Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Na februarski seji krškega občinskega sveta se je nekaj svetniških vprašanj in pobud nanašalo na delovanje papirnice Vipap Videm, zlasti v povezavi z (domnevnimi) prekomernimi emisijami škodljivih snovi v zrak. Občinska uprava je pred sejo, ki je sklicana za danes, 11. aprila, pripravila odgovore nanje, ki jih povzemamo v nadaljevanju. Bližnji prebivalci medtem še vedno opozarjajo na občasen smrad, katerega vir naj bi bili tovarniški dimniki.
Videonadzor ni možen
Svetnik Sebastjan Komočar (LMS) je v povezavi s Strategijo razvoja mestne občine Krško 2040+ dal pobudo za vzpostavitev sistema za monitoring zraka v občini; postavitev monitoring kamer 24/7/365, skladno z zakonodajo v RS, na določeno občinsko infrastrukturo v okolici podjetja Vipap za spremljanje uvoza in izvoza tovora/surovin; postavitev monitoring kamer 24/7/365 na oba kotla podjetja Vipap, kjer se izvaja sežig industrijskih odpadkov; digitalni monitoring podatkov o kakovosti zraka na območju okolice podjetja Vipap, ki kaže realno vrednost ter mejne vrednosti določenih parametrov in naj se javno prikazuje v digitalnih medijih, v prostorih MOKK, MČ Krško …; določitev oseb, društev in civilnih iniciativ, ki bodo zadolžene za spremljanje podatkov in kasnejše analize; ter da se v strategiji doda še podjetje Vipap, ki naj prav tako prispeva k realizaciji zastavljenih ciljev strategije MOKK 2040+.
Z Oddelka za urejanje prostora in varstvo okolja na MO Krško so mu odgovorili, da je videonadzor na javnih površinah dovoljen le, kadar je to potrebno zaradi obstoja resne in utemeljene nevarnosti za življenje, osebno svobodo, telo ali zdravje ljudi, varnost premoženja upravljavca ali varovanje tajnih podatkov upravljavca ali obdelovalca v prenosu in teh namenov ni mogoče doseči z drugimi sredstvi, ki manj posegajo v pravice, navedene v zakonu o varstvu osebnih podatkov. Vpogled, uporaba ali posredovanje posnetkov videonadzornega sistema so dopustni samo za namene, ki so zakonito obstajali ali bili navedeni na obvestilu v času zajema posnetka. »Glede na navedeno Mestna občina Krško takšnega nadzora žal ne more izvajati. Za stalno spremljanje kvalitete zraka v Krškem je Mestna občina Krško v razgovorih z Agencijo RS za okolje za postavitev stalne merilne postaje za merjenje kvalitete zraka. Opravljen je bil ogled možnih lokacij za postavitev merilne postaje. O kvaliteti zraka na podlagi teh meritev bodo sproti obveščeni tudi občani. Mestna občina Krško je tudi v razgovoru s ponudnikom za postavitev mreže merilnih postaj, s katerimi bi se merila kvaliteta zraka na območju Krškega. Sistem pa bi omogočal informacije o kvaliteti zraka v realnem času, kadarkoli, kjerkoli in vsakomur, ki uporablja mobilni telefon ali računalnik. Omogočeno bi bilo tudi arhiviranje in analiza podatkov. Kot še navajajo v odgovoru, je občina v kurilni sezoni 2015 in 2016 naročila meritve onesnaženosti zraka v Krškem z mobilno postajo. ARSO je opravila meritve žveplovega dioksida, dušikovih oksidov, ogljikovega monoksida, ozona in delcev PM10. »Na podlagi meritev je bilo ugotovljeno, da tako kot drugod po Sloveniji tudi v Krškem prihaja do preseganja dnevne koncentracije delcev PM10, vendar je preseganje manjše od dovoljenih 35 preseganj na leto. Prav tako je preseganje manjše kot v najbolj obremenjenih okoljih (Celje, Zagorje) in primerljivo z meritvami v ostalih urbanih okoljih. Mejne vrednosti ostalih parametrov niso bile presežene. Ugotovljeno je bilo, da je kakovost zraka v Krškem skladna z zahtevami iz Uredbe o kakovosti zunanjega zraka. K izboljšanju kvalitete zraka je predvsem pripomogla ukinitev proizvodnje celuloze v podjetju Vipap Videm Krško in izvedba plinifikacije na območju Krškega.«
Vipap zagotavlja, da so vsi sklepi realizirani
Na problematiko Vipapa je opozorila tudi svetnica Brigita Piltaver Imperl (Gibanje Svoboda). Glede na sklepe, sprejete na izredni seji občinskega sveta oktobra lani (takojšnja odprava kršitev in nepravilnosti, kot izhaja iz inšpekcijskih odločb, zavarovanje okolice pred raznašanjem prahu in pepela, vzpostavitev javnega ekološkega monitoringa do konca leta 2023, podpora predlogu zakona za izboljšanje standardov in monitoringa izpustov, poziv inšpekcijskim organom k ukrepanju pri neizpolnjevanju zahtev izdanih odločb), je vprašala, kakšne ukrepe je občinska uprava do sedaj sprejela in izvedla v zvezi s to problematiko, ali je bilo opravljeno pregledovanje izvajanja teh sklepov in če da, kakšni so bili rezultati tega pregleda, ter kakšne so nadaljnje načrtovane aktivnosti za zagotovitev, da se bodo sklepi učinkovito izvajali in problematika reševala v korist občank in občanov.
Z že omenjenega občinskega oddelka odgovarjajo, da so 10. 10. 2023 družbi Vipap Videm Krško d.d. poslali dopis, s katerim so jo pozvali k odgovorom na sprejete sklepe občinskega sveta v najkrajšem možnem času. Ker odgovorov do konca leta niso prejeli, so Vipap z dopisom 5. 1. 2024 ponovno pozvali za njihovo posredovanje, a tudi na to ni bilo odziva, zato so poziv ponovili še 12. 2. 2024. Občina je 28. 2. 2024 od družbe Vipap Videm Krško le prejela prvi odgovor, 13. 3. 2024 pa še drugega, pod oba je podpisana predsednica uprave Milena Resnik. V prvem dopisu so z Vipapa odgovorili, da je bil 6. 2. 2024 v podjetju po uradni dolžnosti opravljen inšpekcijski pregled, s katerim je bilo ugotovljeno, da v letu 2022 niso okolja čezmerno obremenjevali z emisijami snovi v vode, da ne prihaja do čezmernega obremenjevanja okolja z emisijami snovi v zrak iz kotla K6, da je merilni sistem za trajne meritve emisij snovi v zrak na kotlih K6 in K5 ustrezen, da podjetje ne povzroča čezmerne obremenitve okolja s hrupom ter da je bil ustrezno izveden pregled kotla K6 in njegova življenjska doba. To so podkrepili s kopijo zapisnika inšpekcijskega pregleda na omenjeni datum, pod katerega je podpisan inšpektor višji svetnik z mariborske območne enote Inšpektorata RS za okolje in energijo mag. Vladimir Kaiser. V drugem dopisu so ob ponovitvi že naštetega dodali še pojasnilo v zvezi z zavarovanjem raznašanja prahu in pepela v okolico. Kot so zapisali, na sežigalnici lastnih nenevarnih odpadkov kurilne naprave K5, ki ima dovoljenje za sežig in sosežig lastnih odpadkov, nastaja pepel vrečastih filtrov in žlindra (ostanki gorenja), ki jih skladiščijo v 300 kubičnem silosu. »Raznašanje prahu in pepela smo zmanjšali s tem, da smo že konce leta 2021 prešli na zaprti sistem praznenja z dozatorjem v avtocisterno,« v kateri po njihovih zagotovilih tovarno zapusti ves pepel. V zvezi z vzpostavitvijo javnega ekološkega monitoringa in obveznosti rednega obveščanja javnosti so pojasnili, da so se sešli z županom Janezom Kerinom in njegovimi sodelavci ter sklenili dogovor o načinu in roku za to vzpostavitev. »Družba Vipap bo v mesecu aprilu 2024 objavila podatke za leto 2023 v obliki in na način, da bo razumljiv splošni javnosti in občanom. Te podatke bo družba objavljala enkrat letno, predvidoma v aprilu, potem ko bodo podatki potrjeni s strani zunanjih neodvisnih inštitucij, ki vršijo kontrolo nad emisijami,« so zagotovili v papirnici. Za konec so zapisali še, da imajo že danes v okoljevarstvenem dovoljenju pogoje za izvajanje sežiga in tudi tehnično opremljene naprave za sežig lastnih nenevarnih odpadkov, zato spremembe Zakona o varstvu okolja, ki izenačujejo standarde za sežig in sosežig odpadkov, na družbo Vipap ne vplivajo.
Že omenjeni sestanek med vodstvom MO Krško in družbe Vipap v odgovoru občinski svetnici omenjajo tudi na občini. Na njem so dobili ustno zagotovilo, da so vsi sklepi, ki jih je sprejel OS na svoji izredni seji in ki zadevajo družbo Vipap, realizirani, Mestna občina Krško pa je družbo pozvala, da ji pošlje tudi pisno pojasnilo glede realizacije sklepov. »S pojasnilom bomo po njegovem prejetju seznanili tudi občinske svetnike,« so zapisali v odgovoru svetnici.
»Nikoli ne bomo odnehali«
V Facebook Skupini za zaščito okolja in zdravja v Posavju se še vedno pojavljajo objave oz. opozorila na smrad, ki (domnevno) prihaja iz Vipapovih dimnikov. Tak primer je bil denimo na zadnji marčevski (veliki petek), ko je, po informacijah lokalnih prebivalcev, na Vidmu smrdelo po plastiki oz. se je širil močan dražeč vonj. Kot vir smradu je skrbnik skupine (Okolje Zdravje Posavje) izpostavil Vipapov kotel 5, kar je podkrepil tudi s posnetkom. »Ko smo že mislili, da je bila problem samo prenizka temperatura kurjenja in preslabo izgorevanje, kar je zaslediti na desetinah slikah v tej skupini, vidimo, da je problem širši, bistveno večji! A nikoli ne bomo odnehali in VEM, da bomo uspeli,« je zapisal in dodal, da se bodo v prihodnje več ukvarjali s tistimi, ki so Vipapu podpisovali oz. izdajali dovoljenja za sosežig odpadkov, in tistimi, »ki so to pripeljali v središče mesta, brez da bi že takrat, torej več kot 15 leti, širše o tem obvestili javnost, oz. prebivalce Krškega, ki bi imelo tudi svojo besedo«.
Dimniki niso ovira v zračnem prometu
Irena Virant (Energično za Krško) je že aprila lani vprašala, zakaj na najvišjem dimniku v Krškem, to je na območju Vipapa, zvečer več ne gorijo opozorilne luči kot opozorilo tistim, ki izvajajo nočne lete, pri čemer je spomnila na bližino vojaškega letališča Cerklje ob Krki. Iz Vipapa so oktobra lani na dopis občine odgovorili, da so zadevo preverili in ugotovili, da izpolnjujejo vse zahteve po 110. členu Zakona o letalstvu in da se dimnik v skladu z zakonom ne šteje za oviro. Svetnica je, nezadovoljna z odgovorom, zahtevala še pisno mnenje Ministrstva za obrambo, na občini pa so v zvezi s tem pridobili odgovor oz. mnenje Agencije za civilno letalstvo. Kot so zapisali na agenciji, so na območju Vipapa locirali tri dimnike in ugotovili, da so vsi trije sicer blizu, a vseeno izven vplivnega območja omejitvenih ravnin letališča Cerklje ob Krki. Skladno z omenjenim Zakonom o letalstvu se kot ovira v zračnem prometu smatrajo objekti, instalacije in naprave v krogu s polmerom 10 km od referenčne točke letališča, ki so višji kot 100 metrov ali višji kot 30 metrov, pa se nahajajo na terenu, ki je več kot 100 metrov višji od referenčne točke letališča. Ker najvišji dimnik n epresega višine 75 metrov, referenčna točka letališča (153 m. n. v.) pa je približno na nivoju stojišča dimnikov, ugotavljajo, »da dimniki niso ovira v zračnem prometu, zato posledično ni podlage, da bi od lastnika objekta zahtevali, da jih obravnava kot oviro v zračnem prometu in jih zaznamuje«.
Peter Pavlovič
Članek je bil objavljen v zadnji številki Posavskega obzornika.
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.