Voda – vir življenja in energije

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Sobota, 22.03.2025    Rubrika: Ne spreglejte Sporočilo

Hidroelektrarna na spodnji Savi (HE Brežice) – vir čiste energije, stabilnih vodnih tokov in trajnostnega razvoja

Voda je od nekdaj gonilo razvoja Posavja, saj predstavlja ključni vir za življenje, kmetijstvo, industrijo, turizem in proizvodnjo električne energije. Njeno odgovorno upravljanje zahteva skrbnost in dolgoročno načrtovanje, da bi ohranili njen trajnostni potencial.

Svetovni dan voda, ki ga obeležujemo 22. marca, nas opominja na dragocenost tega naravnega vira. Poleg oskrbe gospodinjstev in kmetijskih površin ima voda pomembno vlogo tudi pri proizvodnji čiste energije. Električna energija je temelj sodobne družbe, predpogoj za gospodarski razvoj, tehnološki napredek in višjo kakovost življenja. Hidroelektrarne na spodnji Savi ne prispevajo le k energetski samooskrbi, temveč tudi k uravnavanju vodnih tokov, zmanjševanju poplavne ogroženosti in blaženju posledic suš. S tem ne ščitijo zgolj infrastrukture in kmetijskih površin, ampak tudi pripomorejo k stabilnosti naravnih ekosistemov ter ohranjanju biotske raznovrstnosti.

Močvirska sklednica, naša edina avtohtona sladkovodna želva, v nadomestnih vodnih habitatih najde

Močvirska sklednica, naša edina avtohtona sladkovodna želva, v nadomestnih vodnih habitatih najde varno zatočišče in pogoje za življenjski prostor.

Vodni krog in vloga hidroelektrarn

Vodni krog je naravni proces, v katerem voda neprestano kroži med ozračjem, površjem in podzemnimi vodami. Hidroelektrarne se vanj vključujejo na način, ki omogoča učinkovito rabo vodnega potenciala. S tem ne le proizvajajo električno energijo, temveč tudi uravnavajo vodne tokove in pripomorejo k blaženju učinkov podnebnih sprememb. Zadrževanje vode v pretočnih akumulacijah omogoča nadzorovane pretoke, ki zmanjšujejo nevarnost poplav, hkrati pa ublažijo posledice suš. S tem se ohranja stabilnost vodnih tokov in zagotavlja ugodnejše razmere za naravne ekosisteme, ki so sicer vse bolj izpostavljeni ekstremnim vremenskim pojavom. Ohranjanje ustrezne vodne bilance pozitivno vpliva na življenje v reki in ob njej, saj zmanjšuje stresne vplive na rastlinske in živalske vrste ter prispeva k dolgoročni vzdržnosti naravnega okolja.

Bela čaplja – elegantna prebivalka rečnih obrežij, ki v obnovljenih habitatih hidroelektrarn na

Bela čaplja – elegantna prebivalka rečnih obrežij, ki v obnovljenih habitatih hidroelektrarn najde ugodne pogoje za življenje in prehranjevanje

Večnamenskost hidroelektrarn

V Posavju, kjer hidroelektrarne na spodnji Savi predstavljajo pomemben energetski in okoljski projekt, se zavedamo njihove večnamenskosti. Poleg proizvodnje električne energije, ki je nepogrešljiva za sodobno življenje, hidroelektrarne prispevajo k stabilnosti rečnega ekosistema, omogočajo razvoj namakanja v kmetijstvu ter ustvarjajo pogoje za rekreacijo in turizem.

Zgrajena infrastruktura vključuje nadomestne habitate in prehode za vodne organizme, ki omogočajo migracijo ribjih vrst ter prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti. Posebna skrb je namenjena tudi vzpostavitvi plitvin, mrtvic in drugih nadomestnih vodnih habitatov, ki so ključni za različne vodne in obvodne vrste. Med njimi so ptice, žabe, kačji pastirji, močvirske sklednice, bobri in vidre, ki v teh habitatih najdejo ustrezne pogoje za življenje.

Pretočne akumulacije HE nudijo življenjski prostor številnim vodnim pticam, med njimi tudi labodo

Pretočne akumulacije HE nudijo življenjski prostor številnim vodnim pticam, med njimi tudi labodom.

Celovit pristop k upravljanju z vodami

Sodobno upravljanje hidroelektrarn zahteva nenehno spremljanje vodostajev, pripravljenost na ekstremne vremenske pojave in prilagajanje delovanja objektov okoljskim zahtevam. Hidroelektrarne na spodnji Savi so primer dobre prakse, kjer se energetski razvoj prepleta z odgovornim upravljanjem vodnih virov. Tako se zagotavlja dolgoročna varnost, trajnostni razvoj in prilagajanje podnebnim spremembam.

Svetovni dan voda je priložnost, ki ozavešča o pomenu odgovornega ravnanje z vodo – ne le v vsakdanjem življenju, temveč tudi pri snovanju in upravljanju infrastrukturnih projektov. Hidroelektrarne so dokaz, da lahko naravne vire uporabljamo na način, ki zagotavlja energetsko neodvisnost, hkrati pa varuje okolje in izboljšuje kakovost življenja skupnosti.

Vir: HESS

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.