Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Pred dnevi smo objavili prispevek o križevem potu, ki se je je zaključil pri križu na Kičerju nad Kostanjevico na Krki, zdaj pa objavljamo še daljši prispevek zgodovinarja dr. Dejana Packa o tem križu, ki so ga postavili pred 90 leti.
Konec junija 1935 je Ljubljana gostila II. evharistični kongres za Jugoslavijo. Njegovim slavnostim, ki so privabile desettisoče, je dodaten sijaj dala navzočnost čudodelne podobe Marije Pomagaj z Brezij in papeževega odposlanca kardinala Augusta Hlonda iz Poljske. V mesecih pred kongresom so v mnogih slovenskih krajih postavili evharistične križe. Enega od njih so 28. aprila 1935 blagoslovili tik pod vrhom Kičerja (557 m. n. v.) nad Kostanjevico na Krki.
V časniku Slovenec so 1. maja 1935 zapisali: »Na belo nedeljo se je pomikala dolga procesija med molitvijo in petjem iz župne cerkve skozi Oštrc na Kičer, kamor je prišla po poldrugourni hoji. Gori se je vršila ob navzočnosti velike množice slovesna blagoslovitev križa, ki nam bo odslej vsak dan klical v spomin delo božjega odrešenja in ljubljanski evharistični kongres.« Slovesnost je s fotografskim aparatom ovekovečil kostanjeviški trgovec Franc Rabuse.
Evharistični križ na Kičerju je stal do leta 1952, ko so ga požgali »znani neznanci« (z ognjem so se ga lotili, ker je bil do višine treh metrov gosto nažebljan). Dogodek se ni zgodil v političnem vakuumu: odnosi med državo in Cerkvijo v Jugoslaviji so dosegli najnižjo točko, kar je privedlo do izključitve Cerkve in vere iz javnega življenja. Del tega je bilo nasilno odstranjevanje verskih znamenj. Še posebej so bili na udaru evharistični križi, ki so že ob postavitvi imeli protikomunistično ost.
»Kraljevo znam’nje« se je na isto mesto vrnilo po skoraj pol stoletja. Možje in fantje z Oštrca so na pobudo in pod vodstvom Lojzeta Hajsingerja z velikimi napori postavili 12-metrski hrastov križ. Tako kot njegov štiri metre višji predhodnik je v želji po večji vidnosti opremljen z optičnimi pripomočki (letvicami). Blagoslovljen je bil v nedeljo, 18. julija 1999.
Križ na Kičerju je danes skoraj scela zakrit z drevjem; podobno je koprena časa zastrla zavest o njegovem obstoju in zgodovini. Na letošnjo 5. postno nedeljo je predstavljal zadnjo postajo križevega pota z izhodiščem na Dolšcah. Z izvedbo ljudske pobožnosti so kostanjeviški župljani obeležili obletnico prvotnega križa, medtem ko je bil sam dogodek uglašen na sporočilo svetega leta 2025, da »upanje ne osramoti«.
Dr. Dejan Pacek
Članek je objavljen v zadnji številki Posavskega obzornika.
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.