Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Na robu rodovitne vinogradniške vasi Trnovec v občini Sevnica stoji hišica rokodelca, ki z obdelovanjem lesa ustvarja uporabne lesene predmete ter jih podarja prijateljem in znancem. Pred leti je Stojan Schaffer izdelal tudi veliko slik z različnimi motivi, med katerimi je v les vžgana slika gradu Bogenšperk z okolico največja.
SLIKA GRADU BOGENŠPERK NASTAJALA SKORAJ LETO DNI
»Po dosegljivih podatkih naj bi bila slika gradu Bogenšperk z okolico, ki je zelo natančna kopija Valvasorjevega srednjeveškega bakroreza, največja takšna upodobitev, a o tem nisem povsem prepričan, saj je tehnika vžiganja v les redka in je zato podatkov o takšnih slikah zelo malo,« pove sogovornik in predstavi tudi njene mere, ki so 3,20 x 2,20 metra. Slika, ki jo je vžgal v les jelše, je nastajala skoraj leto dni, za njeno izdelavo je porabil več kot tri tisoč ur. »To je moja največja slika in dolga leta je bila na ogled na gradu Bogenšperk pri Litiji, kjer si jo je ogledal tudi bivši predsednik naše države Janez Drnovšek. Slika je trenutno na ogled v samostanu Mekinje v osrčju kamniških planin, kajti po obnovi grajskih prostorov zanjo na Bogenšperku niso več našli primernega prostora. V Kostanjevici na Krki, v posebnem prostoru gostilne Žolnir, je razstavljenih 13 mojih slik večjega formata z upodobitvami Valvasorjevih dvorcev, 30 jih je razstavljenih na stopnišču gradu Sevnica, del pa jih še ni na ogled. Slike z lovskimi motivi so na ogled v gostišču Strnad na Hotemežu v radeški občini, 32 slik z motivi starih obrti in običajev na Slovenskem pa v gostišču Močivnik v vasici Okroglice v sevniški občini,« še pove rokodelec, ki se še vedno rad spominja tudi izdelave verižnih srajc za srednjeveška oblačila za uprizoritev tragedije o Viljemu Ostrovrharju, pogumnem plemiču z gradu Svibno.
POTOMEC MADŽARSKIH PLEMIČEV
Stene stopnišča sevniškega gradu krasijo lesene plošče s slikami dvorcev iz Slave vojvodine Kranjske.
Leta 1952 rojeni rokodelec je po osnovni izobrazbi mizar, a njegova poklicna pot ga je v mlajših letih oddaljila od lesa (bil je avtoklepar). Po številnih zahtevnih preizkušnjah se je v njegovih zrelih letih les vrnil v njegovo življenje kot sredstvo za izražanje skozi slike, vžgane v les. To kot invalid prve kategorije lažje opravlja in ob ustvarjanju pozabi na bremena preteklosti, o katerih odkritosrčno spregovori.
»Odraščal sem v Zgornjih Gorjah blizu Bleda. Očeta nisem poznal, mati pa me je kot šestmesečnega dojenčka oddala družini, ki si je želela fantka. Krušni starši so zelo lepo skrbeli zame, a matere in očeta niso mogli nadomestiti. Pri 18 letih sem se poročil, zgradil hišo in z ženo vzgojil dva sinova, eden si je v moji avtokleparski delavnici po moji ločitvi in odhodu od doma uredil mizarsko delavnico. Z Gorenjske sem se odselil v Posavje. Najprej sem živel v Radečah, nato sem se preselil v Svibno, kjer me je domačin, ki je delal okvirje za slike, spodbudil, da sem začel z vžigom v les ustvarjati najrazličnejše podobe. Veliko sem sodeloval tudi z Martinom Oblakom, nekoč priznanim umetnostnim kovačem, ki je bil daleč naokoli znan kot izdelovalec srednjeveškega orožja in viteških oklepov. Pred leti sem v vasici Trnovec kupil staro zidanico in jo preuredil v skromno bivališče in našel nekaj dobrih prijateljev. Eden izmed njih je Albert Vizlar,« opiše del svoje življenjske poti, za katero bi si želel, da bi bila drugačna, a preteklosti ni mogoče spreminjati. Ob iskanju družinskih korenin je še ugotovil, da naj bi rodbina Schaffer izvirala z Madžarske – priimek naj bi pripadal plemiški družini, ki je imela posestva tudi na Kranjskem in tako naj bi bil Stojan Schaffer potomec nekdanjega lastnika gradiča v Vini Gorici pri Trebnjem.
»Življenjska pot vsakega posameznika je drugačna. Mene je pripeljala v okolje, v katerem sem se prepustil ustvarjanju v lesu, kar sem v času, ko sem bil delovno aktiven, zanemaril. V preteklosti sem se udeleževal različnih dogodkov in na njih razstavljal lično izdelane lesene posodice, primerne za različne priložnosti. Za menoj je tudi nekaj odmevnejših razstav mojih slik na lesu. Med drugim sva z Martinom Oblakom imela tri leta stalno razstavo najinih izdelkov v gradu na Bledu …« se spominja preteklosti in se ozre v prihodnost, v kateri si želi predvsem zdravja.
Smilja Radi
Članek je objavljen v regionalnem časopisu Posavski obzornik, ki je izšel 22. decembra 2022.
#povezujemoposavje
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.