Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Sredi septembra 1942 so se ustaši ob pomoči izdajalca Pavleta Herakovića kruto znesli nad vaščani Planine na Gorjancih ter pobili 32 moških in fantov, vas požgali, ženske in otroke pa izgnali. V spomin na ta tragični dogodek vsako leto poteka spominsko srečanje Spomin in opomin.
Letošnja slovesnost v organizaciji Združenja borcev za vrednote NOB Krško, drugih veteranskih in častniške organizacije, KS Podbočje in Cerklje ob Krki, ŠTD Šutna ter ob podpori Mestne občine Krško je v deževnem in hladnem vremenu potekala pri Izletniški kmetiji Stipič. Zbrani so se najprej odpravili do spomenika pobitim sredi vasi, kjer so ob spremstvu praporščakov, častni straži in zvokih trobilnega kvinteta Orkestra Slovenske vojske delegacije lokalne skupnosti, borcev in veteranov ter antifašistov iz hrvaškega Samoborja položile vence.
Silvo Gorenc: Nič nam ni bilo poklonjeno
Letošnji slavnostni govornik je bil nekdanji gospodarstvenik in politik, med drugim predsednik Skupščine občine Krško v letih 1976–1982, in še vedno član Sveta ZZB za vrednote NOB Slovenije, 94-letni Silvo Gorenc. Spomnil je na tragedijo Planincev leta 1942, ki jim je posvečen tradicionalni septembrski dogodek. »Kljub časovni oddaljenosti gojimo spoštljiv spomin na pomorjene žrtve z vsakoletnim srečanjem in počastitvijo pred tukajšnjim spomenikom in spomenikom v Novem Selu Žumberačkem (vas na hrvaški strani meje, op. a.), kjer so pobijali žrtve,« je dejal. Poudaril je, da je bilo 20. stoletje za slovenstvo usodnega pomena, v bitki za obstoj pa smo uspeli z zmago v NOB in osamosvojitvijo. »Nič nam ni bilo poklonjeno, vse smo morali s trudom in žrtvami sami ustvariti. Izpolnjene so stoletne sanje živeti v svoji državi.«
Kljub temu, je nadaljeval, veliko ciljev še ni doseženih, denimo blaginja vseh državljanov. Poleg tega je čas, v katerem živimo, problematičen in nevaren, saj v naši bližini divja vojna, ki je na robu svetovnega spopada. »Zaradi nerešenih družbenih problemov rastejo neofašistične sile, po Evropi pa tudi pri nas. Tem silam se je treba odločno zoperstaviti. Grenke izkušnje iz preteklosti nas učijo, kaj povzroča toleranca do teh pojavov. Slovenija mora znotraj Evropske skupnosti in izven nje soustvarjati dobre, korektne odnose z vsemi državami,« je dejal slavnostni govornik. Nekaj besed je zbranim namenil tudi predsednik Samoborskega združenja antifašističnih borcev in antifašistov Petar Raić.
Tudi v spomin na dogodek 1991
Povezovalec prireditve Anton Petrovič, sicer predsednik krškega borčevskega združenja, je spomnil še na dogodek iz konca osamosvojitvene vojne 3. julija 1991, ko je takratna enota milice ob pomoči domačina Ervina Stipiča zajela 32 pripadnikov Jugoslovanske ljudske armade (JLA), ki so po bitki v Krakovskem gozdu preko Gorjancev bežali proti Hrvaški. Temu je posvečeno spominsko obeležje na vrhu nekdanjega smučišča.
Prireditev je popestril kulturni program, v katerem so poleg že omenjenega trobilnega kvinteta sodelovali še učenci OŠ Podbočje (recitatorja Marko Pavlovič in Eva Pavlovič ter harmonikar Jakob Walla) ter recitatorki Jerneja Dornik in članica Gorjanske čete Terezija Potočar. Za pogostitev udeležencev slovesnosti so poskrbeli na Izletniški kmetiji Stipič.
P. P.
#povezujemoposavje
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.