Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Alenka Černelič Krošelj je navzoče vodila po umetnostnozgodovinskih značilnostih župnijske cerkve sv. Lovrenca v Brežicah.
Ob 11-letnici Društva 1824 in 240-letnici gradnje župnijske cerkve sv. Lovrenca v Brežicah so zadnji torek v letu po večerni sveti maši potekali vodstvo po cerkvi, predstavitev jaslic in ogled izvirne oljne slike, upodobitve zavetnika brežiške župnije sv. Lovrenca. O vsem tem je spregovorila članica župnijskega pastoralnega sveta in direktorica Posavskega muzeja Brežice Alenka Černelič Krošelj.
Staro cerkev odnesla velika poplava
O cerkvi je med drugim povedala, da je bila prvič omenjena leta 1328 in je bila v 18. stoletju že dodobra načeta in potrebna obnove. 25. januarja 1781 je velika poplava odnesla župnijsko cerkev sv. Lovrenca (poleg nje tudi dve podružnični cerkvi sv. Florijana in sv. Nikolaja na Zasapu). »Vendar ni čisto tako, kajti župnijska kronika poroča, da so 25. marca 1781 slovesno v dolgi procesiji odnesli ciborij in monštranco v drugo brežiško cerkev sv. Roka, ki je bila zgrajena leta 1764, ter je za nekaj časa prevzela vlogo župnijske cerkve,« je opisala Černelič Krošelj. 8. julija 1782 so nato začeli z gradnjo današnje cerkve sv. Lovrenca. Navedla je, da ni podatka, kdaj je bila nova cerkev posvečena, kar je znano, je, da leta 1804 še ni opravljala naloge župnijske cerkve, ki je bila takrat še frančiškanska cerkev sv. Antona Padovanskega (kjer je danes gimnazija). Večina od tega, kar se danes nahaja v Lovrenčevi cerkvi, je iz druge polovice 19. stoletja. Avtorja fresk na stenah sta bila furlanska umetnika Tomaž Fantoni in Jakob Brollo, ki pa sta jih morala kmalu že popravljati. V drugi polovici 20. stoletja v Brežice pride že slaven slikar, freskant, načrtovalec vitražev, duhovnik Stane Kregar, ki ga umetnostna zgodovina priznava kot tistega, ki je med prvimi k nam prinesel moderno umetnost. 8. junija 1966 je začel s prenovo prezbiterija in ga končal v desetih dneh. Naštete informacije je mogoče najti tudi v knjigi Brežiške študije 1, ki je bila izdana pred 20 leti, je omenila Černelič Krošelj in v nadaljevanju predstavila še vse poslikave v cerkvi na čelu s sv. Lovrencem, ki ga vedno upodabljajo z ražnjem ali mrežo za žar, saj je umrl mučeniške smrti, potem ko so ga živega spekli na žaru (zato je tudi zaščitnik kuhe in kuharjev). Križev pot v cerkvi je s konca 19. stoletja, prav tako imajo v župnišču shranjen tudi Kregarjev križev pot, ki ga bodo naslednje leto ob 50-letnici njegovi smrti prestavili v Galerijo Staneta Kregarja v Zavodu sv. Stanislava v Ljubljani, je še navedla.
Film o nastajanju jaslic
Po umetnostnozgodovinskem pogledu v cerkev sv. Lovrenca so se navzoči, med katerimi so bili tudi tisti, ki so se prejšnjega oltarja oz. prezbiterija še spomnili, prestavili v Slomškov dom, kjer so si ogledali kratek film o nastajanju jaslic. Predstavljal je delo ekipe, ki jo je vodil Jurij Žnideršič, sicer tudi predsednik brežiškega Društva 1824, ki je bil tokrat odsoten. Slednji zdaj že nekaj zadnjih let poskrbi za postavitev jaslic v župnijski cerkvi, ki so v letošnjem letu še dopolnjene, razširjene. Tako kot vsako leto je del jaslic tudi maketa dela mesta Brežice. Postavitev jaslic je s kamero spremljal Davor Lipej.
Javnosti prvič prikazana izvirna oljna slika sv. Lovrenca
V čast 240-letnice gradnje nove cerkve, ki so jo, kot že prej omenjeno, gradili po poškodbah stare zaradi poplave 25. januarja 1781, je bila prvič na ogled tudi izvirna oljna slika sv. Lovrenca. Leta 1965 so v duhu 2. vatikanskega koncila pod vodstvom takratnega župnika Karla Jelerja pričeli s prenovo prezbiterija. Slika – olje na platnu s podobo sv. Lovrenca, zavetnika župnije – je bila odstranjena, zvita in prenesena v Posavski muzej Brežice, kjer v depoju čaka na prenovo, ki je predvidena v letu 2024. Slika je podpisana z inicialkami F. F. in datirana najverjetneje v leto 869, torej 1869, avtorstvo pa je pripisano češko-avstrijskemu slikarju Friedrichu Friedländerju.
Nekaj besed je ob tem spregovoril tudi brežiški župnik Ivan Šumljak. Prisoten je bil tudi brežiški župan Ivan Molan, pri čemer je Černelič Krošelj izrazila upanje na nadaljnjo podporo župana in občine pri njihovih prizadevanjih za revitalizacijo Slomškovega doma, ki je po njenih besedah ne samo od župnije, ampak od celotnega mesta oz. skupnosti. »Je srce Brežic, ki ga želimo še bolj umeščati v življenje našega mesta,« je poudarila.
R. R., foto: R. R. in D. Lipej
#povezujemoposavje
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.