Avtor tega prispevka je Nova24TV. Vabljeni k branju Nova24TV »
S poslancem Tomažem Liscem, izvoljenim že četrti mandat, vedno z visokim odstotkom glasov, v volilnem okraju Sevnica smo se pogovarjali o romski problematiki, težavah zaradi prometne infrastrukture, šolstvu, kmetijstvu in Posavju pa tudi o tem, kako ocenjuje delo vlade.
Dolenjska in Posavje se že dlje časa soočata s povečanjem kriminalitete med Romi, celovitih rešitev ni, čeprav so župani JV Slovenije in Posavja v državni zbor vložili predloge zakonskih sprememb. Koalicija je vse zavrnila. Kako to komentirate?
Imamo, ki dela škodo svojim državljanom. To opažajo tudi volivci strank koalicije. Imamo vlado, katere prva lastnost je, da njeni predstavniki z lahkoto lažejo, druga pa, da pametuje iz svojih pisarn brez poznavanje terena in problemov. Kako z lahkoto je koalicija zavrnila predloge županov, kaže tudi odnos te vlade do lokalne samouprave. Tudi čedalje več Romov trpi zaradi dejanj manjše, a čedalje bolj agresivne skupine Romov, ki na posameznih lokacijah ne ustrahujejo samo lokalnih prebivalcev, ampak škodujejo oz. izrabljajo druge Rome.
V enem od poslanskih vprašanj ste opozorili tudi na izjemen pomen celovite in verodostojne statistike. Za policijo se zdi, da primerov kaznivih dejanj ne vodijo glede na etično pripadnost. Verjamete, da teh podatkov nimajo?
Dejansko jih nimajo glede etične pripadnosti. Najbolj pa je zaskrbljivo, da je policija na terenu prestrašena in niti ne želi oz. si ne upa posredovati v primerih, ko so obveščeni, da gre za (kazniva) dejanja, ki so jih povzročili Romi, ker potem tožilstvo in sodstvo ne naredita naslednjih faz. Tako poslušamo zgodbe, kako so Roma že 16. ustavili brez izpita, kako isti Rom že 10. ukrade bencin na črpalki ali v trgovini – pa se mu nič ne zgodi, in na drugi strani zgodbe policistov, ki jih Romi obiščejo na domu z grožnjami. Smo pred zakoni vsi enaki?
Stanje v prometu je katastrofalno, ceste postajajo parkirišča, predsednik vlade pa navaja, da še nobena vlada za graditev prometne infrastrukture ni naredila več kot zdajšnja. Vemo pa, da se je prav on skupaj s strankami Levica, Vesna in DeSUS pred volitvami leta 2022 strinjal z moratorijem na širjenje cestne infrastrukture. Kako to komentirate?
Vlada, ki gleda nase kot “oblast, to sem jaz” in ki jo zanima le lastni vozni park (po navadi še hrepenenje po “modrih lučkah”), je pozabila, da je leta 2022 nasprotovala širitvi avtocest s posameznimi priključki. Tudi obnovitvena dela na posameznih krakih imajo zgodovino zaradi sprejetja gradbenih dovoljenj in finančnih okvirov v letih 2021 in 2022. Novih, nujno projektov na področju graditve AC pa ni. Pa saj se podobno dogaja tudi na področju državnih cest. Tu pa tam se izvede projekt, ki bi moral biti narejen že leta 2022 in 2023, zamikajo se rekonstrukcije, novogradnje.
V državnem zboru sprejemate spremembe zakona o osnovni šoli, poudarili ste, da ta odpira več vprašanj kot rešitev. Za kaj gre?
Zakon o osnovni šoli prinaša kar nekaj sprememb. Nekatere celo dobre, kakšne lepe populistične, a neizvedljive, kakšne nedodelane, nekatere pa zelo slabe. V PS SDS se sprašujemo, ali je predmet informatika in digitalne tehnologije (ki je sicer nujno potreben) smiselno zvesti šele v 7. razredu, in še to glede na zapis v zakonu bolj neko splošno spoznavanje tega področja. V PS SDS imamo kar nekaj vprašanj glede vzgojnega ukrepanja, ki se predvideva. Z zakonom se odgovornost glede uporabe elektronskih naprav naprti le staršem, šolam se naprti dodatna birokracija na tem področju, učitelji bodo glede na dikcijo zbegani, kdaj, pri katerem predmetu in od šole do šole različno dopustiti uporabo elektronskih naprav. Šole pa bodo morale zagotoviti tudi prostor in način odlaganja elektronskih naprav. Problematično je tudi prepisovanje učencev v osnovno šolo zunaj šolskega okoliša. To bo posebej skrb zbujajoče in naporno za šole pri pripravi šolskega leta in nova nočna mora za občine, ki se bodo znašle še pred višjo potrebo denarja, da bi zagotovile prevoze otrok.
Kako pa je z investicijami v šolsko in športno infrastrukturo?
Moram priznati, da sem vesel, da ministra Han in Logaj hodita na odprtja novih športnih in šolskih površin in šol, saj se s tem le kaže, da so bili 2 razpisa za vrtčevsko in šolsko ter 1 za športno infrastrukturo (tu sem posebej ponosen, da sem predlagal zakon) v prejšnjem mandatu nujni in zelo dobrodošli. Za čas 2021−2027 je bilo zagotovljenih več kot 250 milijnov evrov iz državnih virov. A potrebe so še večje, zato pritiskamo, da se tudi v letu 2025 ali 2026 pripravi vsaj 1 razpis za vrtčevsko in šolsko infrastrukturo.
Ste dober poznavalec področja kmetijstva, kjer se prav tako soočajo s številnimi težavami. Kaj se dogaja? Ali je resorna ministrica v sedlu oz. kdo dejansko po vašem opažanju vodi to področje – so tudi tu v ozadju civilne iniciative?
Bolj kot kadarkoli v preteklosti v tem mandatu področje kmetijstva vodijo posamezniki in nevladne organizacije, ki delujejo proti kmetijstvu in podeželju. Ne poslušajo KGZS, Sindikata kmetov, Zadružne zveze … To je po odhodu z mesta ministrice povedala tudi prejšnja ministrica Irena Šinko. Tako imamo pred sabo v teh dneh zakon o zaščiti živali in zakon o KGZS, ki sta naperjena proti kmetom. “V predalu” pa je še 6 zakonov, ki so še bolj naperjeni proti kmetom. Kmet je očitno sovražnik vladajoče koalicije v Sloveniji. Oblast s podporo antikmetijskih NVO se želi vtikati v lastnino kmetov, jih nadzorovati, jim postaviti dodatne birokratske ovire, nove finančne obremenitve in višje kazni.

Kako je z nadaljevanjem projekta Hidroelektrarne Mokrice, s katero naj bi končali ciklus hidroelektrarn na spodnji Savi, poplavna varnost pa bi bila bistveno boljša?
Maja 2024 smo na moj predlog imeli nujno sejo odbora za infrastrukturo na to temo. Sprejeli smo konkretne sklepe. Od tedaj sem postavil še 3 poslanska vprašanja resornima ministroma. Tam pa se dogaja ping-pong, posebej med nižjim uradništvom, pa še tu različno berejo sodbo sodišča, skušajo pisati neke uredbe … Projekt pa stoji. Na škodo slovenske energetike, regijske infrastrukture, ki je povezana s tem projektom in z bojaznijo lokalnega prebivalstva, da jih čaka spet čas visokih vod – poplav. Na zadnji seji DZ sem resornima ministroma postavil pogoj: če do septembra ne bo premika na pravnem in terenskem delu, se bosta pripeljala v Brežice na novo nujno sejo odbora za infrastrukturo. Dejstvo pa je, da določenemu delu sedanje koalicije vodna in jedrska energija nista prioriteta oz. ji celo nasprotujejo.
V prejšnjem mandatu ste poslanci iz Posavja sodelovali v dobro razvoja regije. Kako je s tem sodelovanjem v zdajšnji sestavi državnega zbora?
Bili smo 4 poslanci iz 4 občin in 4 strank. Pa sem res vesel in ponosen, kako dobro smo sodelovali. Zato še enkrat zahvala nekdanjim poslanskim kolegom Igorju Zorčiču, Dušanu Šišku in Matjažu Hanu, da smo znali dobro sodelovati za potrebe in izzive Posavja. Ta vlada na žalost ruši oz. premika v prihodnost projekte, ki so imeli gradbena dovoljenja in zagotovljena sredstva. Sedaj pa so poleg mene v DZ 3 poslanci iz Svobode. Seveda tudi zaradi lokalnih zadev zelo dobro sodelujem s poslancem in z bratrancem Jernejem Žnidaršičem, s poslanko Tamaro Vonta pa skoraj nimam stikov.
Kako pa ocenjujete delo vladne koalicije?
Najlažje vprašanje na koncu. Ko smo po vladi Bratuškove rekli, da slabše ne more biti, smo dobili Cerarjevo vlado, Šarčevo. In sedaj Golobovo. Vsak nov obraz na levi strani je večje razočaranje. Zato sem razočaran nad delom volivcev, ki podprejo besede Goloba pred volitvami o višjih obdavčitvah in druge nebuloze. In še vedno le skomignejo z rameni, ko se dnevno dokažejo laži te vlade in koalicije, ko tedensko dobimo državljani nove davčne in/ali birokratske ovire, občine pa nove in nove naloge. Tako da upam, da slovenski volivci in volivke ne bodo šli znova na limanice. Razlika med prejšnjo Janševo in sedanjo Golobovo vlado je noro velika. Bralci naj samo pogledajo svoje položnice in jih primerjajo s tistimi pred tremi leti, naj pogledajo nove davčne in birokratske pritiske, stanje v zdravstvu, šolstvu, pravosodju, kmetijstvu … Ali pa primerjajo evropske in svetovne grafe in krivulje na različnih področjih.
Biografija
Tomaž Lisec je poslanec že četrti mandat, v volilnem okraju Sevnica je bil prvič izvoljen leta 2011. Od 2006 do 2018 je bil nepretrgoma tudi član sevniškega občinskega sveta in sveta Krajevne skupnosti Boštanj. Z ženo Natašo imata tri sinove. Po izobrazbi je politolog, v državnem zboru je član treh odborov (za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, kjer je podpredsednik, za finance ter za izobraževanje, znanost in mladino) in komisije za poslovnik. Hkrati je tudi član delegacije DZ v parlamentarni dimenziji Srednjeevropske pobude in nacionalne skupine Interparlamentarne unije v DZ ter več skupin prijateljstva s tujimi državami.
Vida Kocjan
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.