Slovenija je potresno močno ogrožena država

Avtor tega prispevka je ePosavje.com. Vabljeni k branju ePosavje.com »

Potres sodi med naravne pojave, ki našo državo močno ogrožajo, saj so na potresno najbolj nevarnih območjih velika gostota naseljenosti in sorazmerno stare stavbe. V primeru močnejšega potresa, ki ga ni mogoče izključiti nikjer v državi, pa je predvsem v večjih mestih pričakovati veliko materialno škodo in številne smrtne žrtve, so na današnjem posvetu o potresni (ne)varnosti, ki je potekal v Triglav Lab-u, opozorili strokovnjaki. Izpostavili so tudi neustrezno ozaveščenost ljudi o potresni ogroženosti ter pojasnili, kako bi morali krepiti potresno varnost in se ustrezno zavarovati.

Potres je eden izmed naravnih pojavov, ki ga ni mogoče napovedati vnaprej, ga nadzorovati ali preprečiti, zato je eno od najpomembnejših vprašanj, kako se lahko nanj pripravimo. O tem so spregovorili gostje današnjega posveta Pripravljeni na (ne)predvidljivo: na potresni prelomnici, ki je potekal v Triglav Lab-u.

Ljubljana z okolico potresno najbolj ranljiva

 »Ker potresa ni mogoče napovedati, lahko njegove posledice omilimo samo s spoštovanjem predpisov o potresno odporni gradnji in s pripravljenostjo na potres – z znanjem, kako ravnati pred, med in po njem,« pojasnjuje dr. Barbara Šket Motnikar, seizmologinja Agencije RS za okolje. Po njenih besedah je v Sloveniji in bližnji okolici evidentiranih skoraj sto aktivnih potresnih prelomov. Potresno najbolj nevarna območja so na meji z Italijo zahodno od Bovca (velika potresna aktivnost bližnje Furlanije), območje okoli Idrije (najpomembnejši dinarski prelomi, lokacija najmočnejšega zgodovinskega potresa v Sloveniji) in okolica Brežic, kjer je veliko zmernih potresov. Zaradi velike gostote naseljenosti je potresno najbolj ogrožena Ljubljana z okolico. Seizmologinja ob tem dodaja, da nikjer v Sloveniji ne moremo povsem izključiti nastanka močnega potresa.

Slovenija je potresno neodporna

»Potresno inženirstvo se je razvilo do stopnje, kjer je mogoče oceniti povprečno škodo zaradi potresov na letni ravni ali verjetnost pojava škode v izbranem časovnem obdobju, bodisi za posamezno stavbo ali za izbrano območje grajenega okolja. To odpira nove možnosti za upravljanje potresnega tveganja. V Sloveniji potresno tveganje za obstoječe grajeno okolje ni regulirano, čeprav je upravljanje s potresnim tveganjem še posebej pomembno za majhne skupnosti, ki se nahajajo na potresno nevarnih območjih in imajo omejene vire za obnovo v primeru, če se močan potres zgodi na kritičnih območjih,« pojasnjuje dr. Matjaž Dolšek, profesor na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani. Po njegovih besedah med potresno neodporne skupnosti spada tudi Slovenija.

Iz strokovne podlage izhaja, da živi v Sloveniji v potresno najbolj ogroženih stavbah od 88 tisoč do 228 tisoč ljudi. V primeru približne ponovitve ljubljanskega potresa iz leta 1895, ki bi se zgodil v letu 2020, bi znašala mediana neposredne škode na stavbah 7,2 milijarde evra, sledi iz Resolucije o krepitvi potresne varnosti do leta 2050 »Prehitimo potres« (v nadaljevanju Resolucija). Po ocenah Dolška bi zaradi višjih stroškov gradnje danes taka škoda znašala že okoli 9 milijard evrov.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.