Razstava Vesne Perunović v Galeriji Božidar Jakac

Avtor tega prispevka je ePosavje.com. Vabljeni k branju ePosavje.com »

Umetnico in njeno delo bo predstavil kustos Miha Colner. Razstava predstavlja dela umetnice Vesne Perunović, ki so nastala v preteklih petnajstih letih, ko se je z različnimi sredstvi in postopki posvečala vprašanjem o domu, pripadanju in identiteti. Umetnica, ki je preselitev iz v drugo in drugačno kulturno okolje izkusila na svoji koži, svoje vizije doma in pripadanja prevaja v kompleksen vizualni jezik, v katerem posega po tehnikah in postopkih kot so risba in slika, raba najdenih predmetov, performans, video in fotografija.

Razstava Vesne Perunović na ogled postavlja dela, ki so nastala v preteklih petindvajsetih letih, ko se je z različnimi sredstvi in postopki posvečala vprašanjem o domu in pripadanju, ter s tem povezanim vzpostavljanjem in predstavljanjem lastne identitete. Umetnica svoje vizije doma in pripadanja prevaja v kompleksen vizualni jezik, v katerem posega po tehnikah in postopkih kot so risba in slika, raba najdenih predmetov, performans, video in fotografija.

Razstava Paradigma doma prinaša svojstven izbor del, ki naslavljajo predvsem umetničino intimno perspektivo preselitve. Perunović se je v poznih 80. letih preselila v Kanado, da bi se izognila družbenemu razkroju Jugoslavije, saj so se v družbi začele jasno kazati ideološke, nacionalne in kulturne delitve. V tem procesu se je na osebni ravni tudi soočila z izkušnjo priseljenke v novem kulturnem okolju, zato v svoji umetniški praksi tako pogosto raziskuje izkušnjo pripadnosti, sprejemanja in občutka domačnosti ter tujosti. S svojimi deli prav tako izpostavlja številne univerzalne in aktualne družbenopolitične pojave, ki hote ali nehote vplivajo na življenje posameznika.

Iz njenih del je mogoče razbrati nakopičena nesorazmerja, nasprotja in absurde globalne družbe v obdobju nestabilnega in nemirnega začetka 21. stoletja. V tem segmentu izpostavlja in kritično secira zlasti dvolično dojemanje različnih skupin priseljencev, kar predstavlja eno izmed očitnih oblik razrednega boja in kaže znake vse bolj razširjenega kolonializma, nacionalizma in rasizma. Poleg tega v poglobljenem razmisleku o domu kot intimnem zatočišč obravnava vseprisotne procese gentrifikacije in elitizacije (zlasti) urbanih središč, ki večini ljudi preprečujejo ureditev lastnega domovanja. V novih družbenih okoliščinah dom ni več osnovna človekova pravica, ampak privilegij.

Razstava je nastala v sodelovanju z MSUB – Muzejem savremene umetnosti, Beograd.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.