Avtor tega prispevka je Računalniške novice. Vabljeni k branju Računalniške novice »
e je podpisal prvo neposredno korporativno pogodbo o nakupu fuzijske energije, ki trenutno sicer še ne obstaja.
Google je podpisal prvo neposredno korporativno pogodbo o nakupu fuzijske energije, ki trenutno sicer še ne obstaja. S tem bo računalniški gigant pridobil 200 megavatov električne energije iz prihodnje elektrarne ARC, ki jo razvija podjetje Commonwealth Fusion Systems (CFS) v ameriški Virginiji. Ob popolni izgradnji naj bi ARC proizvedla do 400 MW. To bo dovolj za napajanje velikega števila podatkovnih centrov v enem najprometnejših tehnoloških koridorjev na svetu.
Pogodba kaže na vedno večje nasprotje med naraščajočo porabo energije za umetno inteligenco in cilji razogljičenja. Google je po lastnem trajnostnem poročilu za leto 2024 v letu 2023 porabil 30,8 milijona MWh elektrike oziroma dvojno količino v primerjavi z letom 2020, pri čemer je kar 96 % porabile infrastruktura podatkovnih centrov. Da bi nadaljeval širitev ob zmanjševanju ogljičnega odtisa, se Google zdaj zanaša na prebojne energetske tehnologije, kot je fuzija.
CFS je leta 2018 nastal kot spin-off z MIT in razvija tokamak reaktor, ki uporablja superprevodne magnete pri visoki temperaturi za zadrževanje plazme. Čeprav so bile že dosežene pomembne prelomnice—denimo prebojne meritve na Lawrence Livermore National Laboratory leta 2022 z uporabo laserjev—noben projekt še ni dosegel stalne proizvodnje presežne energije. CFS načrtuje, da bo ARC komercialno zaživel v začetku 2030-ih kot dokaz koncepta in prvi vir prihodkov.
Google je v podjetje CFS vložil že leta 2021 v okviru 1,8 milijarde ameriških dolarjev vrednega investicijskega kroga. Nova pogodba o nakupu elektrike to partnerstvo še poglablja in spodbuja druga zagonska podjetja, ki razvijajo fuzijske reaktorje. Microsoft je sicer že leta 2023 podpisal podobno, a manjšo pogodbo s podjetjem Helion Energy, kar kaže na pripravljenost tehnoloških gigantov za tvegane energetske naložbe v zameno za dolgoročno čisto energijo.
Čeprav se fuzija še vedno sooča z velikimi izzivi, od stabilnega ohranjanja plazme do materialov odpornih na nevtronsko sevanje, so vse večje zasebne in javne naložbe znak, da prispevek fuzije v električna omrežja ni več zgolj znanstvena fantastika. Če bo projekt ARC dosegel svoje cilje, bi to lahko pomenilo prelomnico v tem, kako digitalno gospodarstvo zagotavlja čisto osnovno električno energijo. S tem pa bo podjetje Google nedvomno veliko pridobilo na konkurenčnosti.
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.