Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Na petkovi slavnostni seji občinskega sveta v Bistrici ob Sotli je župan Franjo Debelak med drugim poudaril, da neizmerno ceni, podpira in spoštuje kulturo, »ker samo tako, z roko v roki, lahko obstanemo kot družba in delamo vsak naslednji dan boljši od prejšnjega«. Na slovesnosti so podelili plaketo, priznanji in denarno nagrado letošnjim občinskim nagrajencem.
Najprej je MePZ Bistrica ob Sotli pod zborovodstvom Špele Drašler zapel slovensko himno, nakar je navzoče v dvorani kulturnega doma pozdravila povezovalka Janja Kunej, rekoč, da jih njihovo veselje do kulture v vseh njenih oblikah ter veselje do sodelovanja in povezovanja dela srečnejše. »Velik podpornik, ki vztrajno podpira sodelovanje, ki temelji na spoštovanju različnosti in spodbujanju kreativnosti skupin in posameznikov, je tudi naš spoštovani in dragi župan. Njegova je misel, da je pri nas veliko zvezd, ki čudovito svetijo na našem nebu, in ta se kaže v množici izstopajočih, ki nas vedno znova razveseljujejo in bogatijo s svojim ustvarjalnim delom,« je dejala povezovalka in Debelaka povabila k nagovoru ob občinskem prazniku.
Od gradu Kunšperk, komunalnih zadev, prenove Bratuševe domačije, hidravličnih izboljšav, turizma do sanacij cest
Župan je najprej omenil, da je še kar malo pod vtisom gostovanja z bistriškim pevskim zborom minuli vikend v Nemčiji, kjer so nadgradili 26 let sodelovanja zbora z godbo na pihala Schloss Zeil. Nato se je ozrl na preteklo leto in omenil, da so med drugim pričeli s postopki za možnost odkupa dela zemljišča in ruševin gradu Kunšperk, »ne zato, ker bi radi postali graščaki, ampak ker menimo, da bi to lahko postala krasna izletniška točka, prav tako želimo še popestriti našo kulturno, turistično ponudbo«. Prav tako je v večjem obsegu potekalo priklapljanje uporabnikov na javno kanalizacijsko omrežje in čistilno napravo Kunšperk, kjer se je občina vključevala tako finančno kot tudi s koordinacijo. S tem projektom so po njegovih besedah optimizirali delovanje čistilne naprave, saj so se izločile meteorne vode, uporabniki pa so lahko opustili obstoječe greznice. Nadalje je omenil, da so pričeli s prenovo Bratuševe domačije, »to je ta trenutek najbolj pomemben projekt, ker bomo zgradili štiri stanovanja, tako varovana kot neprofitna«. Izgradnjo sofinancira Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. Letos se v polnem obsegu nadaljujejo hidravlične izboljšave vodovodnega sistema. »Gradimo 22 kilometrov novih visokotlačnih debelih cevi in s tem bomo omogočili boljše zagotavljanje s pitno vodo, predvsem v sušnih letih vsem tistim, ki so do zdaj imeli težave, pa tudi manj vodnih izgub,« je poudaril Debelak. Na področju turizma so v okviru Destinacije Podčetrtek obnovili zlati znak »Slovenia Green Destination«.
»Zlati znak Nacionalnega in certifikacijskega programa Zelena shema slovenskega turizma, pod krovno znamko Slovenia Green, je potrditev in priznanje, da je naša zelena destinacija vzor in gonilo razvoja turizma, ki je odgovoren do okolja in družbe, ter da prispeva k trajnostnemu razvoju turizma in pisanju zelene zgodbe Slovenije,« je pojasnil. V začetku leta so določili prioritete potrebnih sanacij lokalnih cest in javnih poti, po njegovem imajo 100 kilometrov teh cest in poti, kar je za tako majhno občino veliko. Večinoma imajo že urejene, nekatere pa so še potrebne obnove.
Čaka jih največji projekt v naslednjih letih – širitev vrtca in telovadnice OŠ Bistrica ob Sotli
Letošnji občinski nagrajenci z županom Debelakom ter predsednico Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja mag. Valerijo Slemenšek
Bistriški župan je še navedel, da je za leta 2023 do 2025 predvidena širitev vrtca in telovadnice OŠ Bistrica ob Sotli, ki je njihov največji projekt, s širšimi družbenimi koristmi. »Glavni, ključni razlog za investicijo je pomanjkanje primernih prostorov na eni lokaciji za izvajanje osnovnošolskega izobraževanja na področju telesne aktivnosti (telovadnica) in predšolske vzgoje, saj se le-ta odvija na treh lokacijah (stara šola, nova šola in zdravstveni dom). Z izgradnjo večnamenske telovadnice bodo zagotovljene tudi kakovostne športno-rekreacijske površine za vse občane in prebivalce regije. Seveda se tudi pri tem projektu pojavljajo različna vprašanja in dileme, ki jih moramo sproti reševati in pojasnjevati,« je dejal in zaključil z besedami: »Verjamem v dobre namene vseh nas, zaupam ljudem, s katerimi živim, ne glede na politična ali kakšna druga stališča smo tukaj z namenom delati v dobro našega okolja, naš vsak dan pa boljši in prijetnejši. Delo na kmetijah, gospodarstvo in podjetništvo je temelj za ekonomski razvoj družbe. Kultura v najširšem pomenu te besede pa nas določa, nam govori, kdo smo, kaj smo in kam plujemo kot družba. Zato je moj fokus, čeprav prihajam iz t. i. gospodarstva, saj sem bil pred županovanjem dolgo let v gospodarstvu in mi je le-to blizu, da neizmerno cenim, podpiram in spoštujem kulturo, ker samo tako, z roko v roki, ne preglasovanje enega ali drugega, lahko obstanemo kot družba in delamo vsak naslednji dan boljši od prejšnjega.«
Občinski nagrajenci Geršak, Zorenč, Tomos tim Sokoli in Galerijska sekcija KD BoS
Sledil je najslovesnejši del prireditve – podelitev občinskih nagrad letošnjim nagrajencem. Podeljevala sta jih župan Debelak in predsednica Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja mag. Valerija Slemenšek. Plaketo Občine Bistrica ob Sotli je prejela izr. prof. dr. Jelka Geršak za življenjsko delo na znanstvenem področju. Je namreč ena od vodilnih akademikinj na področju tekstilstva in oblačilne znanosti pri nas. Je redna profesorica za področje oblačilnega inženirstva in znanstvena svetnica. Svoje avtorstvo je pripisala tudi dvema patentoma: Merilnemu sistemu za programirano merjenje in vrednotenje mehanskih lastnosti fleksibilnih linijskih in ploskih materialov ter Inteligentnemu funkcionalnemu jopiču za detekcijo poškodb s funkcijo delne zaščite proti preboju. Priznanje Občine Bistrica ob Sotli sta prejela Jože Zorenč in Tomos tim Sokoli (v njihovem imenu je priznanje prevzel Oto Lupšina). Zorenč je kot ljubiteljski vinogradnik zelo dejaven v Društvu vinogradnikov in kletarjev Šempeter, še posebej zavzet je na salamarskem področju. Je tudi del Športnega društva Bistrica ob Sotli, posebej aktiven je v strelski sekciji. Je priznan ljubitelj kuhanja, ki pripravi marsikatero postrežbo na dogodkih v občini. Skupino Tomos tim Sokoli povezuje ljubiteljstvo do znamenite slovenske znamke mopedov Tomos, danes se v njihovih vrstah druži že okoli 120 članov. Na svojih mopedih in v značilni oranžni barvi so postali že svojevrstna atrakcija. Pohvalijo se lahko s številnimi odmevnimi dogodki in gostovanji ter so tudi stalnica večjih družabnih prireditev v občini. Denarno nagrado Občine Bistrica ob Sotli (v višini 500 evrov) pa prejme Galerijska sekcija KD Bistrica ob Sotli, ki jo sestavljajo predsednik Andrej Čepin (ki je tudi prevzel nagrado) ter člana Lucija Zorenč in Rado Romih. Celotne obrazložitve nagrajencev si preberite v zadnji številki Posavskega obzornika.
Prejemnica plakete razvija nov patent, ki bo zelo pomagal bolnikom s Parkinsonovo boleznijo
V imenu vseh nagrajencev se je zahvalila izr. prof. dr. Jelka Geršak in med drugim povedala, da se vedno rada vrača v Bistrico oz. Šempeter. »Ko so me proti koncu tedna vprašali, kam grem v petek, sem rekla, da grem na Ples. Nikoli niso mogli razumeti, zakaj vsak teden hodim na Ples (v tem naselju v občini Bistrica ob Sotli je namreč doma, op. p.),« se je malce pošalila. Omenila je še, da se pripravlja na upokojitev v naslednjem letu, saj se trenutno posveča še razvoju pametnega oblačila, ki bi beležilo oz. prepoznalo zamrznitev koraka pri bolnikih s Parkinsonovo boleznijo. V trenutku ko bi zaznalo zamrznitev, bi takoj ali kako stotinko sekunde prej sprožilo stimulator, kar pomeni, da oseba ne bi zastala (zamrznitev koraka pomeni, da med hojo kar naenkrat ne more premakniti noge in v mnogih primerih vodi v padec). »Smo na zelo dobri poti pri pripravi tega patenta in mislim, da bo lahko koristil tudi Bistrici ob Sotli,« je dejala Geršak.
Kalin: Naj vaša Bistrica, vaš Šempeter postane vaša dnevna soba, v katero boste sprejemali goste, kakršne si vi želite
Dogodka se je udeležila tudi generalna direktorica Direktorata za turizem na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dubravka Kalin. Slednja je poudarila, da velikost občine sploh ni pomembna, »pomembni smo tisti, ki živimo v njej, in tisti, ki kreiramo njihov utrip. In ja, odvisno je od nas samih.« Dodala je, da demografija ne gre v prid celotni Sloveniji, soočamo se z mankom delovne sile in to se odraža tudi na drugih področjih, kar v turizmu najbolj občutijo. S Šempetrom, kot mu pravijo domačini, je tesno povezana že nekaj let, ne samo preko številnih projektov, ampak so skupaj razvijali mladinske zgodbe, digitalizirali gradove, ustvarjali destinacijo Čatež in Posavje, kar je prineslo številna poznanstva. »Čeprav se na prvo žogo zastrašujoče sliši: slaba demografija, manj industrije, tudi intenzivno kmetijstvo je težko početi na tako majhnem, omejenem prostoru, pa še ’nesrečna’ Natura 2000 grozi na vsakem koraku, pa je treba vendarle pogledati nekoliko širšo sliko. To, kar je na eni strani čutiti kot manko, je lahko na drugi velika konkurenčna prednost. In neokrnjena narava je tukaj za vas nesporno eden največjih adutov, ki jih imate, ter seveda izjemen socialni kapital,« je izpostavila Kalin in dodala, da si želijo predvsem avtentičnih, pristnih, domačih produktov. »Gradite na tem, saj se znate povezati. Ena pomembnih priložnosti je tudi čezmejno sodelovanje, sploh zdaj, ko je padla še tista zadnja meja, ko lahko prosto prehajamo, kar turizmu na široko odpira vrata,« je poudarila in dodala, da verjame, da bodo v bistriški občini znali izkoristiti vse to, kar prinaša prihodnost, za kar bodo rabili veliko poguma, »a verjamem, da znate in zmorete premagati vse ovire, ki vas bodo pri tem čakale, in boste znali iz tega izpeljati tisto najboljše za vas, da bo vaša Bistrica, vaš Šempeter postal vaša dnevna soba, v katero boste sprejemali goste, ne turiste, kakršne si vi želite, in da bodo k vam prinašali najvišjo dodano vrednost. Zato srečno, Šempeter!«
Poleg Dubravke Kalin so se slavnostne seje udeležili tudi župani oz. podžupani sosednjih občin: Robert Zagorc (Kostanjevica na Krki), Brigita Piltaver Imperl (Krško), Martin Mikolič (Rogatec), Matija Čakš (Šmarje pri Jelšah), Peter Misja (Podčetrtek), Mojca Florjanič (Brežice), Franc Leskovšek (Dobje), Tomaž Režun (Radeče), načelniki prijateljskih občin iz sosednje Hrvaške: Robert Šplajt (Kumrovec), Andrija Juzbašić (Bošnjaci) in Ksenija Krivec Jurak (Zagorska Sela), direktorji zavodov in skupnih služb, ravnatelj OŠ Bistrica ob Sotli Bogomir Marčinković, častni občan Franci Černelč, podžupan Dušan Berkovič ter občinski svetnice in svetniki. Misja, Šplajt in Juzbašić so ob tej priložnosti tudi spregovorili nekaj besed in čestitali občini Bistrica ob Sotli ob njenem prazniku.
Dogajanja ob občinskem prazniku še ni konec
MePZ Bistrica ob Sotli je v programu zapel še nekaj pesmi, nato pa so se udeleženci slavnostne seje prestavili pod prireditveni kozolec v Bistrici, kjer je sledilo druženje s pogostitvijo ter ob mraku tudi koncert Brencl bande. Dogodkov ob občinskem prazniku pa s tem še ni konec, saj bo jutri, v nedeljo, v središču Bistrice od 9. ure dalje tradicionalni Petrov sejem z obsejemskim dogajanjem ter ob 14. uri na igrišču pri trgovini Tuš v Bistrici še 6. športna panoga športnih iger vasi – tekmovanje v odbojki na mivki.
R. R.
#povezujemoposavje
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.