Avtor tega prispevka je Nova24TV.

Ameriški pro-ukrajinski vojni bloger JayinKyiv na družabnem omrežju X trdi, da je Ukrajina prevzela nadzor nad “Highway of Death” – kopenskim koridorjem med Rusijo in Krimom (glavno logistično avtocesto M14/E58: Rostov–Mariupol–Berdjansk–Melitopol–Džankoj).
Izrazil je tudi prepričanje, da po enem tednu intenzivnih napadov z droni po tej cesti vojaški, logistični in gorivni konvoji ne bodo več mogli normalno prehajati.
Rusija je v zadnjih letih namenila znatna sredstva za izgradnjo prometne infrastrukture kopenskega koridorja, ki naj bi povezal ozemlje Rusije, okupirana ozemlja na jugu Ukrajine in priključeni polotok v enoten integriran prostor. Ta infrastruktura je obenem postala pomemben del ruskih vojaških oskrbovalnih poti.
Prekinitev koridorja je predstavljala glavni cilj neuspešne ukrajinske protiofenzive leta 2023. Ukrajinske oborožene sile so očitno tik pred novim poskusom napada na koridor, tokrat iz zraka. Od začetka maja letos ukrajinski brezpilotni letalniki vse pogosteje ciljajo na lokacije vzdolž glavnih poti kopenskega koridorja, pa tudi na ruske sisteme zračne obrambe, ki varujejo tako koridor kot Krim, navaja platforma Re:Russia. Pojavljajo pa se tudi na obrobju Mariupola.
Update from the Highway of Death, the land corridor between Russia and Crimea is now under the control of Ukraine’s Armed Forces.
A week into the campaign – military, logistics and fuel will no longer pass. pic.twitter.com/WqhmqxKsw3
— Jay in Kyiv (@JayinKyiv) May 19, 2026
Prejšnji teden so ruski vojaški blogerji priznali, da lahko ukrajinski droni zadenejo tarče 160–200 km za fronto, vključno z glavno oskrbovalno cesto, ki povezuje Rusijo z okupiranim Krimom prek južne Ukrajine. Eden vodilnih ruskih vojaških blogerjev Rybar je zapisal, da “kopenska pot do Krima postaja vse bolj nevarna”. Sodeč po poročilih na ruskih telegramskih kanalih se cilja na avtocesto, ki poteka od Taganroga do Džankoja prek okupiranega Mariupola, Berdjanska, Melitopola in Heničeska – pot, ki jo pogosto imenujejo ruski “kopenski koridor” do Krima.
Ruski bloger Aleksej Živov je napade označil za izjemno zaskrbljujoč signal tako za vojaško kot civilno logistiko. “Sovražnik je začel dosegati ključno logistično arterijo,” je po navedbah Kyiv Post zapisal Živov in zatrdil, da Ukrajina uporablja brezpilotne letalnike dolgega dosega s sistemi Starlink, ki lahko zadenejo cilje do 200 km stran. Da ukrajinski droni napadajo odsek Mariupol–Berdjansk na razdalji do 160 km od fronte, je zatrdil ruski vojaški bloger Vladimir Romanov. “Zdaj to ni več cesta v zaledju,” je navedel v zvezi s posnetkom, ki prikazuje požgan cisternski tovornjak blizu avtoceste.
S. K.
The post Ukrajina z droni napada ruski koridor do Krima first appeared on Nova24TV.
Radio Brežice Eu delimo članek z naslovom Ukrajina z droni napada ruski koridor do Krima z dne, 2026-05-20 09:45:43, avtorja Nova24TV. Celoten članek lahko preberete na izvornem naslovu: https://nova24tv.si/ukrajina-z-droni-napada-ruski-koridor-do-krima/
