Razen netopirjev Ajdovska jama (trenutno) brez živih vsebin

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Sreda, 18.10.2023    Rubrika: KULTURA Redakcija

S strokovnega posveta o naravni in kulturni dediščini

V organizaciji novomeške enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije v sodelovanju z Mestno občino Krško in Kulturnim domom Krško je včeraj na gradu Rajhenburg potekal posvet na temo modelov upravljanja s kulturno in naravno dediščino v različnih predelih Slovenije.

Ob več ponazorjenih primerih upravljanja z naravno in kulturno dediščino, večina njih se je nanašala na naravna in spomeniška območja na Notranjskem in Primorskem, je poleg ostalih razpravljavcev arheolog Samo Hvalec predstavil kulturni spomenik Ajdovska jama v kraškem dolu Podjama, imenovanem tudi Kartušev dol, med naseljema Brezovska Gora in Nemška Gora na območju mestne občine Krško. Kot je povzel, gre za eno pomembnejših najdišč iz obdobja paleolitika, mezolitik, neolitika in eneolitika. Jama predstavlja eno redkih najdišč jamskega medveda, v mlajši in bakreni dobi pa je prevzela tudi vlogo grobišča in s tem tudi sakralnega objekta. Sama jama se uvršča med večje kraške jame na območju Krškega hribovja, kraški svet tipizira tudi več kraških izvirov, vrtač in ponikalnica.

posvet o naravni in kulturni dediscini (9)

Arheolog Samo Hvalec je predstavil razvoj in zatečeno stanje Ajdovske jame

V Ajdovski jami in njeni okolici kontinuirana raziskovanja potekajo že vse od konca 19. stoletja dalje, ko je postala zanimiva tudi za obiskovalce. Za kulturni spomenik lokalnega pomena je bila razglašena leta 1992, območje pa je tudi del zavarovanega območja naravnih vrednot Natura 2000. Z namenom razvoja kulturnega turizma je Občina Krško leta 2002 začela z odkupi zemljišč okoli jame in dostopne poti, leto kasneje pa je bila jama tudi uradno odprta za javnost v poznih jesenskih, zimskih in spomladanskih mesecih, saj v poletnih mesecih v jami kotijo samice južnih podkovnjakov in samice vejicatih netopirjev, od leta 1994 pa je stanje populacije netopirjev v Ajdovski jami spremljano tudi preko državnega monitoringa.

Nedorečena upravljanje in financiranje

Kot je izpostavil Hvalec, je bila ena ključnih izhodišč Občine, da bi bila jama vpeta v turizem občine in se povezala z ostalimi kulturnimi in turističnimi ponudniki na nivoju občine in regije: »Društvu Svibna je Občina predala ključe jame in jih pooblastila za sprejemanje obiskovalcev in vodenje po jami, ob tem tudi za prirejanje prireditev, predavanj, glasbenih in drugih spremljajočih dogodkov. Vse do danes so v Svibni z zanesenjaki in prostovoljci to tudi izvajali.« Ključno v razvoju upravljanja je bilo leto 2004, ko je jama po zakonu o varstvu podzemnih jam prešla v last države, kar je privedlo tudi do nasprotujočih si mnenj in interesov med lokalno skupnostjo in državo kot lastnico. »Po vsebinski plati smo ugotovili, da je zaradi nečisto razjasnjenih odnosov med lastnikom in občino zadeva zastala, druga stvar, kjer je prihajalo do sprememb, je to, da se je sam dol s kmetovanjem začel spreminjati, kar z naše strani ni bilo sprejeto z največjim navdušenjem. Izkazalo se je tudi, da je pravzaprav veliko akterjev vključenih, ni pa določenega upravljavca,« je povedal Hvalec.

posvet o naravni in kulturni dediscini (2)

Po v minulem letu izdelanem Načrtu upravljanja bi se bilo treba v luči razvoja najprej posvetiti ohranjanju dediščine pred propadanjem in uničenjem, vzpostaviti model upravljanja in zagotoviti finančno shemo z urejenim financiranjem, povečati prepoznavnost Ajdovske jame z ureditvijo spremljajoče infrastrukture, razviti celostno podobo spomenika s predstavitvijo za javnost, oblikovati turistični produkt oziroma razviti inovativne prijeme in uporabo sodobnih informacijsko-komunikacijskih ter drugih podpornih tehnologij in programov za promocijo naravne in kulturne dediščine. Ob določitvi upravljavca bi bilo treba, je še izpostavil Hvalec, s predstavnikov stroke in lokalne skupnosti formirati tudi strokovno skupino kot podporo upravljavcu pri upravljanju s spomenikom.

Po naših neuradnih podatkih je trenutno jama »prepuščena« sama sebi, saj so v Zavodu Svibna, v katerem so vsa pretekla leta oz. desetletja skrbeli za njen obstoj in spremljajoče vsebine, vrnili ključ vrat jame.

B. M.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.