, da naj bi podjetje Microsoft pripravljalo njegovega dostojnega naslednika. Tu govorimo o operacijskem sistemu Windows 12.
Novi Microsoftov operacijski sistem Windows 12 naj bi bil uradno predstavljen v drugi polovici letošnjega leta. Ta naj bi uporabnikom prinesel kar nekaj novosti. Med vsemi pa bo najbolj izstopala vgrajena umetna inteligenca. Ta bo usmerjena v uporabnika operacijskega sistema. To v praksi pomeni, da bo uporabniku zagotavljala precej boljšo uporabniško izkušnjo. Poleg tega mu bo v pomoč pri opravljanju zahtevnejših opravil in pri reševanju težav.
Zato ne preseneča, da bomo za namestitev operacijskega sistema Windows 12 potrebovali relativno zmogljiv računalniški sistem. Za to bo namreč treba imeti novejši osebni računalnik z vsaj gigaherčnim 64-bitnim procesorjem z vsaj dvema procesorskima jedroma in frekvence vsaj enega gigaherca. Preostala strojna oprema bo morala obsegati še osem gigabajtov sistemskega pomnilnika in vsaj 64 gigabajti prostora za shranjevanje podatkov. Poleg tega bo moral osebni računalnik imeti še varnostno platformo Trusted Platform Module 2.0.
Operacijski sistem Windows 12 naj bi za prikazovanje vsebin potreboval zaslon z vsaj 9-palčno oziroma 22,9-cemntimetrsko diagonalo, ločljivostjo 720p in 8-bitno barvno paleto. Poleg tega bo moral osebni računalnik imeti na voljo še vrsto drugih tehnologij, kot so Secure Boot UEFI, DirectX in WDDM 2. Več o operacijskem sistemu Windows 12 bo znanega kmalu.
Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.
Napadalci ciljajo na identitete uporabnikov z vedno bolj izpopolnjenimi tehnikami lažnega predstavljanja, saj ogrožene poverilnice olajšajo infiltracijo v informacijski sistem organizacije.
Zanašanje samo na gesla za zaščito vaše identitete je zdaj praktično povabilo h kibernetskemu napadu. Kar 82 % kršitev vključuje uporabo ukradenih poverilnic z lažnim predstavljanjem (glede na Verizonovo poročilo o preiskavi kršitev podatkov za leto 2022). Poročilo SANS o varnostni ozaveščenosti opozarja, da tveganje za ljudi ostaja največja grožnja, pri čemer zaposleni postajajo glavni vektor napadov po vsem svetu.
Krepitev avtentikacije z dodatnimi dejavniki (t. i. večfaktorska avtentikacija ali MFA) je torej nepogrešljiva praksa za vse vstopne točke v organizacijo – od VPN-jev, prek elektronske pošte in deljenja datotek do poslovnih aplikacij, ki pokrivajo finančno računovodstvo, ERP, CRM itd. Običajno je implementacija MFA z uporabo aplikacije za pametni telefon, ki deluje kot avtentifikator. Na ta način uporabnik potrdi avtentikacijo preko potisnega obvestila pametnega telefona takoj, ko poskuša dostopati do določene aplikacije z druge naprave (t. i. out-of-band avtentikacija). Od Google Authenticatorja do Microsoft Authenticatorja, danes smo vsi vajeni teh zunajpasovnih metod, ki jih podpira pametni telefon.
Vendar so napadalci v zadnjem času redno zaobšli to vrsto MFA. Z uporabo tehnik napadalca na sredini (AitM) in t. i takojšnje bombardiranje postane ta priljubljena metoda večfaktorske avtentikacije ranljiva za lažno predstavljanje. Nedavni napadi in uspešne kraje poverilnic v podjetjih, kot so Uber, Twilio, Mailchimp, Cloudflare in mnoga druga, potrjujejo, da so nove obvodne tehnike MFA zelo razširjene. Zaradi teh razmeroma nedavnih dogodkov ni čudno, da Agencija ZDA za kibernetsko varnost in varnost infrastrukture (CISA) zdaj svetuje vsem organizacijam, naj nujno uvedejo MFA, odporen proti lažnemu predstavljanju.
Katere so glavne slabosti “out-of-band” avtentikacije MFA?
Zlasti napadalci učinkovito izkoriščajo dve ključni slabosti zunajpasovne avtentikacije MFA prek potisnih obvestil pametnega telefona:
Ali se uporabnik prijavlja na zakonito spletno mesto? Uporabniki so usmerjeni k dostopu do lažne strani, ki ima enak videz in občutek kot izvirnik (npr. 0ffice.com namesto office.com), ki sprejema in posreduje vse uporabniške spletne zahteve in odgovore z zakonitega strežnika (napadalec v – sredina). Mobilni potisni avtentifikator po definiciji ne ve, ali uporabnik dostopa do strani prek strežnika AitM, ki ukrade poverilnice. Če uporabnik ne opazi in ne odobri zahteve za preverjanje pristnosti, bodo poverilnice in dostopni žetoni ukradeni.
Ali uporabnik res sproži avtentikacijo? Napadalec lahko sproži zahtevo za preverjanje pristnosti, ki bo povzročila potisno obvestilo na uporabnikovem telefonu. Uporabnik je lahko pozvan, da odobri takšno potisno zahtevo, tudi če ne dostopa do aplikacije ali ni v bližini naprave, ki zahteva dostop. V bistvu napadalec pošlje niz takih poizvedb in računa na utrujenost ali napako uporabnika, ki bo sprejel in odobril potisno obvestilo (prompt bombing). Zato se fizična prisotnost na napravi ne preverja.
MFA, ki je odporen proti lažnemu predstavljanju, rešuje te težave tako, da premakne (ali bolje rečeno vrne) preverjanje pristnosti na isto napravo, v kateri se uporabnik prijavi (namesto zunajpasovnega pristopa, kot je push na pametnem telefonu). V praksi to pomeni bodisi avtentifikator, ki je vgrajen v napravo (prenosnik Windows) ali ločen fizični žeton (povezan z napravo prek USB ali NFC/Bluetooth).
MFA avtentikacija, odporna na lažno predstavljanje
Trenutno obstajata dve metodi preverjanja pristnosti MFA, odporni proti lažnemu predstavljanju:
Žeton FIDO2/Webauthn: Podprt na vseh večjih platformah (Windows, Google, Apple) in integriran v vse glavne brskalnike. Zaradi tega je primeren za mobilne in prenosne scenarije, pri čemer je posebna pozornost namenjena antiphishingu (glejte spodaj).
Žeton PKI: tradicionalna tehnika, ki temelji na kriptografiji z javnimi ključi, ponuja močno avtentikacijo, vendar pogosto vključuje odjemalsko programsko opremo, ki jo je v okviru organizacije zapleteno vzdrževati. Prav tako ima slabo podporo za mobilne scenarije. PKI je nepogrešljiv tudi za digitalno podpisovanje in šifriranje vsebine (e-pošte, datotek itd.).
Avtentifikator samodejno preveri, ali se pogovarja z dodeljeno aplikacijo/spletnim mestom. Ne bo se avtentificiral na lažnem spletnem mestu, ki posreduje zahteve in odgovore zakonite storitve. To je ključni element za preprečevanje lažnega predstavljanja.
Poleg kode PIN se fizična prisotnost preveri s »kretnjo«, npr. z dotikom naprave ali biometričnim preverjanjem (prstni odtis, prepoznavanje obraza itd.), preden odklenete avtentifikator.
Poleg tega standard FIDO2/Webauthn prinaša vse prednosti PKI, kot je močno preverjanje pristnosti, ki temelji na kriptografiji z javnim ključem, vendar z zmanjšanimi administrativnimi stroški in širšo podporo za različne naprave in platforme. Tako kot pri PKI, zasebni ključ uporabnika nikoli ne zapusti avtentifikatorja in ni shranjen v aplikaciji ali na strani strežnika. Primerjajte to s tradicionalnimi poverilnicami, kot so zgoščene vrednosti gesel, ki morajo biti shranjene na strani strežnika.
Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.
Storitev WhatsApp je izredno priljubljena. Razvijalci sčasoma dodajajo nove zanimive in uporabne možnosti, ki razvajajo uporabnike in skrbijo za boljšo uporabniško izkušnjo. Nova možnost pa bo zagotovo razveselila tiste, ki WhatsApp uporabljajo tudi za poslovne pogovore ali pogovore z večjim številom ljudi.
WhatsApp je namreč napovedal da njihova aplikacija za operacijske sisteme Windows sedaj podpira večje število sočasnih video klicev. Odslej lahko namreč video klice opravlja do sem uporabnikov hkrati. Kar se tiče glasovnih pogovorov, pa lahko v njih sočasno sodeluje do 32 uporabnikov. Tako video kot glasovni pogovori so šifrirani od uporabnika do uporabnika, kar pomeni, da je zasebnost zgotovljena na vsakem koraku.
Pri podjetju Meta so zagotovili, da se bo število sočasnih uporabnikov v bližnji prihodnosti še povečalo. Pri tem velja še omeniti, da se novi WhatsApp omogoča še lažje in enostavnejše povezovanje novih naprav z obstoječimi uporabniškimi računi. Poleg tega je zagotovljena tudi boljša sinhronizacija podatkov med različnimi napravami, pri čemer lahko uporabnik en račun sočasno uporablja na do štirih napravah.
Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.
Podjetje DFI je pripravilo nadvse zanimiv kompakten računalniški sistem velikosti zgolj 84 x 55 x 1,6 milimetrov, ki se bo prikupil mnogim. Novost namreč lahko poganja bogato paleto operacijskih sistemov, kot sta Ubuntu 20.04 LTS in Windows 10 IoT Enterprise. To ne preseneča, saj računalnik DFI PCSF51 vsebuje procesor AMD Ryzen Embedded R2000. Ta podatke preračunava z do štirimi procesorskimi jedri in osmimi procesorskimi nitmi, in sicer do frekvence 3,7 gigahercev.
Računalniški sistem DFI PCSF51 je na voljo s procesorji Ryzen R2312, R2314, R2514 in R2544, ki so opremljeni z dvema, štirimi oziroma štirimi procesorskimi jedri. To pomeni, da za preračunavanje podatkov uporabljajo grafično kartico AMD Radeon Vega Graphics z do osmimi grafičnimi jedri. To hkrati tudi pomeni, da kompaktni računalniški sistem lahko uporabljamo za različne aplikacije, in sicer od medicinskih naprav pa vse do kompaktnih večpredstavnostnih naprav.
Superkompaktni računalniški sistem DFI PCSF51 (osnovna plošča) podpira bogato paleto operacijskih sistemom. Med njimi najdemo Windows 10 in skorajda vse 64-bitne odprtokodne operacijske sisteme Linux, ki podpirajo UEFI. Novost je na voljo s sistemskimi pomnilniki kapacitete štirih oziroma osem gigabajtov in 32 gigabajti, 64 gigabajti in 128 gigabajti pomnilnika za shranjevanje podatkov. Zato bomo brez težav izbrali točno takšnega, kot ga dejansko potrebujemo.
Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.
Googlov odgovor na ChatGPT je razočaral prve uporabnike. Uporabniki v ZDA in Veliki Britaniji pravijo, da je tehnologija podjetja OpenAI precej boljša.
Z izdajo ChatGPT-ja, ki je dosegel viralni uspeh in z implementacijo enake osnovne tehnologije v lastni iskalnik Bing, mora Google vključiti Bard v javno zavest.
Potencialna priljubljenost Bard-a ima resne posledice za vodstvo Googla na področju iskanja in njegovo splošno uvrstitev kot vodilnega tehnološkega velikana.
Trenutno je situacija dokaj neugodna. V torek je Google začel postopek širitve Bard-a v svet z vabilom uporabnikom v ZDA in Veliki Britaniji, da se prijavijo za dostop. Bard-a so prvič predstavili februarja, kot jasen odgovor na ChatGPT, ki je zaslovel čez praznično obdobje.
Google opisuje klepetalnika kot “naš zgodnji poskus, ki vam omogoča sodelovanje z generativno AI”. Prijava v čakalno vrsto za Bard-a zahteva, da ste starejši od 18 let, da imate osebni račun Google in podprti brskalnik.
Na žalost iskalnega velikana je beta verzija Bard-a jasno vidna, saj je prva skupina uporabnikov navdušenje nad njegovimi zmogljivostmi primerjala z OpenAI-jevo tehnologijo GPT-4 in bila razočarana.
Preberite si še prispevek o organoidni inteligenci, ki umetno inteligenco nadomešča s človeškimi možganskimi celicami.
Bard je že imel nekaj težav
Potencialna napaka, ki jo je storil klepetalnik med svojim predstavitvenim lansiranjem prejšnji mesec, je privedla do 100 milijard dolarjev padca ocene vrednosti matičnega podjetja Alphabet.
Testni uporabniki pravijo, da trenutna različica Bard-a ne dosega ravni konkurence. Tehnološki Youtuber Marques Brownlee je v torek tvitnil: “Danes sem se igral z Google Bard-om in nikoli si nisem mislil, da bom to rekel, vendar je Bing trenutno veliko pred Googlom (pri tej določeni klepetalni funkciji)“.
Ethan Mollick, docent na šoli Wharton na Univerzi v Pensilvaniji, kjer poučuje podjetništvo in inovacije, je dodal, da čeprav je še prezgodaj, “Googlov Bard se ne zdi tako sposoben učni pripomoček kot Bing ali GPT-4.” Mollick poudarja, da “Googlov Bard na veliko izgublja” proti svojemu tekmecu pri poeziji in ima težave pri ustvarjanju sestine, fiksne pesniške oblike iz Francije, ki je sestavljena iz 39 vrstic.
Zahteva (“promp”), da bi Bard ustvaril povzetek filma “Star Wars” v slogu filmskega ustvarjalca Davida Lyncha, znanega po svojih nenavadnih pripovedih, je na koncu proizvedla običajno zgodbo “Star Wars”.
Enaka “promp” za GPT-4 je dal rezultat, ki je že na prvi pogled “dišal” po Lynchu. Bard ima tudi težave pri reševanju besednih ugank, področju, kjer bi umetna inteligenca na podlagi velikih jezikovnih modelov teoretično morala izstopati. Twofer Goofer, spletna uganka, ki uporabnike spodbuja, da ugotovijo, kateri par skrivnostnih rimskih besed so prek nekoliko zapletenih namigov in namigov. GPT-4 podjetja OpenAI ima 96-odstotno uspešnost pri igri, medtem ko ljudje uspejo 82 odstotkov časa, kaže analiza izdelovalcev igre.
Ugotovljeno je bilo, da je uspešnost Bard-a 0%. Opišoč rezultate kot “presenetljivo razočaranje”, je soustvarjalec Collin Waldoch zapisal: “Bard ni bil sposoben rešiti niti ene Twofer Goofer, ko je bil podan zahtevek. V nekaterih primerih je bil blizu, toda na koncu neuspešen.”
Google se je morda znašel v dilemi inovatorja – kjer podjetja naletijo na pravo grožnjo agilnih mladih podjetij, če se odločijo, da bodo ostali na isti poti in ne bodo inovirali. Možno je, da ima podjetje v svojem rokavu super impresivno orodje AI. Hugh Langley Insider je prejšnji mesec poročal, da zaposleni v Googlu preizkušajo bolj inteligentno različico Bard-a, ki se imenuje “Big Bard”. Orodje, je zapisal Langley, ima bolj človeške odzive in je bolj neformalno.
Dolgotrajno nasprotovanje Googla pristopu podobnemu OpenAI, pri razvoju močne umetne inteligence za komercialno uporabo, temelji na etičnih vprašanjih, ki obkrožajo tehnologijo, ki je nagnjena k napakam, pristranostim in zlorabam. Toda to je zdaj doba umetne inteligence, kot je pogumno izjavil Bill Gates na dan, ko je bil izdan Bard. Razvoj umetne inteligence je po njegovih besedah “enako temeljen kot ustvarjanje mikroprocesorja, osebnega računalnika, interneta in mobilnega telefona”.
Gates ne omenja spletnega iskanja na svojem seznamu temeljnih razvojnih dosežkov. Google se morda mora hitreje premakniti, da si zagotovi svoj položaj v zgodovini tehnologije.
Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.
Želite zaščititi vašo IT infrastrukturo in izboljšati odpornost na kibernetske napade? Potem je CEE CyberSecurity Forum 2023 popoln za vas. Prijavite se na brezplačen online dogodek, ki bo 28.3.2023!
Naredite korak več za kibernetsko varnost.
Svet postaja vedno bolj digitalen. Zato so podjetja in organizacije vedno bolj izpostavljeni kibernetskim napadom. Nepridipravi so odkrili “zlato jamo” za zaslužek. Zato so kibernetski napadi postali najhitreje rastoča oblika kriminala.
Pandemija in delo od doma je dodatno izpostavila podjetja kibernetskim napadom. Napadi na podjetja so zrasli kar za 3000 %, od česar jih je več kot 50 % usmerjenih na mala in srednje velika podjetja. Zanašanje na domnevo “nam se to ne more zgoditi” je za podjetjazelo tvegano. Kibernetski napadi privedejo do izgube podatkov, finančne škode, škode za ugled podjetja in celo prekinitve poslovanja. Posledice napada so lahko dolgoročne in velikokrat presegajo finančno izgubo.
CEE CyberSecurity Forum 2023
28.3.2023 vas vabimo na Crayonov mednarodni online dogodek “CEE CyberSecurity Forum” (v angleščini). Vrhunski strokovnjaki bodo predstavili naslednje tematike:
The Importance of Security Posture Management
Cyber Signals – what we see in cyberspace
Top Things You Can Do to Improve your Incident Response Plan
Cyber threat and cyber resilience
Security Maturity: The Key to Safe and Successful Operations
Complement AI/ML efficiently to increase cyber resilience
Dogodek je brezplačen. Pridružite se več sto udeležencem in ostanite korak pred kibernetskimi napadi!
Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.
Najbolj lokalna radijska postaja na svetu!
Ta stran uporablja piškotke. Če jih ne dovolite, stran morda ne bo delovala pravilno. Ali jih želite omogočiti? Radio.Brezice.Eu uporablja piškotke, s katerimi omogočamo kvalitetno uporabniško izkušnjo in pravilno delovanje vseh funkcij spletne strani. Za nadaljevanje uporabe naše strani se morate strinjati s piškotki. Piškotke uporabljamo za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti spletne strani.
To spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med brskanjem po spletnem mestu. Od teh se piškotki, ki so kategorizirani kot potrebni, shranijo v vaš brskalnik, saj so bistveni za delovanje osnovnih funkcij spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb, ki nam pomagajo analizirati in razumeti, kako uporabljate to spletno mesto. Ti piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Imate tudi možnost, da zavrnete te piškotke. Toda zavrnitev nekaterih od teh piškotkov lahko vpliva na vašo izkušnjo brskanja.
Piškotki, ki jih uporabljamo za izboljšanje uspešnosti delovanja spletne strani, ki uporabnikom omogoča hitrejše delovanje strani in boljšo uporabniško izkušnjo.
Analitični piškotki so uporabljeni za ugotavljanje kako uporabniki uporabljajo spletno stran, število obiskovalcev in podobno.
Piškotek
Trajanje
Opis
__gads
1 year 24 days
The __gads cookie, set by Google, is stored under DoubleClick domain and tracks the number of times users see an advert, measures the success of the campaign and calculates its revenue. This cookie can only be read from the domain they are set on and will not track any data while browsing through other sites.
_ga
2 years
The _ga cookie, installed by Google Analytics, calculates visitor, session and campaign data and also keeps track of site usage for the site's analytics report. The cookie stores information anonymously and assigns a randomly generated number to recognize unique visitors.
_ga_4SPM0Y9K5G
2 years
This cookie is installed by Google Analytics.
_gat_gtag_UA_240773228_1
1 minute
Set by Google to distinguish users.
_gid
1 day
Installed by Google Analytics, _gid cookie stores information on how visitors use a website, while also creating an analytics report of the website's performance. Some of the data that are collected include the number of visitors, their source, and the pages they visit anonymously.
CONSENT
2 years
YouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
UID
2 years
Scorecard Research sets this cookie for browser behaviour research.
Oglaševalski piškotki služijo uporabnikom za prikaz relevantnih oglasov.
Piškotek
Trajanje
Opis
mc
1 year 1 month
Quantserve sets the mc cookie to anonymously track user behaviour on the website.
NID
6 months
NID cookie, set by Google, is used for advertising purposes; to limit the number of times the user sees an ad, to mute unwanted ads, and to measure the effectiveness of ads.
test_cookie
15 minutes
The test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies.
VISITOR_INFO1_LIVE
5 months 27 days
A cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSC
session
YSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devices
never
YouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-id
never
YouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextId
never
This cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requests
never
This cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.