Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
V okviru svetovnega dneva turizma, ki smo ga obeležili 27. septembra, je bilo v Brežicah organizirano posebno tematsko vodenje po starem mestnem jedru z naslovom Temne zgodbe Brežic. Lokalna turistična vodnika Patricija Zorič in Kristijan Roškarič iz ZPTM Brežice sta obiskovalcem na sicer sončno jesensko popoldne predstavila mračne zgodovinske dogodke mesta, povezane z njegovimi zgradbami in spomeniki.
Vodenje se je začelo v Posavskem muzeju Brežice, kjer je kustosinja zgodovinarka Mihaela Kovačič podrobneje predstavila razstavo Puntarija, ki je odprta od februarja letos. Osredotočila se je na bolj temačne aspekte razstave, kot so denimo razmere, ki so kmete privedle do uporov, takrat uzakonjeno torturo in mučenje ter krvavo kronanje Matije (Ambroža) Gubca, ki je bil simbol odpora kmetov proti fevdalni tiraniji.
Mimo nekdanje Gase do vodovodnega stolpa
Skupina je pot nato nadaljevala do Ulice stare pravde, nekdaj imenovane Gasa. Ta ulica je bila nekoč del mestnega obzidja, danes pa predstavlja spomin na turške vpade in kmečke upore. Obzidje, zgrajeno med letoma 1555 in 1561, je bilo pomemben del mestne obrambe pred turškimi vpadi. Patricija in Kristijan sta podrobneje razložila, kako so tukaj prebivali številni obrtniki, ki so oblikovali mestno življenje, med njimi kovači, krojači, čevljarji, mizarji, urarji … V ulici so prebivali tudi zdravniki, primarij prve javne bolnišnice v Brežicah, živinozdravnik in arhitekt.
Pot je zavila mimo znamenitega vodovodnega stolpa, ki je bil zgrajen v času prve svetovne vojne in sedaj ne služi več svojemu prvotnemu namenu, oskrbovanju mesta z vodo. Naslednja postaja je bila pri spomeniku Punt in revolucija, ki stoji ob Bizeljski cesti. Spomenik je bil postavljen ob 400-letnici hrvaško-slovenskega kmečkega upora iz leta 1573 in je v obliki dveh kos, ki sta obrnjeni druga proti drugi. Na notranjih straneh kos sta reliefno upodobljena izgon Brežičanov med drugo svetovno vojno in osvobodilni boj v letih 1941–1945.
Brežiški Slovenci proti brežiškim Nemcem
Vodiča sta predstavila tudi Nemški dom (današnje Okrajno sodišče Brežice), hotel Pri črnem orlu in Narodni dom, kjer so se meščani srečevali, sklepali posle in načrtovali prihodnost Brežic. Skupina se je nato sprehodila do spomenika izgnancem, ki je spomin na življenje v mestu med 2. svetovno vojno, ko so izseljene Brežičane »nadomestili« Kočevarski Nemci oz. Kočevarji. Domačine so preseljevali preko zbirnega taborišča na gradu Rajhenburg, vse skupaj pa je bilo izgnanih okoli 43 tisoč prebivalcev.
Skupina se je sprehodila še mimo nekdanjega samostana, v katerem je danes del Gimnazije Brežice, in pot zaključila pri najmlajšem spomeniku, Obelisku zmage. Obeležuje osamosvojitveno vojno Slovenije, postavljen pa je bil ob 30. obletnici odhoda zadnjega vojaka Jugoslovanske ljudske armade iz Slovenije.
Skozi celotno vodenje sta Patricija in Kristijan na zanimiv in pristen način oživila bogato in večkrat težko preteklost Brežic, ki je mesto zaznamovala in oblikovala njegovo današnjo podobo.
H. Z.
#povezujemoposavje
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.