eSIM pri Telekom Slovenije? Ne, hvala!

Avtor tega prispevka je Radio Brežice Eu. Vabljeni k branju Radio Brežice Eu »

Leta 2023, ko obstaja poplava spletnih storitev, ki jih poganja sofisticirana programska oprema umetne inteligence in ostalih inteligentnih aplikacij, so se tudi slovenski operaterji mobilnih storitev predstavili na tržišču s svojo ponudbo eSIM. Gre za tehnološko sodobnejšo rešitev pri kateri lahko pametni telefoni, ki so že tako ali drugače opremljeni s potrebnim čipovjem, programsko upravljajo s podatki, ki so bili do zdaj zapisani na fizični SIM kartici. Tradicionalna SIM kartica naj bi bila v letu 2023 že del zgodovine, saj je vodilni proizvajalec mobilnih telefonov Apple, pri seriji iPhone 14 pro in pro max za ameriško tržišče, že lani prenehal izdelovati telefone z ležiščem za SIM kartico.

Slikanje QR kode za prvo namestitev eSIM in prenos eSIM med telefoni.

Namesto vstavljanja sim kartice v ležišče SIM, lahko uporabniki v ZDA preprosto slikajo QR kodo operaterja in si tako namestijo svojo telefonsko številko in nastavitve operaterja v telefon. Za prenos eSIM na drug iPhone, pa uporabniki preprosto izberejo meni “Transfer from nearby iPhone” (prenesite iz bližnjega iPhone-a). In mnogi bi rekli, da je vse to že dolgo možno tudi pri slovenskih ponudnikih storitev mobilne telefonije, kar sicer drži vse do trenutka, ko želi uporabnik prestaviti eSIM kartico iz enega telefona v drugega. Prenosljivost eSIM, uporabnikom Telekom Slovenije ni omogočena tako preprosto kot bi si želeli.

Čeprav je bil Telekom Slovenije prvi slovenski operater mobilne telefonije, ki je storitev eSIM ponudil uporabnikom svojih mobilnih storitev, je njihova implementacije za vse, ki želite eSIM uporabljati izmenično v različnih telefonih, popolnoma neuporabna. Postopek prenosa eSIM pri Telekom Slovenije poteka po izjemno zamudnem, birokratsko nepotrebnem in tehnološko nerazumljivem postopku:

  1. eSIM v obstoječem telefonu je potrebno najprej odjaviti.
  2. Naročiti je potrebno novo eSIM, pri čemer je potrebno poudariti, da mora uporabnik zaradi tega obiskati prodajni center Telekom Slovenije in podpisati zahtevek za izdajo nove eSIM (razen, če dokumentacijo podpiše z digitalnim potrdilom).
  3. Sledi nedoločeno dolgo čakanje (tudi do 1 dan), pri katerem mora uporabnik paziti, da mu eSIM v obstoječem telefonu preneha delovati, saj lahko šele po izklopu stare eSIM skenira QR kodo in tako končno doda novo eSIM v novo napravo.
  4. Postopek mora uporabnik ponavljati vedno znova, tudi ko želi eSIM iz novega telefona vrniti v starega.

Kako je z možnostjo prenosa eSIM pri ostalih slovenskih ponudnikih storitev mobilne telefonije, se morate pred odločitvijo o nakupu eSIM ali SIM, pravočasno pozanimati. Pri Telekom Slovenije, smo se za vas prepričali mi :). Torej, če želite eSIM prestavljati iz telefona v telefon, tega pri Telekomu Slovenije ne boste mogli storiti, če ne boste postopek izvedli po birokratsko nerazumljivem zgoraj opisanem postopku.