Avtor tega prispevka je Lokalno.si. Vabljeni k branju Lokalno.si »
11.11.2022 | 10:45
Na cilju letošnjega Popotovanja od Litije do Čateža bo vse v znamenju čebel in čebelarjev ter njihovih pridelkov in izdelkov. Na dogodku Razhodnja bo na Čatežu pri Trebnjem v soboto, 12. novembra, od 10. ure Brenčeče dopoldne, ki med drugim prinaša medeni zajtrk za najmlajše (Čebelarsko društvo Trebnje), čebelji ples (Active cross s Tanjo), gledališče v panju (Hiša kranjske čebele), sladko pravljico (Knjižnica Pavla Golie Trebnje), bulo velikanko (klekljarska skupina Žnúrce), trotov poligon (Top Gym) in doživljajsko Vidkovo pot (CŠOD Čebelica). Ob 11. uri bo brezplačna delavnica Čebelji produkti in zdravilne rastline, ki jo bo vodila zeliščarica in čebelarska turistična vodnica Jožica Bajc Pivec. Turistična vodnica Dominika Koritnik Trépel pa vabi na voden ogled Marijinega svetišča na Záplazu. Na osrednjem vaškem trgu na Čatežu bo raznovrstna sejemska ponudba.
Osrednji del Razhodnje (prireditve ob razhodu, slovesu) bo ob 13. uri. Poudarili bomo čebelarsko doto Frana Levstika in njegovega Bučélstva. Slavnostni govornik na Razhodnji bo predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč. Obiskala nas bo tudi medena kraljica 2022 Tadeja Vidmar. Nastopili bodo Komorni moški pevski zbor Davorina Jenka, Tamburaški orkester Šmartno, Moški pevski zbor vinogradnikov Čatež, P.L.i.N, folklorna skupina Večerna zarja, Čateški m’skvantarji, skupina B & B ter voditeljica Marjana Grčman.
Razhodnjo bomo po 14. uri tradicionalno obogatili z velikim martinovanjem. Nastopali bodo Dejan Vunjak in Brendijeve barabe ter 23. cvičkova princesa Anja Smerké. Ob tem vabimo na vseslovensko srečanje Martinov in Martin, ki jih čaka posebno presenečenje.
Posebne ugodnosti pa boste deležni vsi, ki se boste prijavili za jutranji avtobusni prevoz iz Trebnjega, z Vélike Loke ali s Čateža: lahko pokličete na 030 753 324 ali izpolnite prijavnico na www.nacatez.si. Dobrodošli na Razhodnji, dobrodošli na Čatežu!
nacatez.si
36. popotovanje po Levstikovi poti bo v soboto, 12. novembra 2022, s startom med 6. in 9. uro v Litiji ali Šmartnem pri Litiji.
Zgodovina Levstikove poti sega v petdeseta leta 19. stoletja, ko je po poti s svojimi študenti hodil prof. dr. Anton Slodnjak, njegovo delo je nadaljeval prof. dr. Matjaž Kmecl, danes pa s študenti hodi prof. dr. Miran Hladnik. Prav dr. Matjaž Kmecl je pred dobrimi tremi desetletji pomagal s svojimi neprecenljivimi nasveti pri določanju, označevanju in idejni zasnovi Levstikove poti, po kateri se zdaj že več kot 30 let drugo soboto v novembru odpravljajo številni pohodniki iz Slovenije in tujine.
Levstikova pot je nastala na osnovi Levstikovega literarnega spisa leta 1987, ko se je na pot odpravilo 397 popotnikov iz vseh koncev Slovenije. Običajno se pohoda udeleži med 15.000 in 20.000 pohodnikov iz cele Slovenije in tujine, če je kolikor toliko lepo vreme. Udeleženci pa prihajajo tudi iz tujine. Čeprav točne evidence ne vodimo, pa smo se pogovarjali z udeleženci iz Italije, Avstrije, Hrvaške, Nemčije, Nizozemske, Belgije, Francije, ameriškega Teksasa, Argentine… Med drugim je bila pred dolgimi leti na pohodu tudi celotna japonska skakalna reprezentanca s pokojnim Bogdanom Norčičem na čelu.
Slovenci zelo radi hodimo, nad tem se čudijo tudi nekateri tujci. Obenem je to največji pohod v tem delu Evrope ob zaključku poletne pohodniške sezone, vse skupaj pa sovpada z Martinovim, ko se po stari šegi mošt spremeni v vino. Predvsem pa gre za lepo pokrajino, kjer doživimo lepote Slovenije v malem, od sodobnega mestnega prebivalstva do neverjetno prijaznih kmetov na domačijah na prehodu med zasavskim hribovjem in dolenjskim gričevjem. Pomemben vidik je tudi nekomercialnost in nepolitičnost prireditve.
Prof. dr. Matjaž Kmecl je ob priložnosti na vprašanje, kaj pomeni tedanji Levstikov literarni program, dejal:
»Kot zgodovinsko in motivacijsko dragocenost. Poglejte, kolikšno množico ste s svojim dragocenim delom uspeli pritegniti na Levstikovo pot! Ne gre samo za pohodništvo – ‘dodana vrednost’ je v tem primeru tudi izkaz pripadnosti neki skupnosti in njeni kulturi. Njeni zgodovini, s tem pa tudi njeni sedanjosti in prihodnosti. Levstik je – v današnjem žargonu rečeno – neke vrste peticija, ki jo pohodniki podpisujejo s svojo hojo od Litije do Čateža (in še malo naprej).«
Posebnost Levstikove poti je tudi v lično oblikovanih tablah, kjer lahko pohodniki na 80 tablah, tako po severni kot južni trasi, po odlomkih preberejo celoten izvirni Levstikov potopis. Obenem pa prek obvestilnih tabel pohodnike opozarjamo na ohranjanje narave. V zadnjih nekaj letih smo začeli zasajati Levstikov sadovnjak. Na posameznih točkah ob poti zasajamo predvsem stare sorte slovenskega sadja, kjer spet na obvestilnih tablah predstavimo te sorte z namenom, da bi ljudje poskrbeli za samooskrbo in si tudi doma zasadili čim več sadnih dreves.
Pot je označena prek celega leta in ljudje se lahko podajajo nanjo vseh 12 mesecev. V vsakem letnem času je zanimiva. Pričeti je moč na kateri koli točki Levstikove poti, če je celotna 22 km za marsikoga predolga pot. Prof. dr. Janez Bogataj je že pred skoraj tremi desetletji dejal, da je to Slovenija v malem, ki jo lahko tujcem pokažemo v svoji pravi podobi. Seveda ne z nekim masovnim turizmom, zgolj za sladokusce.
Tudi zaradi Levstikove poti se je na tem območju v marsičem spremenilo življenje ljudi. Živijo z Levstikovo potjo, nastajajo nova kulturna in vinogradniška društva, zbirajo se etnološka gradiva, pripravljajo razstave, kulturne in športne prireditve. Osnovni cilj Levstikove poti tudi v prihodnje je, da ostane takšna kot je zdaj. Da v njej in ob njej ohranjamo dediščino, naravo, izročilo… Čeprav se ne moremo izogniti sodobnemu času, pa želimo, da korak po koraku nadgrajujemo projekt. Počasi in neopazno, saj ne želimo hitrih sprememb. Tudi na ta način želimo pohodnikom omogočiti, da se tu vrnejo v preteklost, razmislijo in se spočijejo od današnjega tempa življenja.
Zavod Levstikova pot
Pozabljeno geslo
Registracija
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.