Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
22. maja se je na brežiškem grajskem dvorišču na območni reviji poustvarjalcev glasbenega izročila 2024 Napev – odsev s po dvema pesmima predstavilo osem zasedb ljudskih pevk in pevcev iz občine Brežice.
Območno revijo Napev – odsev so v JSKD OI Brežice pripravili že 26. leto, po navadi so krožili iz kraja v kraj, od koder prihajajo ljudski pevci, tokrat pa so jo priredili na grajskem dvorišču. Namen revije je predstaviti poustvarjalnost vokalnih, instrumentalnih, vokalno-instrumentalnih zasedb ter tako spodbujati kakovostno kulturno delo in razvoj ljubiteljskih poustvarjalcev glasbenega izročila, je še pred nastopi pojasnila vodja JSKD OI Brežice Simona Rožman Strnad, ki je bila tudi povezovalka prireditve, in dodala, da se v pomladnih mesecih po Sloveniji odvijajo območne revije »Napev – odsev«, nastopajočim pa prisluhnejo strokovni spremljevalci z namenom, da skupinam prišepnejo kakšen nasvet, kako naj njihovo petje in igranje zveni še bolj ubrano. Na reviji je bil kot strokovni spremljevalec za regije Dolenjska, Bela krajina in Posavje prisoten Klemen Bojanovič.
Kot je še navedla Rožman Strnad, mora program, ki ga skupine predstavljajo na reviji Napev – odsev, temeljiti na ljudskem glasbenem izročilu, izvedbe pa so lahko različne – na način preteklih glasbenih praks, kjer lahko prisluhnemo enoglasju, dvoglasju, triglasju, stopničastemu petju, petju z okraševanjem ali pa petju s ’tretko’ oz. ’četrtko’, lahko pa poustvarjalci pesmi izvajajo tudi v kakšni sodobnejši glasbeni obliki. Povedala je tudi, da ljudskih pevcev Fantje artiški in Pevci iz Globokega na letošnji reviji ni bilo, globoški pevci so se predstavili slab teden kasneje na podobni reviji v Leskovcu pri Krškem.
Revijo so z nastopom odprli Dobovski pevci, ki delujejo v KD Franc Bogovič Dobova od leta 2003, ko se je zbralo deset pevcev iz vasi KS Dobova. Lani so tako z jubilejnim koncertom v domačem kraju proslavili 20. obletnico delovanja. V teh letih so nastopili na mnogih prireditvah in revijah ljudskih pevcev, kjer so bili zelo dobro ocenjeni in večkrat uvrščeni na regijsko ali državno srečanje. V preteklosti so peli po vseh vaseh dobovske KS, nastopili so tudi v več radijskih oddajah, mnogih krajih Slovenije, kamor so jih povabili. Leta 2019 so izdali zgoščenko pod naslovom Travniki so že zeleni. Za tokratni nastop so izbrali pesmi, ki se ju izvaja bolj redko, sta primerni za njihove glasove in zmožnosti pevcev – Čez ravno polje in Pod nebom gre oblak. Točno določenega mentorja oz. vodje nimajo, a za delovanje skupine še najbolj skrbi Igor Pinterič.
Naslednje so prišle na oder Ljudske pevke Žejno, ki delujejo v okviru KUD Anton Kreč Čatež ob Savi in letos praznujejo 20-letnico delovanja (jubilejni koncert bo to soboto, 1. 6., ob 18.00 na Čatežu ob Savi). Največ nastopajo v domačem kraju, rade pa se odzovejo povabilom tudi širše po Sloveniji, gostovale so že na Hrvaškem, pri zamejcih v Italiji in Srbiji, za največji podvig pa štejejo gostovanje pri Slovencih v Kanadi leta 2013. Bile so že tudi gostje na različnih radijskih in TV-postajah. Skoraj vsako leto organizirajo srečanje ljudskih pevcev in godcev na Čatežu ob Savi, večkrat pa zapojejo tudi na praznovanjih osebnih praznikov in jubilejev. Izbrani pesmi za letošnjo revijo, Sinoči je pela in Pleničke je prala, sta pevkam med najljubšimi, saj jih spominjata na mlada leta, ko se je na vasi pelo ob kmečkih opravilih. LP Žejno vodi Ignac Slakonja, ki je z njimi tudi zapel.
Sledil je nastop zasedbe Vaški fantje z Doln (KUD Slavček Velika Dolina), katerih predhodniki so bili koledniki z Velike Doline, ki so bili ustanovljeni leta 1998, vendar so po smrti njihovega vodje 2009 zaključili svoje poslanstvo. Vaški fantje so se pod vodstvom Ignaca Slakonje zbrali skupaj oktobra 2011 in od takrat nastopajo na revijah ljudskih pevcev in godcev ter predvsem po domačih krajih na raznih prireditvah in ob praznikih, večkrat se na povabilo drugih skupin odpravijo tudi v goste, prepevajo stare pesmi iz domačih krajev in se jih trudijo ohraniti, da ne bi prekmalu odšle v pozabo. Vsebinska nit pesmi so dekleta in o njih govorita tudi izbrani pesmi, ki so ju zapeli – Jaz pa vrtec bom kopala ter Tebi naj se glasi.
Ljudske pevke Cerklje ob Krki, ki delujejo pod okriljem Društva invalidov občine Brežice, so nastopile naslednje. Njihovo delovanje ni le ohranjanje tradicije, temveč tudi skupno obujanje spominov in povezovanje med ljudmi. Ob prepevanju se vzpostavijo vezi med različnimi generacijami, saj ljudska pesem prenaša zgodbe in vrednote iz preteklosti v sedanjost ter jih pripravlja za prihodnost. Pomembno je tudi poudariti, da ljudske pevke niso le skupina, temveč tudi skupnost, v kateri si članice delijo podporo in prijateljstvo, s svojim trudom in predanostjo ohranjajo kulturno dediščino ter hkrati ustvarjajo prostor za medsebojno povezovanje in druženje, kar je neprecenljiv prispevek k bogatitvi lokalne kulture. Vodja LP Cerklje ob Krki je Alojzija (Slavica) Prah, zapele pa so Sinoči mi je ukraden bil rožmarin in Mati piše pismo belo.
Peta po vrsti se je predstavila pevska sekcija Folklorne skupine Duplo Pišece iz KD Orlica Pišece, ki je v aprilu praznovala prvo obletnico delovanja. Pevce združuje ljubezen do petja in spoznavanja ter ohranjanja ljudskega izročila, ki se je v zadnjem letu še okrepila. S petjem radi popestrijo dogodke v domačem kraju, revija Napev – odsev pa jim predstavlja poseben izziv in priložnost za razvoj. Pevci FS Duplo Pišece so letos posegli po pesmih z ljubezensko tematiko, saj so zapeli ponarodelo pesem hrepenenja Dekle, daj mi rož rdečih, za protiutež pa so izbrali hudomušno Ka si jemu?, v kateri si mož in žena ob nastanku zveze očitata imetje, na koncu pa spoznata, da je kljub vsemu močnejša od tega. Mentor skupine je Franc Kene.
Ljudski pevci Bizeljsko, ki so prepevali kot naslednji, so bili ustanovljeni leta 1980. Zasedba se je z izjemo enega pevca od ustanovitve do danes močno spremenila, njihov vodja je Jože Veršec. Pojejo štiriglasno, včasih vključijo tudi peti glas oz. ’iber, cvik’, kot radi rečejo, pojejo po ljudskem izročilu, veselijo se vsakega povabila na nastope, prepevali so že tako rekoč po vsej Sloveniji in tudi zunaj njenih meja. V tem času je bilo kar nekaj pesmi posnetih na zgoščenki, pravkar pa se pripravljajo na snemanje nove zgoščenke in njihov tradicionalni pevski praznik Slomškova nedelja, ki bo v nedeljo, 9. 6. Zapeli so dve stari pesmi, prvo z ljubezensko-vojaško tematiko Vse bom prodala, kar imam, druga Eno drevce mi je zraslo pa je ljubezenska, ki nima preveč srečnega konca.
Kot predzadnji nastopajoči so bili Pleteršnikovi pevci, ki delujejo pod okriljem Društva Pleteršnikova domačija Pišece in nosijo ime po slovitem slovaropiscu Maksu Pleteršniku, ki je izhajal iz Pišec. Skupino, katere vodja je Franc Vegelj, sestavljajo dva ženska in štirje moški glasovi. Zgodovina Pleteršnikovih pevcev je večletna, v aktualni sestavi pa delujejo manj kot leto dni. Pojejo predvsem ljudske pesmi in priredbe napevov, povezanih z domačim krajem in domovino. Tudi pri njih se vse vrti na temo ljubezni, v njihovih pesmih, ki so ju zapeli, se prepleta želja po zbližanju dveh duš, kamor se vpleta nezvestoba pa tudi bojazen neuspelega skupnega življenja. Prisluhnili smo lahko pesmima Po polju že rožce cvetejo in Dekle na sred morja (ob harmonikarski spremljavi vodje Franca Veglja).
Zadnji nastopajoči na reviji so bili Kapelski pubje, ki prepevajo v okviru KD Kapele in katerih vodja je Miha Haler. Prepevajo in poustvarjajo slovenske ljudske pesmi s poudarkom na pristnih domačih napevih, ki jih prilagodijo njihovemu načinu petja ter jih na ta način obujajo in ohranjajo. So pomembni soustvarjalci dogajanja v domačem kraju, kjer so imeli tudi pomembno vlogo pri snemanju serije etnoloških filmov pod skupnim naslovom Tak ti je tu blu v Kapelah. Pred dvema letoma so ob 15. obletnici delovanja izdali pesmarico z notnim zapisom ljudskih pesmi z naslovom Kapelski pubje še tak prepevamo in tretjo zgoščenko Travniki so že zeleni. Vse pesmi v zbirki so zapisane z vsemi posebnostmi in v narečju ter posnete na zgoščenkah. Lani so v sodelovanju z etnologom dr. Bojanom Knificem oblikovali in naredili nove pražnje pevske obleke, ki so se vtem okolju nosile pred stoletjem. Vsako leto organizirajo dogodke s pristnim ljudskim petjem in prikazom običajev iz zgodovine Kapel in Slovenije, pogosto sodelujejo z drugimi skupinami ljudskih pevcev in gostujejo po celotni Sloveniji, redno pa se udeležujejo revij poustvarjalcev glasbenega izročila ter dosegajo državni nivo, kar osemkrat pa so že prepevali na državni reviji. Letos so se morali žal soočiti s prehitro izgubo ustanovitelja skupine Vlada Hotka, ki je bil v skupini edini ’cvik’. Letošnje leto so namenili pesmim o vinu in takšna bo tudi tematika njihove letne prireditve. Zapeli so Po gorci Jezus hodil in Jaz pa v gorco grem.
Po koncu vseh nastopov je Rožman Strnad v zahvalo vsem sodelujočim podelila priznanja za nastop na letošnji območni reviji, zato je na oder poklicala vodje vseh skupin. Dogodek je bil tudi del pestrega dogajanja v Tednih ljubiteljske kulture (TLK), ki letos nosi slogan »Medgeneracijsko ustvarjalni«, le-ta pa je še kako primeren za poustvarjalce glasbenega izročila, saj ljudsko petje ne samo združuje različne generacije, temveč tudi krepi občutek pripadnosti in predvsem ohranja slovensko kulturno identiteto. Kot zanimivost naj omenimo, da je revijo zaznamoval tudi ‘ples’ cvetov topolov iz bližnje Vrbine v zraku.
R. R.
#povezujemoposavje
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.