Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Portret zaslužne žene Josipine Hočevar, konec 19. ali začetek 20. stoletja, neznani slikar, olje, platno. Hrani Posavski muzej Brežice.
Danes, 6. aprila, mineva 200 let od rojstva Josipine Hočevar, gospodarstvenice, mecenke, podpornice, ženske, ki je odlično »gospodinjila«. Podpirala je številne ustanove, zgradila in popravila stavbe ter omogočila številne pridobitve v Krškem in tudi drugje.
Obletnica rojstva te izjemne ženske bo obeležena tudi skozi različne dogodke, delavnice in razstave. Od 5. aprila pa vse do začetka septembra lahko dobite poglobljen vpogled v življenje Josipine Hočevar in spoznate, kako veliko zapuščino je dala Krškemu, s svojo podjetno miselnostjo, razgledanostjo, energičnostjo in odločnostjo pa ne le svojim, temveč tudi mnogim generacijam za njo. Za kratek uvod v njeno življenje (in prihajajoče dogodke) pa naj vas pospremijo naslednje časopisne vrstice.
Josipina Hočevar (1824–1911) se je iz rojstne Radovljice v Krško preselila po poroki z Martinom Hočevarjem leta 1842. Mesto in območje je ambiciozen par izbral v času velikih sprememb, na obzorju je bila gradnja železnice, svet se je spreminjal in Josipina ga je sooblikovala. Po besedah direktorice Posavskega muzeja Brežice Alenke Černelič Krošelj, ki se je lotila raziskovanja življenja in dela zakoncev Hočevar, je imela Josipina Hočevar poseben vpliv na takratno družbeno dogajanje in v današnjih časih si je kar malce težko predstavljati, da je takrat v Krškem in po drugih krajih veliko stvari nastalo in bilo realiziranih po zaslugi takšne dobrotnice, zato so Josipinina dejanja danes še toliko več vredna. Že v Radovljici je Josipina pomagala staršem pri delu v gostilni, za gostilno, pošto, vinograd, nepremičnine, gradbene posle idr. je skrbela tudi v Krškem, prav tako za hotel v Gradcu, kjer sta z Martinom živela med letoma 1860 in 1862. Z možem nista imela otrok, sta pa poskrbela za veliko otrok drugih, kar je razvidno tako iz poročil o njunih donacijah kot iz oporoke. Josipina je podpirala ustanove, zgradila in popravila stavbe. Predvsem velja izpostaviti njeno podporo šolanju deklic v Meščanski šoli v Krškem, v katero so prihajali učenci iz celega Posavja. 20 let (1855–1875) je vzdrževala privatno dekliško šolo pri krški ljudski šoli, po ustanovitvi Meščanske šole v Krškem leta 1878, za katero sta zakonca Hočevar prispevala večino denarja in je bila prva meščanska šola s kmečkim značajem, je skrbela tudi za revne učence in leta 1904 omogočila razširitev trirazredne na štirirazredno meščansko šolo. V Meščanski šoli so imeli prvi predvajalnik za optične fotografije, šolski vrt, kuhinjo, med prvimi tudi telovadnico … Prav tako je uslišala prošnje številnih šol, ki so se razvijale na prelomu stoletij (Kostanjevica na Krki, ljudska šola na Vidmu – danes OŠ dr. Mihajla Rostoharja, Cerklje ob Krki, Mokronog, Novo mesto, Škocjan pri Turjaku, Radovljica – darovala je stanovanje za učitelje idr.). Josipinina konstantna finančna podpora pomeni, da so se v šolah lahko razvijali in delali dobro ter imeli dobre učitelje, kot sta bila Ivan Lapajne in dr. Tomaž Romih. Z oporoko, ki je odmevala daleč naokoli, je npr. ustanovila 16 štipendijskih skladov, ki jim sledimo do druge svetovne vojne. Iz tega fonda je pomagala vsaj 100 imenom iz posavskih krajev, ki so se lahko šolala dalje, večinoma v Ljubljani. Še naprej je skrbela za sorodnika kiparja Ivana Zajca (1869–1952), ki mu je omogočila študij, in se ponovno dokazala kot podpornica revnih, predvsem otrok, ki jih sama ni imela.
Zaslužna za Dvorano v parku, župnijo in bolnišnico …
Tri najpomembnejše pridobitve, ki jih je omogočila Josipina Hočevar, so: cerkev sv. Križa (datira v leto 1891), danes znana kot Dvorana v parku v starem Krškem; Župnija Krško (1894) in mestna bolnišnica (1899). Josipina je bila odlična gostiteljica, rada je pela, spodbujala je razvoj glasbe, kupila nove orgle za krško cerkev in spodbujala petje učencev meščanske šole pri bogoslužjih. Za Krško je zgradila bolnišnico, v Radovljici je sofinancirala gradnjo vodovoda. Posebej se je posvetila ustanovitvi samostojne župnije Krško, kar so Krčani slovesno proslavili 6. in 7. oktobra 1894. Takrat so postavili tudi spominsko ploščo na »Valvasorjevo hišo« in odkrili doprsje Martinu Hočevarju. Po njegovi smrti leta 1886 se je izkazala kot odlična gospodarstvenica, njeno premoženje je raslo, in ko je 16. 3. 1911 umrla, je samo z volili zapustila 1.440.000 kron (za primerjavo: gradnja železnega mostu čez reki Savo in Krko v Brežicah je leta 1906 veljala 450.000 kron, se pravi trikrat manj od njenega premoženja).
Z možem počivata v Hočevarjevem mavzoleju
Med drugim je dala popraviti pogorelo župnišče v Krškem, hotela je popraviti tudi druge cerkve v okolici; za obe šoli v Krškem je kupovala razna darila – revnim učencem obleko, izdatno pa je podpirala šolsko kuhinjo; podarila goldinarje krškemu gasilskemu društvu, meščanski gardi in godbi; aktivno je podpirala vse krške šole; prispevala je znatna sredstva za gradnjo nove dekanijske cerkve sv. Ruperta na Vidmu; darovala je zemljišče za bolnišnično pokopališče, na katerem je danes mestno pokopališče; zgradila je prvi gasilski dom leta 1889, ki ni več ohranjen, in leta 1898 vadbeni stolp, ki je pomemben del vedute starega mestnega jedra Krškega; popraviti je dala vikariatno cerkev sv. Janeza Evangelista od zunaj in znotraj pred povzdignitvijo v župnijsko cerkev; za razširitev trirazredne na štirirazredno meščansko šolo leta 1904 je darovala 60.000 kron, 15.000 pa za prenovo šolske stavbe itd. Josipina je v Krškem preživela 67 let (z izjemo dveh let v Gradcu). Umrla je 16. marca 1911. Z možem Martinom sta pokopana v Hočevarjevem mavzoleju.
Rok Retelj
Članek je bil objavljen v zadnji številki Posavskega obzornika.
#povezujemoposavje
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.