Avtor tega prispevka je Nova24TV.

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) nasprotuje novemu interventnemu zakonu, ker naj bi slednji med drugim zamrznil napredovanja učiteljev, a očitno gre za nove manipulacije sindikatov, ki so namesto v službi delavcev, v službi leve politike.
Po družbenih omrežjih je zaokrožilo sporočilo anonimnega uporabnika, ki ga je objavil poslanec NSI Aleksander Reberšek. Anonimni vir namreč razgalja domnevne manipulacije SVIZ-a, saj naj bi sindikat med drugim svojim članom omenjal, da bo interventni zakon z novim šolskim letom zamrznil napredovanja učiteljev, s čemer jih je spodbujal k pobiranju podpisov za referendum proti zakonu, ki ga napoveduje levica s podporo sindikatov in določenih nevladnih organizacij.
A, omenjeni uporabnik naj bi kasneje le na lastne oči preveril točke zakona, in prišel do zaključka, da nič v zakonu ne namiguje na to: “Torej smo bili deležni zavajajoče informacije, ali na kratko, gre za čisto izmišljotino in laž” je zaključil. Reberšek pa je objavljeno pospremil z besedami “Sindikat v službi leve politike laži in manipulacij”.
Sindikati v službi leve politike laži in manipulacij. pic.twitter.com/gAXQf7nAzl
— Aleksander Rebersek (@AlexRebersek) May 13, 2026
SVIZ namreč trdi, da bi se v prehodnem obdobju uvajanja novega plačnega sistema odložilo ali omejilo uveljavljanje napredovanj, do katerih bi bili zaposleni sicer upravičeni na podlagi izpolnjenih pogojev. Zaradi tega zakon obravnava kot poseg v karierni napredek zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. Vendar pa, kot poudarjajo predlagatelji zakona, zakon ne ukinja niti ne zamrzuje napredovanj.
“Laž na laž!”
Sindikalisti sicer očitajo, da zakon prinaša tudi privatizacijo šolstva, varnosti, socialnih storitev in izvajanj plačilnih reform, med drugim pa še poseganje v dogovorjene plače ter zamrznitve izvajanja plačilne reforme. A Janez Cigler Kralj, vodja poslanske skupine NSi, opozarja, da nič od navedenega ne drži, ter izpostavlja, da bi lahko predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj po tridesetih letih dejavnosti lahko bil sposoben brati in verodostojno povzemati zakone, a kaže, da temu ni tako. Dodaja, da niti ene od točk, ki jih sindikati javno širi pri nasprotovanju zakonov sploh ni zapisanih v samem zakonu in zaključuje: “Laž na laž!”
Po 30 letih šolskega sindikalista Štruklja bi pričakovali, da zna brati zakone in jih tudi verodostojno povzeti. Negativna ocena, g. Štrukelj. Niti ene (!) od alinej, ki jih širite, namreč ni v zakonu. Niti ene. Laž na laž! 👇
Ni čudno, da so rezultati v naših šolah vedno slabši. pic.twitter.com/8exPujuY3U— Janez Cigler Kralj (@jciglerkralj) May 13, 2026
Andrej Sekulović
The post SVIZ straši šolnike z lažnimi interpretacijami interventnega zakona, da bi zbral dovolj podpisov za referendum first appeared on Nova24TV.
Radio Brežice Eu delimo članek z naslovom SVIZ straši šolnike z lažnimi interpretacijami interventnega zakona, da bi zbral dovolj podpisov za referendum z dne, 2026-05-13 19:00:14, avtorja Nova24TV. Celoten članek lahko preberete na izvornem naslovu: https://nova24tv.si/sviz-strasi-solnike-z-laznimi-interpretacijami-interventnega-zakona-da-bi-zbral-dovolj-podpisov-za-referendum/
