Podcenjene funkcije Windowsa, ki bi jih morali uporabljati

Avtor tega prispevka je Računalniške novice. Vabljeni k branju Računalniške novice »

Microsoft in Windows si pogosto zaslužita kritike uporabnikov, ki jima očitajo pretiravanje s programsko navlako, poseganje v zasebnost (zloglasna funkcija Priklic) in ukinjanje funkcij, ki so dejansko uporabne.

Ne bi bilo pa pošteno, če ne omenimo še dobrih stvari, ki jih je Microsoft vpeljal v operacijski sistem Windows skozi vsa ta leta. Še posebej tistih orodij in funkcij, za katere marsikdo ne ve, da obstajajo, in namesto njih uporablja rešitve tretjih ponudnikov, čeprav so na voljo znotraj Windowsa.

Slikar ni več samo osnovni risalnik

Marsikdo program Paint (Slikar) še vedno dojema kot preprosto igračo za risanje črt in polnjenje barvnih območij. Toda Windows 11 je Slikarja konkretno prenovil. Poleg sodobnega vmesnika in podpore za temni način ima zdaj orodja, ki jih prej ni bilo oziroma so bila na voljo v bolj specializiranih programih.

Prenovljeni Slikar omogoča ustvarjanje kompleksnejših grafik, kjer lahko elemente neodvisno prestavljate, brišete ali urejate. To je bila včasih domena programov, kot sta Photoshop ali GIMP. Slike lahko delite s prosojnim ozadjem, kar pride prav, če se ukvarjate z izdelavo logotipov, ikon in ostalih grafik za splet.

V Slikarju lahko z enim klikom samodejno razdelite motive (na primer predmete, živali, osebe) in ozadje, kar ste morda doslej delali s Photoshopom ali pa celo na spletu, če niste vešči grafičnih orodij. Slikar lahko uporablja tudi generativno umetno inteligenco za dopolnjevanje in spreminjanje sloga fotografij. Slednja funkcija še ni na voljo na vseh računalnikih.

Če obvladate Photoshop, Gimp in podobne programe, ne potrebujete Slikarja. Manj izkušeni uporabniki pa lahko z njegovo pomočjo veliko lažje naredite osnovne popravke ali dodelave na fotografijah.

Game Bar – več kot le za igralce

Ste se kdaj znašli v situaciji, ko ste želeli posneti neverjeten igralni trenutek ali preveriti zmogljivost svojega računalnika med igranjem, pa niste našli ustreznega programa, sploh pa ne brezplačnega? Na srečo je Microsoft v Windows integriral zmogljivo in podcenjeno orodje Xbox Game Bar. To ni le orodje za snemanje iger, temveč celovit center za igralce, ki vključuje tudi družabne funkcije Xboxa.

Xbox Game Bar drastično poenostavi snemanje iger. Namesto da bi se ukvarjali z zapleteno programsko opremo tretjih ponudnikov, lahko zdaj zaženete snemanje na zahtevo, in to za poljubno dolgo časa, z različnimi nastavitvami kakovosti, ki so dostopne neposredno v nastavitvah sistema Windows 11. To je idealno za zajemanje celotnih igralnih sej, pregledov ali poudarkov.

Kar pa je še posebej pomembno in pogosto spregledano, je zmožnost Game Bara za snemanje v ozadju. To pomeni, da vam ni treba predvideti »epskega« trenutka. Če se zgodi kaj nepričakovanega, lahko preprosto pritisnete določeno bližnjico na tipkovnici in Game Bar bo shranil zadnjih 30 sekund igranja. Ta funkcija je izjemno uporabna za zajemanje spontanih vrhuncev, ne glede na to, ali gre za izjemen strel, smešno napako ali nepričakovano zmago.

Poleg snemanja ponuja Xbox Game Bar tudi dragocena orodja za spremljanje zmogljivosti vašega sistema med igranjem. Če vas zanima, kako se vaš računalnik spopada z obremenitvijo, lahko preprosto dostopate do podatkov o porabi CPU, GPU in VRAM. Za tiste, ki želijo imeti popoln nadzor nad tem, kako tekoča je igra, je na voljo celo vgrajen števec FPS (sličic na sekundo). Ta možnost je neverjetno priročna za optimizacijo nastavitev igre, odpravljanje težav z zmogljivostjo ali preprosto zadovoljitev radovednosti glede tega, kako dobro deluje vaš sistem. To integrirano orodje je nadvse uporabno za testiranje novih komponent ali primerjavo zmogljivosti različnih igralnih sistemov, saj ponuja takojšnje in natančne podatke, brez potrebe po namestitvi dodatne programske opreme.

Kalkulator ni samo za računanje

Windows Kalkulator je bil vedno del sistema, a mnogi ne vedo, da ima v Windows 10 in 11 popolne grafične zmožnosti. Z lahkoto lahko narišete več enačb v barvnem grafu in poiščete določene točke.

Aplikacija omogoča tudi enostaven izris funkcij, kot so sinus, kosinus, tangens in absolutne vrednosti, v bistvu vse, kar bi pričakovali od grafičnega kalkulatorja. V preteklosti je bilo težko najti brezplačno orodje za grafično izrisovanje, fizični grafični kalkulatorji pa so bili dragi.

Kalkulator pa zmore še več. Če kliknete na gumb za dodatni meni, boste lahko izbirali med številnimi možnostmi. S Kalkulatorjem boste lahko pretvarjali v različne valute za težo, hitrost, količino, energijo in podobno. Doslej ste zagotovo večkrat kar v Google napisali »pretvori evre v ameriške dolarje«. To zdaj lahko storite v Kalkulatorju ali pa želeno pretvorbo napišete kar v Windows Iskalnik (preko začetnega menija), na primer 1000 € v USD.

Clipchamp ima vedno več izkušenj

Clipchamp nikoli ne bo nadomestil tistih najboljših programov za urejanje video posnetkov, vsaj ne v poslovnem okolju. Običajnim uporabnikom pa ni pomembno, ali ima program čisto vse možne funkcije in ali je univerzalno priljubljen med profesionalci. Pomembno je, da je program brezplačen, razmeroma enostaven za uporabo in opremljen z osnovnimi funkcijami, ki jih potrebuje vsak.

Clipchamp je iz te perspektive zelo dober program. Ima podporo več vrstam avdio in video posnetkov, številne učinke in prehode ter podrobne nastavitve za prilagoditev videza. Čeprav ni tako napreden kot Premiere Pro ali DaVinci Resolve, je še vedno več kot zadosten za veliko večino uporabnikov. In seveda na voljo na vsakem računalniku z nameščenim Windowsom 11 – povsem brezplačno.

Poleg tega ne smemo pozabiti na uporabnost samodejnih predlog, ki jih ponuja Clipchamp. Predloge so lahko izjemno koristne za tiste, ki ustvarjajo videe za družbena omrežja in nimajo poglobljenega znanja o urejanju. Predloge, ki vnaprej določijo dolžino ali razmerje stranic, močno olajšajo delo.

Orodje za izrezovanje lahko tudi snema

Orodje za izrezovanje (Snipping Tool) je verjetno vsakdo že kdaj uporabil za hitre posnetke zaslona. Vendar pa se je, podobno kot Slikar, tudi to orodje precej razvilo in ponuja nekaj resnično fantastičnih funkcij, ki jih je vredno izpostaviti.

Ena izmed teh je snemanje videoposnetkov, ki ga Snipping Tool podpira že nekaj časa. Snemanje zaslona v sistemu Windows je bilo v preteklosti precej zapleteno. Pogosto ste morali iskati pravo aplikacijo, pri tem pa izbirati med priročnostjo, kakovostjo ali ceno. Snemalnik zaslona v Snipping Toolu je enostaven za uporabo in ustvarja kakovostne videoposnetke, vse to brezplačno. Resnično je odlična rešitev, če ne želite preobremenjevati računalnika z različnimi programi.

Posebej uporabna funkcija v Snipping Toolu je tudi prepoznavanje besedila, še posebej pa možnost zakrivanja ali odstranjevanja besedila na slikah. Ko posnamete zaslon, orodje prepozna besedilo in z enim klikom lahko uredite potencialno občutljive podatke, kot so e-poštni naslovi in telefonske številke. Če želite biti natančnejši, lahko izberete tudi poljuben del besedila in ga ročno uredite. To bistveno olajša ohranjanje zasebnosti občutljivih informacij.

Windows skriva še marsikaj. Če ste dovolj radovedni, boste zagotovo našli kakšno skrito funkcijo in orodje, ki ju 99 % uporabnikov ne pozna. Windows se nenehno posodablja, zato se splača biti pozoren in spremljati, ali je Microsoft morebiti dodal kaj uporabnega. Mogoče boste tako našli orodje, ki vam bo močno olajšalo vsakdanjik.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.