Avtor tega prispevka je ePosavje.com. Vabljeni k branju ePosavje.com »
»Moja služba je tako stresna in naporna. Dela je preveč, odnosi so slabi, nasploh je čutiti vsesplošno napetost v naši službi. Tudi dela doma je veliko, saj moram poskrbeti za gospodinjstvo, otroke in vrt. Zdi se mi, da dnevi letijo kar mimo mene. Čez dan se zamotim, najhujše pa so noči. Zaspim dokaj hitro, saj sem utrujena. Nato pa se začnem zbujati. Mislim mi pričnejo drveti sem in tja. Razmišljam o tem, kaj vse še moram postoriti, koliko dela me še čaka, kaj vse lahko gre narobe v službi, kaj če se zgodi kaj otrokom in še bi lahko naštevala. Postanem vedno bolj napeta in nato nikakor ne morem zaspati nazaj (Helena, 38 let).«
Vendar še nismo konec. Vzrokov za okrnjeno spanje je namreč še več. Osebe, ki se soočajo s težavami na področju duševnega zdravja, imajo pogosto tudi težave s spanjem. Pri depresiji je spanje moteno na poseben način. Človek lahko zaspi, potem pa se že po eni uri zbudi in ne more zaspati nazaj. Na drugi strani pa lahko depresiven človek spi preveč. Pri anksioznih motnjah oz. povišani tesnobi človek zaradi prekomerne zaskrbljenosti težko zaspi in se ponoči zbuja. Pri bipolarni motnji razpoloženja se nespečnost v obdobju depresije izmenjuje z zmanjšano potrebo po spanju v obdobju manije. Tudi fizične bolezni lahko prispevajo k nespečnosti (sindrom nemirnih nog, slabokrvnost, motnje v delovanju ščitnice ip.).
Tudi starost ima zelo velik vpliv na dober spanec – starejši kot smo, manj spanja potrebujemo. Bolj kot sama dolžina, pa je pomembna kakovost spanja. Prav ta pa se s staranjem slabša. Zaradi zmanjšane porabe kisika v možganih pride do pogostega zbujanja, lahko tudi 20-krat na noč.
Kakšna pa je sicer priporočljiva dolžina spanca? Čas spanja, ki posamezniku zadostuje, je lahko zelo različen. Važno je, da je dolžina spanja čim bolj enaka času ležanja v postelji. Torej je večerno uspavanje kratko, nočnih prebujanj je malo in za kratek čas, posameznik se zjutraj ne prebudi prezgodaj, zbudi se naspat in spočit in čez dan normalno funkcionira.
»Na koncu sem bila že tako obupana, da sem vzela uspavala. In res je bilo boljše. Lažje sem zaspala in nisem se toliko zbujala. Vendar sem sčasoma opazila, da brez njih sploh nisem mogla več zaspati. Vedno večkrat sem jih začela uporabljati, dokler jih nisem začela uporabljati že vsak dan (Alenka, 52 let).«
Kaj pa lahko storimo, ko se soočimo z nespečnostjo? Ali pomagajo zdravila? O svojih težavah z nespečnostjo se pogovorite z osebnim zdravnikom. S pomočjo pogovora, pregleda in laboratorijskih izvidov bo zdravnik presodil, ali so težave s spanjem posledica drugih bolezni, jemanja določenih zdravil ali pa imate primarno fiziološko nespečnost, ki jo lahko rešujete s pravilno higieno spanja.
Uspavala pomagajo, da lažje zaspimo in omogočijo normalno dolžino spanja, ne pozdravijo pa vzroka nespečnosti. Namenjena so kratkotrajni uporabi, saj lahko povzročijo odvisnost in odtegnitvene simptome ob nenadni ukinitvi po dolgotrajnejši uporabi. Zato je pomembno, da jih uporabljamo takrat, ko to svetuje zdravnik, torej le po potrebi in za krajši čas.
Če uporabljamo uspavala neprekinjeno dalj časa in bi jih radi prenehali uporabljati, se je vsekakor dobro obrniti na zdravnika, ki bo predstavil način postopnega ukinjanja zdravila.
Kadar ne morete zaspati, poskušajte na težavo gledati manj katastrofično. Opomnite se, da ste se v preteklosti še vsakič nekako prebili skozi naslednji dan, pa čeprav noči niste dobro spali. Zavedajte se, da vsakdo tu in tam ne more spati.
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.