Z 12. seje občinskega sveta v Brežicah: rebalans, OŠ Artiče, komunala, letni program športa

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Petek, 10.01.2025    Rubrika: NOVICE Redakcija

Brežiški občinski svet na zasedanju med 12. sejo v tem mandatu

Brežiški občinski svet je v sklopu 12. redne seje konec novembra, ki je bila tudi zadnja v letu, soglasno potrdil odlok o rebalansu proračuna 2024 in prav tako nekoliko spremenjene cene nekaterih GJS ter poslovni načrt JP Komunala Brežice d.o.o. Pri točki o rebalansu se je razvila razprava glede nujno potrebne prenove OŠ Artiče. Kot je bilo obljubljeno, bodo državna sredstva za sofinanciranje tega projekta v tem letu zagotovljena. Sprejeli so tudi letni program športa v občini Brežice za leto 2025, ki v občinskem proračunu predvideva skupno približno 1,3 milijona evrov sredstev.

Vzeli del sredstev iz postavk OŠ Artiče in kanalizacija Krška vas

12-seja-obcinskega-sveta-brezice (14)

Pri točki o rebalansu je vodja oddelka za finance in računovodstvo mag. Aleksander Denžič pojasnil, da je prišlo do primanjkljaja sredstev na dveh proračunskih postavkah, in sicer Razlika med plačilom staršev in ceno programa v višini 270 tisoč evrov ter Oskrbnine v zavodih v višini nekaj manj kot 49 tisoč evrov. Ker teh zneskov ni možno reševati s prerazporeditvami, se je po njegovih besedah pristopilo k pripravi rebalansa, pri čemer se del sredstev zagotavlja iz proračunske postavke OŠ Artiče v višini 100 tisoč evrov, ker se šola v letu 2024 ni pričela graditi, in postavke Kanalizacija Krška vas v višini skoraj 220 tisoč evrov, kjer sredstva lani niso bila porabljena zaradi dolgotrajnih postopkov javnega naročanja. Vodja oddelka za družbene dejavnosti, gospodarstvo, kmetijstvo in razvoj Matejka Gerjevič je dodala, da je bilo že na prejšnji seji napovedano, da bo najverjetneje prišlo do spremembe cen pri programih predšolske vzgoje, čemur je v največji meri botroval s 1. 9. 2024 sprejeti Pravilnik o normativih za opravljanje dejavnosti predšolske vzgoje, kjer bodo nastali dodatni stroški zaposlitve svetovalnega delavca, saj se je spremenil normativ, da je na 20 oddelkov vrtca razporejen oz. zaposlen en svetovalni delavec, prej pa je bil na 30 oddelkov. Pravilnik prav tako na novo opredeljuje sistemizacijo delovnega mesta za vzgojitelja predšolskih otrok za zgodnjo obravnavo (en na 15 oddelkov). Za to bodo morali do konca leta nameniti kar konkreten znesek v višini 60 tisoč evrov, je dejala Gerjevič in še omenila, da je s 1. 7. začel veljati nov sklep o določitvi programov predšolske vzgoje, kjer je bilo opredeljeno, da občina v celoti sofinancira povišanje cene v zdaj že minulem proračunskem letu tistim staršem, ki imajo v vrtec vpisanega enega otroka, če slednji ni že deležen oprostitev s strani države, kar predstavlja povečanje postavke še za 61 tisoč evrov. S sklepom pa so povečali tudi obseg sredstev za živila in tudi tu nastaja dodaten strošek. »Uveljavitev teh cen se pozna tako na večjih stroških občine kot tudi pri starših, saj bodo morali tudi oni zaradi višjih cen plačati več,« je povedala.

12-seja-obcinskega-sveta-brezice (9)

Omenila je tudi, da na cene oskrbnin v zavodih občina nima vpliva, ker jih določajo sveti zavodov posameznih institucij oz. domov upokojencev, višjim cenam pa so zagotovo botrovale višje plače, podražitev storitev in energentov, posledično to pomeni višje cene oskrbnin, pri nekaterih občanih, ki so že vključeni v institucionalno varstvo, pa je prišlo do povečanja obsega storitev z namenom zagotovitve kakovostne oskrbe, pri čemer bo občina krila dodatne stroške, ki so nastali. V letu 2024 je bilo v domsko oskrbo vključenih 84 oskrbovancev, ki so nastanjeni v 19 različnih domovih oz. ustreznih namestitvah, je še navedla Gerjevič in dodala, da so se na letni ravni stroški doplačil v minulem letu v primerjavi z letom prej povečali kar za slabih 23 %, zato je prišlo do primanjkljaja sredstev tudi na tej postavki.

Vizjak: Artiška šola propada, učenci si tega ne zaslužijo

12-seja-obcinskega-sveta-brezice (5)

Svetniki Gibanja Svoboda in del svetnikov SDS; Preskar (v rdečem) in Vizjak (desno)

Problematiko glede OŠ Artiče je izpostavil svetnik mag. Andrej Vizjak (SDS), ki je bil ogorčen nad tem, da se investiciji v artiško šolo z rebalansom jemlje 100 tisoč evrov. Kot je dejal, je obrazložitev zelo skopa, »med vrsticami pa se dá razbrati, češ, ni razpisov, ni sredstev države in posledično ni sofinanciranja te investicije, zato se le-ta odmika v nedorečeno prihodnost«. Prepričan je, da med člani občinskega sveta ni nobenega takšnega, ki ne bi podpiral tega projekta, »a očitno na nivoju države ni posluha ne samo za to investicijo, ampak na splošno za osnovno šolstvo, zlasti na slovenskem podeželju«. Vizjak je zato želel dodatno pojasnilo, ali se v povezavi s tem načrtuje kak razpis, kdaj bo prišlo do sofinanciranja države za to pomembno investicijo in zakaj v tem trenutku tega ni oz. se odmika v prihodnost. Dodal je, da se je na lastne oči prepričal, da artiška šola res propada, in meni, da si tamkajšnji učenci tega ne zaslužijo. »Zanima me, kdaj se bo šola lahko začela zidati,« je vprašal in dodal, da pričakuje, da država zlasti na takšnih obmejnih območjih, kot je občina Brežice, še naprej pomaga s finančnimi sredstvi. »V tem trenutku nimamo nobene informacije o tem, da bi bil na voljo kakršen koli primeren razpis, na katerega bi se lahko prijavili in črpali prepotrebna sredstva za to investicijo,« mu je odgovoril svetniški kolega in podžupan Aleksander Gajski, ki je v odsotnosti župana Ivana Molana vodil sejo. Dodal je, da se občina zaveda potrebe glede te investicije, finančna konstrukcija je v pripravi, »bo pa to zelo veliko breme za občinski proračun, če bomo celotno investicijo morali pokrivati z lastnimi sredstvi, kar pomeni, da bomo morali v naslednjem obdobju na marsikatero drugo investicijo bodisi pozabiti bodisi jo odložiti za določeno časovno obdobje«.

12-seja-obcinskega-sveta-brezice (19)

Direktor Komunale Brežice Aleksander Zupančič

Preskar: Investicijo v OŠ Artiče bi lahko že začeli

Svetnica dr. Stanka Preskar je v imenu svetniške skupine Gibanje Svoboda dejala, da nihče od njih ni v nobeni državni službi v Ljubljani, da bi lahko odločal o tem, ali bo investicija v občini Brežice ali ne. »Po nam znanem védenju in spominu, ki ga nimamo kot človeška ribica, pa vemo, da smo gradili marsikatero šolo in vrtec, ne da bi imeli zagotovilo države, in na to smo tudi apelirali pri županu, da investicijo začnemo in pripravimo vse zadeve, ko bodo razpisi, pa se bomo na primernega tudi prijavili, brez pripravljene dokumentacije bo to zelo težko,« je izpostavila. Preskar meni, da je občina Brežice tako velika ter s tako veliko prebivalcev in dohodka, »zaradi česar vsako leto ostaja kar zajeten kupček denarja, ki ga porabljamo tudi za investicije, ob katerih se nam zavrti v glavi, ker bi jih lahko izvedli za bistveno manjši denar, če bi se za to potrudili«. Po njenem bi se lahko z investicijo v artiško šolo že začelo in bi se lahko s pripravljeno projektno dokumentacijo, ko bo tako daleč, tudi prijavili na razpis(e). Dodala je še, da bi bi bilo lahko investicijsko leto 2026 tisto, ko bo spet prišlo do sofinanciranja države.

12-seja-obcinskega-sveta-brezice (23)

Vodja oddelka za družbene dejavnosti, gospodarstvo, kmetijstvo in razvoj Matejka Gerjevič med predstavitvijo Letnega programa športa v občini Brežice za leto 2025

Poslanka zagotovila, da sofinanciranje bo

Gajski je dodal, da so v občinskem proračunu 2025 namenjena določena sredstva za začetek gradnje OŠ Artiče, »bomo pa videli, kaj bo pokazal čas«. Mojca Florjanič (GS) je nato pri obrazložitvi glasu omenila, da je v tem času od poslanke mag. Nataše Avšič Bogovič pridobila informacijo iz prve roke, da je dosežen dogovor na nivoju Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, da se v letu 2025 sofinancira obnova šol in bodo sredstva za OŠ Artiče zagotovljena.

Župan Molan pa je glede OŠ Artiče na četrtkovem srečanju posavskih županov s predstavniki medijev dejal, da občina v letu 2025, kot zaenkrat kaže, ne bo mogla zagotoviti načrtovanih 4 milijonov evrov za ta projekt, upoštevajoč občinska in državna sredstva, ampak imajo v tem letu namen pripraviti nadomestne prostore za pouk med gradnjo šole, v 2026 pa naj bi se nato le začelo z nadaljnjimi fazami projekta Dograditev in rekonstrukcija OŠ Artiče, »seveda če bodo občinski svetniki pripravljeni podpreti več denarja za najem kreditov«.

Višja cena mehanske obdelave odpadkov

Direktor Komunale Brežice Aleksander Zupančič je izpostavil, da v letu 2025 načrtujejo slabih 9,9 milijona evrov prihodkov. »Prihodki so planirani višje kot v letu 2024, saj se je povečala omrežnina, v manjši meri je povečan obseg vzdrževanja cest, najbolj občutno pa se je spremenila cena za mehansko obdelavo odpadkov,« je dejal. Kljub še vedno značilnemu trendu višanja cen s strani dobaviteljev so uspeli vse cene storitev obdržati na istem nivoju kot do zdaj (vodarina, kanalščina, čiščenje odpadnih voda, odvoz grezničnih gošč in MKČN, odvoz komunalnih odpadkov), spreminjajo pa se cene omrežnin za odvajanje in čiščenje, odvoz grezničnih gošč ter oskrbo s pitno vodo, ki so predvsem posledica novih investicij v infrastrukturo s strani občine. »Tisto, kar bodo uporabniki občutili na položnicah, pa je zvišanje stroškov mehanske obdelave odpadkov,« je poudaril in dodal, da imajo v Brežicah še vedno kar ugodne cene glede obdelave odpadkov. Za štiričlansko družino pomeni učinek tega povečanja na položnicah 1,28 oz. 1,36 evra, odvisno od tega, katere storitve imajo, je še navedel Zupančič in dodal, da so se odločili, da bodo v mestu Brežice rumene posode za plastiko zamenjali s 1100-litrskimi posodami na kolesih z luknjami na pokrovih, saj bodo posledično lahko plastiko pobirali z rednimi linijami ter na ta način optimizirali stroške, rumene posode iz mesta pa prestavili na podeželje, da pridobijo dodatne kapacitete za plastiko in boljšo logistiko pri pobiranju odpadkov.

Športu krepko čez milijon evrov

Letni program športa (LPŠ) pripravijo v sodelovanju s sedemčlanskim strokovnim svetom (imenuje ga župan, sestavljen pa je iz treh članov športnih organizacij – dva predlaga Športna zveza Brežice, en je strokovni sodelavec Zavoda za šport –, dveh članov na predlog OŠ in SŠ ter strokovnega sodelavca občine), pozitivno mnenje na LPŠ pa poda ŠZ Brežice. LPŠ je podlaga za sofinanciranje programov v javnem interesu oz. za javne razpise na področju športa, ki so po navadi objavljeni v začetku leta in namenjeni za programe v športu, rekreativne zadeve, športne objekte na podeželju ipd. Na osnutek LPŠ 2025 so do določenega roka prišli štirje predlogi oz. pripombe od Badminton kluba Pišece, ŠZ Brežice ter Nogometnega kluba Brežice 1919 in Športnega društva Petelinček. Večina predlogov in pripomb ŠZ Brežice se je nanašala na spremembo odloka o sofinanciranju letnega programa športa v občini Brežice in Gerjevič je zato napovedala njegovo spremembo v letu 2025. Kot je navedla, je v tem letu za področje športa znotraj oddelka za družbene dejavnosti predvidenih dobrih 836 tisoč evrov, poleg tega pa še 355 tisoč evrov za investicije v šport (Tenis center Brežice, vzdrževanje in obnova objektov, nogometni stadion) ter 112 tisoč evrov za pripravo projektnih dokumentacij (Vodni center Brežice, Vrbinske rekreacijske poti, veslaška steza na Savi), tako da za programe športa v občini v letu 2025 namenjajo približno 1,3 milijona evrov.

Gregorič: Nogometni stadion si zasluži pravo tribuno

V razpravi je svetnik Boštjan Gregorič (Korak naprej in Sonce) izpostavil slabo stanje določenih stvari na brežiškem nogometnem stadionu, predvsem tribune. Po njegovih besedah je bila zahteva, da se postavi del nadkrite tribune za novinarje in spremljevalce ekip, kar se je sicer za silo rešilo, »a če primerjam s kakšnimi drugimi stadioni v manjših mestih ali celo vaseh, imajo tam zelo lepe tribune, in to betonske, ne montažne, z vso pripadajočo (tudi komunalno) infrastrukturo. Nekako me je sram, kakšna stranišča imamo na našem stadionu, kjer se igrajo tudi tekme državnih reprezentanc v mlajših kategorijah ter pridejo večkrat k nam tudi starši in navijači od drugod. Tukaj občina enostavno mora izboriti določena sredstva, da se ta zadeva uredi, in se v naslednjih letih tudi pristopi h gradnji prave tribune, ki si jo ta stadion zasluži.« Njegov kolega iz svetniške skupine Stane Tomše, ki je tudi predsednik ŠZ Brežice, je dodal, da na področju športa nikoli ni dovolj denarja, saj se iz leta v leto klubom in društvom preko panožnih zvez določene obveznosti samo še nalagajo, kar seveda povzroča dodatne stroške. Ob tem je predlagal, da občina z ostalimi deležniki v občinskem športu pripravi strategijo športa. Verjame namreč, da so nekatera društva – govora je bolj o ekipnih športih, ki rabijo še malo več sredstev – pri sofinanciranju preko občinskega razpisa celo malo prikrajšana, saj kritje dodatnih stroškov po navadi pade na sama društva in klube, ki pa vsega tega ne zmorejo financirati, zato bi se po njegovem s pomočjo določene strategije v bodoče tudi lažje odločili, da bodo malo bolj podprli športne panoge, ki so perspektivne in mogoče lahko naredijo tudi malo več na prepoznavnosti občine, pri čemer je dodal, da s tem nikakor ne misli, da bi se na ta račun oškodovalo vse ostale.

Svetniki so na lanski zadnji seji potrdili tudi sklepe o imenovanju predstavnikov ustanovitelja, se pravi Občine Brežice, v šest OŠ (Bizeljsko, Artiče, Globoko, Brežice, Pišece, Dobova) in Vrtec Mavrica ter podali soglasje k imenovanju direktorice RRA Posavje mag. Nataše Šerbec za nov mandat 2025–2029.

R. R.

#povezujemoposavje

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.