Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
https://www.posavskiobzornik.si/images/imgKatalogIzdelek/min/387082.jpg
V krški občini se je že leta 2018 pričel pilotni projekt integrirane oskrbe na domu MOST, katerega financiranje je po izteku prevzela MO Krško, tako da je sistem dolgotrajne oskrbe pravzaprav že utečen (foto: arhiv PO).
V minulih tednih se je bilo težko izogniti novici, da je s 1. julijem na podlagi zakona o dolgotrajni oskrbi začela veljati pravica do oskrbe na domu, financirana iz prispevka, ki ga bomo plačevali vsi zaposleni, delodajalci in upokojenci. Za zdaj je to sicer le pravica na papirju, saj bodo prve odločbe po napovedih Ministrstva za solidarno prihodnost izdane šele jeseni. Za organizacijo izvajanja dolgotrajne oskrbe so zadolžene občine. Preverili smo, kako so se na to pripravili v Posavju.
V Krškem že utečen sistem
Mestna občina Krško predstavlja posebnost v slovenskem prostoru, saj se je v njej že leta 2018 pričel pilotni projekt integrirane oskrbe na domu MOST, ki ga je izvajal Center za socialno delo Posavje. Ko se je projekt z letom 2020 iztekel, je njegovo financiranje do nedavnega oz. do uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi (DO) prevzela (Mestna) občina Krško. Na slednji so se dogovorili, da bo izvajalec DO na domu javni zavod Zdravstveni dom Krško. »Glede na to, da imamo v mestni občini Krško obstoječe uporabnike storitve MOST, so ti izrazili namero, da bodo koristili tudi storitev dolgotrajne oskrbe na domu. Na tej podlagi bo Mestna občina Krško od 1. 7. 2025 dalje izvajala storitev dolgotrajne oskrbe za te uporabnike, kasneje pa tudi za vse druge, ki jim bo pravica do storitve priznana z odločbo. Pričakujemo, da bo država sredstva, ki jih bo občina začasno založila za izvajanje storitve, povrnila,« so sporočili z MO Krško, občinski svet pa je na junijski seji sprejel sklep o ‘premostitvenem’ financiranju v višini 60 tisočakov. V projekt MOST je sicer vključenih 42 uporabnikov, od tega jih 20 koristi tako storitve MOST kot storitve pomoči na domu (ki ostaja kot vzporedna, delno plačljiva storitev). »Kader in uporabniki so torej zagotovljeni, vendar ob tem opozarjamo, da uporabniki do takrat še ne bodo imeli veljavnih odločb, na podlagi katerih bi lahko sklenili osebne načrte in začeli z izvajanjem storitve. Mnenja smo, da bi morala država sistem pravočasno vzpostaviti. Dejstvo, da informacijski sistem ob začetku izvajanja še ne bo deloval, ocenjujemo kot neodgovorno in nesprejemljivo,« še pravijo na krški občini. Tudi v kostanjeviški občini, kjer prav tako opozarjajo na odprta vprašanja glede uresničitve te pravice, bo izvajalec dolgotrajne oskrbe Zdravstveni dom Krško.
V dogovoru z MO Krško so v ZD Krško s 1. 7. 2025 prevzeli kader, ki je že do sedaj, v okviru programa MOST, izvajal naloge DO na domu. »To pomeni, da smo v prvem koraku kadrovsko pokriti, za razliko od vseh ostalih izvajalcev v državi, ki bodo zaposlovali šele takrat, ko bodo upravičenci dobili ustrezne odločbe s strani vstopne točke (CSD) o možnosti koriščenja pravice,« je pojasnil direktor ZD Krško Matjaž Merhar. Medtem so tudi že podpisali pogodbo z MO Krško, še vedno pa čakajo na vpis v register izvajalcev DO na domu pri Ministrstvu za solidarno prihodnost, kljub temu da so že v juniju poslali vso dokumentacijo. Na vprašanje, ali in kakšne težave pričakujejo pri izvajanju te nove storitve, Merhar težko odgovori, saj »gre za popolnoma novo dejavnost, za katero niti ne vemo, koliko uporabnikov bo prejelo pravico, kakšno bo ‘povpraševanje’, kakšne obsege pravic bodo te osebe dobile odobrene … V bistvu obstaja še kup nedorečenih stvari na sistemski ravni.« Negotovost ostaja tudi zaradi plačila storitev – kljub temu da je Ministrstvo za solidarno prihodnost pred kratkim dvignilo ceno ure za DO na domu, imajo v ZD Krško nekaj pomislekov zaradi velikega območja, ki ga bo treba pokrivati (območje občin Krško in Kostanjevica na Krki): »Kilometrina namreč ni plačana posebej, pač pa je vključena v ceno ure. To pomeni, da smo izvajalci, ki pokrivamo širša območja, v depriviligiranem položaju v primerjavi z manjšimi občinamo oz. izvajalci, ki pokrivajo bolj strnjena naselja.« Sicer pa bodo v ZD Krško dejavnost DO na domu širili počasi in skladno s potrebami na terenu – počakali bodo torej na nove uporabnike ter nato po potrebi zaposlovali dodaten kader.
Tudi v drugih občinah bodo izvajalci ZD …
Občina Brežice je za izvajanje DO predlagala javni zavod Zdravstveni dom Brežice, ki že izvaja nekatere sorodne dejavnosti (patronažna zdravstvena nega), saj gre za komplementarnost področij sociale in zdravstva. »S tem občina prihrani vsaj na stroških dela uslužbencev novih splošnih služb za delovanje zavoda (direktor, strokovni vodja, računovodja in hišnik), zavod pa razpolaga tudi z začasnimi prostori in vozili za pričetek izvajanja DO,« so pojasnili v Brežicah. Glede ocenjenega števila potencialnih uporabnikov storitev DO iz lanske ocene Inštituta za socialno varstvo izhaja, da je po oceni obstoječih prejemnikov dolgotrajne oskrbe po metodologiji SHA, upoštevajoč prekrivanja prejemnikov z več storitvami, ljudi, ki bili vključeni v sistem DO, v občini Brežice 877. Tudi na brežiški občini opozarjajo na odprta sistemska vprašanja, kot je npr. vsaj razvojna faza informacijskega podpornega sistema za DO. »Če ministrstvo ne bo upoštevalo argumentov s terena, se utegne zgoditi, da bodo upravičenci od 1. julija 2025 dalje sicer začeli plačevati prispevek, vendar storitev – zaradi neustrezno zasnovanega sistema – ne bo mogoče izvajati. Poudarjamo potrebo po nadaljnjem razvoju sistema, ki bo temeljila na dialogu z deležniki, kar bo omogočilo trajnostne in učinkovite (v praksi vzdržne) rešitve za krepitev sistema dolgotrajne oskrbe v Sloveniji,« so še sporočili z občinskega oddelka za družbene dejavnosti, kmetijstvo, gospodarstvo in razvoj.
Direktor ZD Brežice Dražen Levojević nam je na vprašanje glede pripravljenosti na izvajanje nove storitve sporočil, da je trenutno na občinskem svetu v postopku sprejemanja (2. branje) odlok o ustanovitvi javnega zavoda Zdravstveni dom Brežice, s katerim se določajo dodatne dejavnosti, ki jih bodo izvajali kot izvajalec dolgotrajne oskrbe na domu, nato bodo sprejeli ustrezne spremembe in dopolnitve drugih aktov zavoda. Sledil bo podpis pogodbe z občino. O vsem ostalem bodo javnost seznanili, ko bodo uradno določeni kot izvajalec DO na domu v občini Brežice.
V sevniški občini bo DO na domu izvajal Zdravstveni dom Sevnica. »Storitev se bo povezovala in usklajevala z že obstoječimi službami, ki že delujejo na terenu – s patronažno službo in drugimi podpornimi službami. Občina Sevnica bo v okviru svojih pristojnosti kot ustanoviteljica zdravstvenega doma uskladila ustanovitvene akte in vse korake, ki so potrebni za začetek izvajanja storitve,« sporočajo iz tamkajšnje občinske uprave. T. i. vstopna točka bo za občanke in občane sevniške občine delovala v okviru Centra za socialno delo Posavje – enota Sevnica. »Na podlagi prejete vloge bo svetovalka izvedla ocenjevanje v domačem okolju posameznika. Namen tega postopka je pridobiti čim bolj realno sliko vsakodnevnih zmožnosti in potreb upravičenca. Na podlagi ocene bo posameznik razvrščen v eno od petih kategorij upravičenosti. Po opravljeni oceni se bo za vsakega upravičenca pripravil načrt oskrbe,« so še pojasnili. O številu posameznikov, ki se bodo odločili za koriščenje te pravice, je po njihovi oceni še preuranjeno govoriti, saj bo ZD Sevnica lahko šele na podlagi števila izdanih odločb in povezanih informacij lahko celovito organiziral ekipe za izvajanje dolgotrajne oskrbe. V primeru povečanih potreb bo zdravstveni dom dodatno zaposloval. »Izvajanje zakona in predvidenih storitev se bo izkazalo v praksi. Ko bodo o pridobljenih izkušnjah poročali vsi deležniki, bo mogoče predlagati tudi morebitne spremembe,« še menijo v Sevnici.
Izvajalec storitev dolgotrajne oskrbe na domu v občini Radeče bo Zdravstveni dom Radeče, ki zadnja leta izvaja tudi storitev pomoč družini na domu. »Pričakovati je, da bodo uporabniki storitve pomoči na domu sčasoma prešli na storitve po zakonu o dolgotrajni oskrbi, in pričakovati je porast vlog za dolgotrajno oskrbo na domu, kot ocenjujejo tudi na CSD,« je sporočila svetovalka za družbene dejavnosti na Občini Radeče Melita Simončič. Trenutno se pomoč družini na domu izvaja pri 35–40 uporabnikih, do junija 2025 sta bili v občini sklenjeni dve pogodbi za oskrbovalca družinskega člana, po projekcijah IRSSV pa naj bi oskrbo na domu potrebovalo 70 občanov radeške občine. »Pridobivanje kadrov je splošen problem, izvajalec pa zagotavlja, da bo skladno s potrebami občanov lahko zagotovil potrebne kadre,« še pravi Simončič.
… razen v Bistrici
Edina posavska občina, v kateri DO ne bo izvajal zdravstveni zavod, pač pa socialnovarstveni, je občina Bistrica ob Sotli, kjer bo to pravico izvajal Dom upokojencev Šmarje pri Jelšah. »Pojavlja se težava pri zagotavljanju kadra za izvajanje dolgotrajne oskrbe. Podatka, koliko bo predvidoma uporabnikov, zaenkrat še nimamo,« so nam sporočili z bistriške občinske uprave, kjer prav tako menijo, da stvari niso dovolj dobro dorečene, da bi lahko sistem že deloval v praksi.
Peter Pavlovič
Članek je bil objavljen v zadnji številki Posavskega obzornika.
#povezujemoposavje
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.