Avtor tega prispevka je Računalniške novice. Vabljeni k branju Računalniške novice »
Apple se na evropskem sodišču brani proti naloženi rekordni protimonopolni kazni, ki jo je zaradi domnevnih kršitev pravil za omejevanje moči velikih tehnoloških podjetij aprila letos dobil od Evropske komisije.
Evropska komisija je podjetju Apple, zaradi kršitve določil Zakona o digitalnih trgih (Digital Markets Act), aprila letos naložila kazen v višini 500 milijonov evrov. Apple naj bi glede na obtožbe omejeval konkurenco, in sicer tako, da je razvijalcem aplikacij onemogočal usmerjanje uporabnikov na cenejše možnosti nakupa zunaj svoje trgovine App Store. Komisija trdi, da je Apple s temi omejitvami škodoval potrošnikom in razvijalcem aplikacij.
Applova obramba
Apple je v ponedeljek, 7. julija 2025, na Splošno sodišče Evropske unije vložil tožbo, v kateri izpodbija izrečeno kazen. Podjetje trdi, da odločitev Evropske komisije presega pravne zahteve in da predpisani poslovni pogoji škodijo razvijalcem ter povzročajo zmedo med uporabniki. “Prepričani smo, da odločitev Evropske komisije in naložena rekordna kazen presegata zakonske zahteve,” je v izjavi zapisal Apple. “Te spremembe smo uvedli, da bi se izognili dnevnim kaznim, podrobnosti pa bomo razkrili sodišču,” so dodali.
Zakonodajni okvir in vpliv na industrijo
Zakon o digitalnih trgih, ki ga je EU sprejela za omejevanje vpliva velikih tehnoloških podjetij, vse bolj posega v delovanje in poslovne modele globalnih velikanov, kot sta Apple in Google. Aprilska odločitev Evropske komisije za naložitev tako visoke kazni Applu je jasen signal ostalim tehnološkim podjetjem, da mora biti njihov odnos do konkurentov in uporabnikov preglednejši in pravičnejši. To seveda velja za področje EU, kar bi znalo imeti precej negativne posledice za tukajšnje uporabnike in kupce, saj se tehnološka podjetja vse pogosteje odločajo za prilagoditev ponudbe v Evropi ali pa se v določenih primerih celo izognejo temu področju.
Apple je že prilagodil pravila trgovine App Store, da bi se izognil dnevnim kaznim, ki bi lahko znašale kar 50 milijonov evrov na dan ali 5 odstotkov povprečnih dnevnih svetovnih prihodkov podjetja. Trenutno Evropska komisija zbira odzive razvijalcev aplikacij, s čimer bo ocenila, ali bodo spremembe zadostne ali pa bo potrebna dodatna prilagoditev.
Apple ni edini, ki se sooča s pritiski Evropske komisije. Podobno situacijo je nedavno doživel tudi Google, ki mu je Evropska unija naložila visoke kazni zaradi zlorabe prevladujočega položaja s sistemom Android. To kaže na močno zavezanost evropskih regulatorjev k zagotavljanju konkurenčnosti na digitalnem trgu.
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.