Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Ob dnevu slovenskega vojaškega letalstva, ki ga Slovenska vojska (SV) vsako leto obeležuje 12. januarja, je v četrtek v Vojašnici Jerneja Molana Cerklje ob Krki potekala slovesnost s postrojem pripadnikov 15. polka vojaškega letalstva in slavnostnim nagovorom ministra za obrambo Marjana Šarca. Po slovesnosti je sledil ogled letal in helikopterjev ter nove letališke opreme, pred njo pa so na novinarski konferenci predstavili razvoj in posodobitev vojaškega letališča ter zaposlovanje novih kadrov na področju vojaškega letalstva.
Lani v zraku rekordno število ur
Na slovesnosti pri enem od hangarjev v novejšem delu letališča je po slovesnem ministrovem prihodu, ki je pregledal Gardo Slovenske vojske, pripadnike in pripadnice 15. polka vojaškega letalstva najprej nagovoril poveljnik 15. polka polkovnik Janez Gaube. Slednji je med drugim navedel, da so pripadniki vojaškega letalstva nepogrešljiv partner pri reševanju človeških življenj ter z vsemi razpoložljivimi zmogljivostmi delujejo v sistemu zaščite, reševanja in pomoči. Omenil je, da so v letu 2022 za potrebe reševanj, nujnih medicinskih prevozov in gašenja naleteli rekordnih 1138 ur, njihove letalske zmogljivosti so sodelovale pri gašenju 27 požarov in naletele 474 ur ter na požarišča odvrgle 4,5 milijona litrov vode. Na cerkljanskem letališču so gostili in organizirali že mnogo mednarodnih vojaških vaj ter tako mednarodni javnosti pokazali, da so enakopravna in kredibilna članica zavezništva, je poudaril Gaube in omenil lansko že deseto mednarodno vajo Jadranski udar, na kateri je sodelovalo 26 partnerskih in zavezniških držav, med drugim prvič tudi španska in ameriška letalonosilka s svojimi letalskimi zmogljivostmi. Dodal je, da jih tako doma kot v tujini cenijo po njihovi profesionalnosti, strokovnosti in uspešnosti. Leto, ki je pred nami, je ocenil, da bo spet dinamično in pestro, saj jih čaka veliko zahtevnih nalog, med njimi tudi izvedba osrednje vaje letalstva SV Jadranski udar, ki bo v začetku junija potekala na širšem območju Slovenije. Nadaljujejo pa tudi z modernizacijo letal in helikopterjev, posodobitvijo flote ter prenovo infrastrukture letališča, s čimer po njegovih besedah zagotavljajo ustrezne pogoje za kvalitetno delo in vrhunsko usposobljen kader. Vsem pripadnikom slovenskega vojaškega letalstva je na koncu še čestital ob njihovem prazniku.
Minister Šarec napovedal nakup še enega transportnega letala
Obrambni minister Šarec je v slavnostnem nagovoru povedal, da je po sušnih letih zdaj končno napočil čas, ko so proračuni za SV spodbudnejši, saj letošnji in proračun za naslednje leto po njegovem predvidevata višja sredstva ne samo za doseganje ciljev Nata, ampak predvsem lastnih ciljev in opremljanje SV. Ambiciozne cilje imajo tudi, kar se tiče letalstva, je dodal Šarec in navedel, da imajo namen vlagati v novo floto, kapacitete, »predvsem pa tudi v gradnjo hangarja za novo transportno letalo, ki ga bomo pričakali po vsej verjetnosti še letos, imamo pa namen kupiti še eno transportno letalo«. Da je pomembno imeti več letal na razpolago, se je izkazalo predvsem lani poleti na Krasu, je poudaril, ko je SV odigrala ključno vlogo pri gašenju iz zraka. »Takrat nas je vse navdajal ponos. In le-tega mora biti v bodoče čim več. SV poleg ponosa premore čast, odgovornost, tovarištvo, sodelovanje, predvsem pa neizmerno domoljubje, saj je slovenski vojak pripravljen dati svoje življenje za domovino, in kaj je bolj domoljubnega kot to?« je poudaril minister in še dodal, da ima slovensko vojaško letalstvo prihodnost, za kar se morajo truditi vsi po vrsti: »Politika sama brez vojske ne more nič, vojska brez politike pa tudi ne, zato je naše ključno vodilo sodelovanje in pripravljenost na vedno nove izboljšave.«
Na slovesnosti, ki so se je med ostalimi udeležili tudi načelnik Generalštaba SV generalmajor Robert Glavaš, poveljnik 1. brigade SV brigadir Boštjan Močnik, župan Občine Brežice Ivan Molan in župan Mestne občine Krško Janez Kerin, so tudi nagradili nekatere pripadnike 15. polka vojaškega letalstva (PVL). Zlato medaljo 15. PVL je poveljnik Gaube podelil Stanislavu Strniši, zlato plaketo 15. PVL Franju Lipovcu, bronasto plaketo 15. PVL Tomažu Koželju, zahvalo poveljnika 15. PVL pa Boštjanu Kopšetu in Zoranu Ravbarju. S pridobitvijo ustrezne licence letalskega osebja v letu 2022 so v 15. PVL pridobili novega tehnika letalca, to je postal Tomi Mlakar, ki je prejel letalska krila tehnika letalca. Za glasbeno spremljavo na slovesnosti, ki jo je povezovala Nataša Klobčaver, so poskrbeli Veronika Strnad, Žan Bračun in kvintet Orkestra Slovenske vojske. Po zaključku so si na t. i. taktično-tehničnem zboru navzoči lahko ogledali vse tisto, kar v 15. PVL in na cerkljanskem letališču premorejo.
Dan slovenskega vojaškega letalstva praznujejo v spomin na prvi bojni polet, ko sta pilota Vilko Peternelj in Franc Zupančič, pripadnika ljubljanske letalske stotnije, 12. januarja 1919 poletela na izvidniški polet na Koroško. Začetki slovenskega vojaškega letalstva sicer segajo v leto 1918, ko sta bili 14. in 15. decembra ustanovljeni ljubljanska in mariborska letalska stotnija. V stotnijah, ki sta bili vključeni v Maistrove enote, so leteli slovenski piloti.
Na novinarski konferenci pred slovesnostjo so sodelovali generalni direktor Direktorata za logistiko na Ministrstvu za obrambo Željko Kralj, vodja projektne skupine za posodobitev letališča Cerklje ob Krki in pomočnik načelnika Generalštaba SV brigadir Milan Žurman ter poveljnik 15. PVL polkovnik Janez Gaube.
Po zaključku slovesnosti so si na t. i. taktično-tehničnem zboru navzoči lahko ogledali vse tisto, kar v 15. PVL in na cerkljanskem letališču premorejo.
1. faza posodobitve cerkljanskega letališča je pri koncu
Kralj je izpostavil, da se je modernizacija letališča začela praktično s sprejemom DPN leta 2008 in da so danes skoraj na zaključku 1. faze izvedbe vseh projektnih nalog, pri čemer je cilj začetne faze usposobljenost za delovanje podnevi in ponoči, v slabših vremenskih razmerah ter izvajanje podpore države gostiteljice. V tem obdobju je bilo zaključenih 39 investicijskih projektov in pridobljena vsa zahtevana dovoljenja, tudi uporabna, dve investiciji pa sta še v izvajanju. Naštel je podaljšanje letališke steze, ploščadi in vozne steze, heliport, navigacijsko opremo in sisteme, letališki stolp, energetsko in komunikacijsko infrastrukturo, hangarje za letala in helikopterje, objekt za vzdrževanje plovil, gasilsko-reševalni objekt, osvetlitev steze in voznih površin, objekte za manipulacijo minsko-eksplozivnih sredstev (MES), medtem ko sta sistem za zaustavljanje letal v sili in sistem oskrbe z gorivom še v izvajanju, pripravljajo ju v sodelovanju z Nato skupno nabavno službo. Po Kraljevih besedah so Nato sredstva v 1. fazi, ki znašajo 41,5 milijona evrov, že pridobljena in praktično tudi porabljena, delež MORS in SV pa je 32 milijonov evrov. Poudaril je, da so imeli pri večini naštetih investicij pogodbe s slovenskimi gradbenimi podjetji.
Sodelujoči na novinarski konferenci: poveljnik 15. PVL polkovnik Janez Gaube, pomočnik načelnika Generalštaba SV brigadir Milan Žurman, generalni direktor Direktorata za logistiko na Ministrstvu za obrambo Željko Kralj in načelnica oddelka za odnose z javnostmi SV Nina Raduha
V 2. fazi, vredni prek 80 milijonov evrov, bodo zgradili kerozinovod
Cilj 2. faze posodobitve letališča je zagotavljanje strateških rezerv goriva (za letala za prečrpavanje goriva v zraku) in skladišč MES (za oborožitev taktičnih lovskih letal). Trenutno so v fazi priprave različnih investicijskih dokumentov za skupno 14 investicij v tej fazi, katere realizacija je predvidena do leta 2027 oz. 2028. Glavna je gradnja rezervoarjev za gorivo na letališču in njegovi okolici (v povezavi s sistemom državnih rezerv), v povezavi s tem pa sta predvidena posodobitev prečrpavališča v Krškem in gradnja povezovalnega cevovoda (kerozinovoda) do letališča ter ureditev ploščadi in poti na letališču. Projekt je ocenjen na skupno 82 milijonov evrov (Nato sredstva 60 milijonov in slovenski delež 22 milijonov). Med slednje spadajo predvsem odkupi parcel, plačilo služnosti itd. Kralj je še omenil, da je bilo vplačilo Republike Slovenije v skupne Nato investicije do leta 2022 približno 24 milijonov evrov, kar pomeni, da so prejeli skoraj enkrat več sredstev, kot pa so jih vplačali, odobrenih sredstev do leta 2027 s strani Nata pa je zaokroženo 100 milijonov evrov. Poleg tega je omenil še nadaljevanje izgradnje ceste v dolžini 1140 metrov do zahodnega vhoda v vojašnico (kjer so trenutno locirani rezervoarji), kjer je 58 parcel in 42 lastnikov ter se bodo v naslednjih tednih začeli pogovarjati z lastniki in začeli s postopkom odkupa, nato bo sledilo projektiranje ceste. »Ocenjujemo, da bomo v letošnjem letu zadevo uspeli sprojektirati in če bo pridobljeno gradbeno dovoljenje, lahko v naslednjem letu začnemo z izgradnjo te lokalne ceste, ki bo financirana iz Nato virov,« je še pojasnil Kralj.
Želijo zaposliti po 100 novih pripadnikov stalne sestave in pogodbene rezerve
Žurman je poudaril, da je njihov cilj, da letališče Cerklje ob Krki postane glavna letalska baza vojaškega letalstva SV, kar je že na nek način, in prednja letalska baza za potrebe Nata. V 1. fazi posodobitve letališča, ki je bila načrtovana med letoma 2006 in 2021, so imeli po njegovih navedbah zavezo, da zagotovijo letališče za baziranje ene eskadrilje taktičnih lovskih letal in osmih letal za strateški zračni transport. V 2. fazi posodobitve, ki se začenja, pa imajo cilj, da do leta 2027 vzpostavijo pogoje za baziranje osmih taktičnih lovskih letal in dveh letal za prečrpavanje goriva v zraku. Po Žurmanovih besedah so poleg materiala, nabave in infrastrukture izjemno pomembni tudi organizacija in kadri. »Z letošnjim letom je SV sprejela novo sistematizacijo letalske baze Cerklje ob Krki in s tem tudi intenzivno začela z zaposlovanjem tako vojaškega kot civilnega osebja, tako pripadnikov stalne sestave kot pogodbene rezerve,« je dejal in navedel, da je SV začela z zaposlovanjem podpornega letališkega osebja, in sicer 100 pripadnikov stalne sestave (upravljavci in vzdrževalci sredstev zemeljske oskrbe, parkerji – usmerjevalci, koordinatorji in kontrolorji oskrbe zrakoplovov, manipulanti z letalskimi gorivi in mazivi, koordinatorji požarne varnosti, reševalci – gasilci, vezisti, informatiki, varnostniki) in prav tako 100 pripadnikov pogodbene rezerve (zaščita sil – varovanje letalske baze Cerklje ob Krki). Medse si torej želijo privabiti tudi pripadnice in pripadnike pogodbene rezerve SV, to so bodisi državljanke in državljani z odsluženim vojaškim rokom bodisi da jih pošljejo na temeljno vojaško usposabljanje. »Zaposlitev v SV pomeni varnost, na letališču Cerklje ob Krki je to nepremestljiva služba. Osnovne plače so takšne kot v državni upravi, pri čemer obstaja možnost variabilnega dela zaslužka ter delovanja in izobraževanja doma in v tujini, ni zanemarljiva tudi celostna skrb za pripadnike in pripadnice ter njihove družine …« je značilnosti zaposlitve v stalni sestavi (starost kandidatov 18–28 let) opisal Žurman, medtem ko za pogodbeno rezervo pridejo v poštev stari med 18 in 50 let, z možnostjo delovanja do 60. leta, pri čemer je možnost njihovega vpoklica do 30 dni letno, dobivajo nadomestilo za pripravljenost in čas vpoklica. Zainteresirani vse informacije najdejo na spletni strani www.postanivojak.si. »Z današnjim dnem začenjamo tudi medijsko kampanjo v regiji za zaposlovanje v SV. Upam in verjamem, da bo določen odziv,« je še izjavil in navedel podatek, da je trenutno v vojašnici oz. na letališču zaposlenih približno 400 pripadnic in pripadnikov SV.
Posodabljajo letališko opremo
Gaube je predstavil poslanstvo 15. PVL, njegovo strukturo in ključne naloge, enote 15. PVL in glavne oborožitvene sisteme ter taktično-tehnične zmožnosti. Opisal je, da 15. PVL izvaja nadzor in zaščito zračnega prostora Republike Slovenije, zračni transport, zračno podporo enot SV, sodeluje v sistemu zaščite, reševanja in pomoči, je integriran v strukturo zavezniških sil s področja nadzora in zaščite skupnega zračnega prostora držav članic zavezništva, delovanje vojaškega letališča in logistično podporo delovanja vseh šestih enot 15. PVL, ki so bataljonske ravni: 151. helikopterske eskadrilje, 152. letalske eskadrilje, 153. letalsko-tehnične eskadrilje, letalske šole, 16. centra za nadzor in kontrolo zračnega prostora ter 107. letalske baze. Kot je še povedal, je njihova letalska tehnika in letališka oprema stara že približno 30 let, tako da je že potrebna kakšna nova pridobitev oz. posodobitev, tako so proti koncu lanskega leta na letališču pridobili novo poveljniško gasilsko vozilo, v roku nekaj mesecev pa pričakujejo tudi novo glavno gasilsko vozilo.
[embedded content]
[embedded content]
[embedded content]
R. R.
#povezujemoposavje
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.