Avtor tega prispevka je Nova24TV.

Najmanjša koalicijska stranka Golobove vlade Levica je poskušala nekdanjega državnega sekretarja Igorja Feketijo, ki je v luči kritike predloga interventnega zakona tretjega bloka brez kakršnihkoli empiričnih dokazov ali celo teoretičnih utemeljitev vztrajal, da nižanje davkov ne bo koristilo nikomur, celo nižanje DDV, prikazati na način, da sta njegovo znanje in reference na področju ekonomije znatno višje, kot to dejansko velja.
V zvezi z ekonomistom Igorjem Feketijo iz vrst Levice, ki se je v javnosti pričel pogosteje pojavljati v predvolilnem času, marsikomu pa se je usidral v spomin po tem, ko je izjavil, da morajo podjetniki, ki delavcem ne morejo izplačevati vedno višjih bruto minimalnih plač, pač zapreti svoja vrata, se je izkazalo, da je na ljubljanski ekonomski fakulteti poučeval makroekonomijo, ne pa je predaval, kot so v Levici prvotno vztrajali.
Spomnimo. Ko je profesor dr. Borut Rončević v zvezi s Feketijo izpostavil, da ta v ekonomski znanosti po vseh objektivnih kriterijih ni dosegel nič pomembnega, da ni avtor kakršnihkoli resnih objav v pomembnih recenziranih revijah, in dal vedeti, da če ta ne bi bil politik, ki ga kot ekonomista agresivno izpostavlja in hvali stranka Levica, nihče ne bi vedel zanj, je Levica izpostavila, da je Feketija predaval makroekonomijo na fakulteti. “Tudi za desno usmerjene ekonomiste širša javnost ni vedela, dokler niso katastrofalno poskušali uvesti enotne davčne stopnje v prvi Janševi vladi in imeli prste vmes pri debaklu TEŠ-6. Tako da mogoče ni za gledati zviška nekoga, ker je “zgolj” vodil manjše podjetje in predaval makroekonomijo na fakulteti,” se je namreč glasil zapis Levice na komentar Rončevića.
Odgovor ministrstva pokazal na prvotno zavajanje Levice
Ker je ugledni ekonomist in redni profesor na ekonomski fakulteti dr. Igor Masten izpostavil, da Feketija nikoli ni predaval makroekonomije na konkretni fakulteti in da mu brez ustreznih objav mednarodna znanstvena skupnost ne daje veljave, potrebne za habilitacijo, smo se z novinarskim vprašanjem obrnili na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Zanimalo nas je, kje je Feketija torej v luči navedb Levice predaval makroekonomijo, zlasti ker na strani ministrstva piše, da jo je poučeval. Njihov odgovor je pokazal, da je Levica prvotno zavajala.
V samem uvodu odgovora so namreč na ministrstvu zapisali, da je Igor Feketija “kot strokovni sodelavec (to je habilitacijski naziv, potreben za poučevanje) 18 semestrov med letoma 2004 in 2022 vodil vaje oz. seminarje pri predmetu Makroekonomija 1. Nosilec predmeta je bil prof. dr. Bogomir Kovač, drugi izvajalci vaj pa so bili večino tega časa dr. Aleksandar Kešeljević, dr. Andrej Srakar in dr. Rok Spruk.” Pojasnili so, da je delo “vključevalo podajanje učne snovi (po temeljni literaturi “Economics” avtorjev P. Samuelson in W. Nordhaus), sestavo in ocenjevanje kolokvijev, mentoriranje pri pisanju seminarskih nalog ter organizacijo in vodenje obveznih debat pro et contra, ki so bile del učnega procesa”. Pojasnjujejo, da je iz tega razloga tudi zapisano, “da je poučeval (in ne predaval)”. Delo je po njihovih besedah opravljal pogodbeno, “saj je bil ves čas redno zaposlen v svojem podjetju”. Kot pravijo, je to mogoče preveriti pri nosilcu predmeta in ostalih navedenih. “Vsako leto je bilo v njegovih skupinah približno 150 študentov, včasih tudi več.”
Levica je sicer nato v zapisu na X le navedla, da je njihov ekonomist poučeval makroekonomijo in ne predaval, s čimer pa so priznali, da so prvotno zavajali. Masten jim je na to odgovoril povedno: “Igor je fejst fant in prijeten sogovornik. Lastnemu sodelavcu ste naredili škodo sami, ker ste želeli prikazati svoje znanje in reference na področju ekonomije znatno višje, kot dejansko so.”

Predavati ni enako kot poučevati
Kakorkoli obrnemo, v akademskem svetu obstaja razlika med tistim, ki predava, in tistim, ki poučuje. Visokošolski učitelji, ki predavajo, so namreč nosilci izobraževalnega, umetniškega in raziskovalnega programa. Visokošolski sodelavci, ki poučujejo, pa sodelujejo pri izvajanju izobraževalnega, znanstvenoraziskovalnega in umetniškega dela. Torej, povedano drugače, vaje so oblika neposrednega pedagoškega dela, ki jo praviloma izvajajo visokošolski sodelavci, predavanje pa je ena od osnovnih oblik, ki jo izvajajo visokošolski učitelji.
Popravek akademske reference je nedvomno neroden za samo stranko, a na fakultetah so pač pravila tista, ki določajo, kdo predava in kdo vodi vaje, ne pa denimo politične preference. S svojim zavajanjem niso povsem nepotrebno škodili le svojemu sodelavcu, ampak tudi lastni verodostojnosti, saj se bo naslednjič verjetno marsikdo raje sam prepričal o resničnosti informacij in ne bo kar slepo verjel podanemu.
S. K.
The post Levica trdila, da je Feketija predaval makroekonomijo – resnica je drugačna first appeared on Nova24TV.
Radio Brežice Eu delimo članek z naslovom Levica trdila, da je Feketija predaval makroekonomijo – resnica je drugačna z dne, 2026-05-07 10:45:46, avtorja Nova24TV. Celoten članek lahko preberete na izvornem naslovu: https://nova24tv.si/levica-trdila-da-je-feketija-predaval-makroekonomijo-resnica-je-drugacna/
