Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Kot je v sobotnem večeru objavila Občina Brežice, je stanje na območju občine pod nadzorom.
Po izvedenem ogledu kritičnih točk na terenu se je župan Ivan Molan ob 19. uri sestal s štabom občinske civilne zaščite, štabom operative Gasilske zveze Brežice in predstavniki območnega združenja Rdečega križa Brežice. Skupaj so izvedli analizo stanja na območju občine. Ocenjujejo, da je stanje stabilno. Pretoki rek se zmanjšujejo, upadajo tudi vode na poplavljenih predelih, dviguje pa se nivo podtalnice, ki zaliva kletne prostore objektov.
Gasilska zveza Brežice je z enotami občinskih PGD-jev sanirala vse kritične pozicije do stabilnega stanja in zagotavlja dežurne ekipe na vseh aktivnih lokacijah na območju občine (naselja Loče, Krška vas, Mostec, Rigonce, Čatež). Območno združenje Rdečega križa Brežice je prevzelo dežurstvo v Športni dvorani Brežice. Tu je še vedno nameščenih 92 oseb, ki so bile v noči s petka na soboto evakuirane iz naselja Term Čatež. Nameščeni so oskrbljeni. Velik del evakuiranih so v jutranjih urah že vrnili na lokacijo Term Čatež ali nadaljevali pot domov.
Do 7. ure zjutraj ostajajo aktivirane dežurne gasilske ekipe in posamezniki štaba CZ. Po tem bo štab, na podlagi poročil s terena, pristopil k pripravi in izvedbi prvih sanacijskih ukrepov in odpravljanju posledic.
Najbolj ogrožene vasi Krška vas, Velike Malence, Čatež ob Savi in Loče
V soboto dopoldne smo bili na terenu tudi v občini Brežice, kjer smo pridobili izjavo poveljnika Štaba Civilne zaščite Darka Ferlana in župana Ivana Molana. Kot je povedal Ferlan, so najbolj ogrožene vasi Krška vas, Velike Malence, Čatež ob Savi (vključno s Termami Čatež) in Loče. Na kratko je tudi predstavil potek intervencij, ki so se izvajale 4. in 5. 8. 2023: na terenu pomaga 250 gasilcev iz 20 aktiviranih enot. Za zaščito pred poplavami je bilo porabljenih 3.445 vreč in 17 kamionov peska. Gasilci so posredovali (ponekod so še na terenu) v naslednjih naseljih: Krška vas, Loče, Čatež ob Savi, Pirošica, Rigonce, Mostec, Gornji Lenart, Boršt in Mrzlava vas. Trenutno poplave najbolj ogrožajo Loče, kjer je Sava zalila skoraj tri četrt vasi, in Krško vas, kjer Krka še narašča, težave z dvigajočo se podtalnico pa imajo tudi v Termah Čatež.
Če bi bil nasip, bi bilo vse drugače …
V Ločah pri Dobovi je poplavljene tri četrt vasi, pol naselja je odrezanega, saj ljudje zaradi poplav ne morejo nikamor, nam je v sobotnih večernih urah povedal domačin Ivan Kovačič. Dodal je, da je sprva voda že začela malo upadati in je padla mogoče za 15 cm, zdaj pa je že nekaj ur stanje nespremenjeno. »Pri nas je tudi še ta problem, ker voda težko odteka iz vasi, ker je kanal zaraščen in zasipan, zato bo trajalo še kar lep čas, da se bo voda umaknila,« je dejal. Po njegovih besedah bi nasip, ki ga pri Ločah (še) ni, rešil marsikaj in se zdaj ne bi ubadali s takšnimi težavami. »Mi se tega nasipa že tako veselimo, ne toliko hidroelektrarne kot predvsem nasipa, ki bi nas rešil pred vsem tem, kar se nam zdaj dogaja. Še več, okoli vasi je poleg enega načrtovan še dodaten varovalni nasip, ki bi vas Loče obvaroval, poleg tega pa tudi premoženje, hiše in ne nazadnje življenja,« je poudaril Kovačič. Sicer se leto 2010, ko so bile Loče še bolj poplavljene, tokrat ne bo ponovilo, a je oz. bo škoda vseeno velika, saj je v vasi veliko gospodarskih objektov in kmetij, poplavljena so tudi polja. Gasilci sicer danes že cel dan črpajo vodo pri nekaterih, a glavno jih čaka po tem, ko bo voda odtekla ter se bodo praznile kleti in drugi prostori, ki so pod vodo, je še navedel in omenil, da imajo doma klet polno vode, tako da jim od ozimnice ne bo ostalo ničesar več. »Čeprav smo že kar malo navajeni na poplave, če lahko tako rečem, pa nam seveda ni vseeno in nas je strah, kaj bo v prihodnosti, še posebej če bo takšnih naravnih ujm vedno več. S še zadnjo hidroelektrarno, HE Mokrice, bi zagotovo rešili poplavno varnost Loč,« je prepričan Kovačič, ki je za konec še pomenljivo dejal: »Ne rečemo zastonj, da so Loče najjužnejša štajerska vas in hkrati tudi najbolj pozabljena. Vse je zaščiteno, človeško življenje in premoženje pa ne.«
Polajnar napovedal zaostrovanje razmer v Krški vasi in okolici
Kot so nam sicer povedali domačini v Krški vasi, je Krka v zadnjih urah celo upadla za slabih 10 centimetrov, ponovno pa je dobila tudi tok, kar je po navadi dober znak, da se razmere začnejo počasi le umirjati. Gasilci so črpali meteorno vodo iz nekaj hiš, so pa razumljivo še vedno v polni pripravljenosti, če bi se razmere v naslednjih urah še slabšale. Vodilni hidrolog pri Arso Janez Polajnar je namreč povedal, da se poslabšujejo razmere na spodnjem toku Save. »Največ težav pričakujemo prav na sotočju Save in Krke,« je dodal. Krka namreč zaradi narasle Save v spodnjem toku ne bo mogla normalno odtekati. »Na spodnjem delu porečja Krke, posebej v Krški vasi in okolici, čez dan, v noči na nedeljo in v nedeljo dopoldne pričakujemo zaostrovanje poplavnih razmer.«
Župana Molana žalosti nedokončana protipoplavna zaščita
Župan Molan je dejal, da ga žalosti, ker ni dokončana protipoplavna zaščita, ki bi lahko omilila ali preprečila veliko tokratnih težav, k sreči pa se ni uresničil najbolj črn scenarij, da bo Sava šla celo preko nasipov. Težavo predstavlja tudi dvig podtalnice, zlasti na Čatežu, kar bodo poskušali reševati s črpalkami. Župan je še izjavil: »Imeli smo srečo, da poplavni val, ki je bil napovedan v drugi polovici noči, ni dosegel pričakovanega pretoka 3.600 do 3.900 m3/s, kar bi pomenilo katastrofo, saj bi se voda lahko prelila preko nasipov.« Današnji pretok Save (ob 11. uri) je bil sicer kar 3.287 m3/s in je po podatkih v upadanju (Arso).
Ker se je stanje voda v kampu v Termah Čatež stabiliziralo in kamp ni bil poplavljen, je štab izdal obvestilo, da se evakuiranci lahko vrnejo v terme oz. se po svoji presoji odločijo, ali nadaljujejo počitnice ali se vrnejo domov. Gasilci so preteklo noč zaradi grožnje nevarno visokih voda pomagali evakuirati 500 vozil s približno 2.000 evakuiranci, namestitev zanje je bila urejena v Športni dvorani Brežice in po parkiriščih v Brežicah. Do evakuacije je bil sicer kritičen poveljnik Civilne zaščite Slovenije Srečko Šestan, ki je dejal, da bi morali evakuirati že podnevi. Po njegovem je to zgolj še en primer več, ko se je ignoriralo skupna varnostna priporočila.
Župan se zahvaljujem vsem ekipam gasilcev, članom civilne zaščite, Rdečega križa in ostalim prostovoljcem, ki so in še vedno pomagajo na terenu. Istočasno poziva vse, da so pozorni in spremljajo informacije o stanju na terenu. V primeru potrebne pomoči se obrnite na 112.
Spodaj celotni izjavi Ferlana in Molana, v fotogaleriji pa fotografije iz Brežic, Čateža, Velikih Malenc, Krške vasi in Boršta.
[embedded content]
[embedded content]
R. R.
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.