Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
V včerajšnjem popoldnevu, 15. aprila, je bila v Tehničnem muzeju v Zagrebu odprta razstava ’50 let temeljev za nuklearko’, ki smo si jo lahko občani Posavja in ostala zainteresirana javnost že lahko ogledali med 11. 12. 2024 in 9. 2. 2025 v v Kulturnem domu Krško, do 1. 6. letos pa si jo bodo lahko ogledali tudi obiskovalci zagrebškega muzeja, ki je osrednji hrvaški muzej zgodovine tehnologije.
»Želim, da bi nova centrala uspešno opravila svojo nalogo,« je ob položitvi temeljnega kamna izjavil takratni predsednik SFRJ Josip Broz Tito. S tem protokolarnim dejanjem se je končal desetletni proces sprejemanja odločitev slovenskega in hrvaškega elektrogospodarstva, povezanih z gradnjo prve jugoslovanske jedrske elektrarne. Med pomembnejše mejnike tega obdobja, poleg izvedenih raziskav in priprave projektne dokumentacije, nedvomno spada sporazum o gradnji elektrarne, ki sta ga 27. oktobra 1970 podpisala predsednika izvršnega sveta skupščine SR Slovenije Stane Kavčič in izvršnega sveta sabora SR Hrvaške Dragutin Haramija.
Slovesnost, na katero je prišlo po navedbah, ki jih najdemo v takratnih medijih, med 10.000 in 15.000 ljudi, je 1. decembra 1974 ob 11.30 potekala na polju, ki se je v poznojesenskih dneh že spreminjalo v izjemno veliko gradbišče. Predsednika SFRJ, ki je prišel v Krško iz Kumrovca, kjer je dan prej odprl Spominski dom borcev NOV in mladine, je spremljal tako rekoč ves politični vrh iz Slovenije in Hrvaške. Na dogodku so bili prisotni številni tuji gosti; tako ameriški odpravnik poslov iz Beograda kot tudi predstavniki podjetja Westinghousa ter evropskih in ameriških bančnih institucij.
Poleg ameriških podjetij Westinghouse, ki je bilo dobavitelj opreme, in Gilbert Associates Inc., ki je bilo projektant, so pri izgradnji energetskega giganta kot izvajalci ali podizvajalci sodelovala številna domača podjetja in inštituti, med njimi: ATM Zagreb, Đuro Đaković Slavonski Brod, Gradis Ljubljana, Hidroelektra Zagreb, Hidromontaža Maribor, IMP Ljubljana, Jugoturbina Karlovac, Litostroj Ljubljana, Metalna Maribor, Rade Končar Zagreb in TPK Zagreb ter Inštitut Jožef Stefan Ljubljana, Inštitut Boris Kidrič Vinča, Inštitut za elektroprivredu Zagreb, Elektroinštitut Milan Vidmar Ljubljana, Inženirski biro Elektroprojekt Ljubljana, Inštitut Ruđer Bošković Zagreb, Elektroprojekt Zagreb.
V razstavo so vključena izbrana gradiva iz arhiva TV Slovenija, ki je spremljajo začetne korake ob izgradnji NEK, ter izvirni predmeti – ti dodatno pojasnjujejo zgodovinski trenutek, ki je središčnica občasne razstave Mestnega muzeja Krško, ki bo do poletja gostovala v Teniškem muzeju Nikola Tesla v Zagrebu, ki z Nuklearno elektrarno Krško že leta izjemno dobro sodeluje. V sodelovanju z NEK je razstavo pripravila dr. Helena Rožman, muzejska svetovalka v Mestnem muzeju Krško, oblikovanje je delo Matica Tršarja.
Vir in foto: KD Krško
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.