Slovenski mootokros reprezentanci spodletelo – sistemske pomanjkljivosti v ospredju

Avtor tega prispevka je ePosavje.com. Vabljeni k branju ePosavje.com »

Mladinsko svetovno prvenstvo v motokrosu, ki je minuli vikend  letos potekalo v francoskem Romagnéju, se za slovensko reprezentanco ni razpletlo po pričakovanjih. Kljub želji in borbenosti mladih dirkačev so rezultati razočarali. Edini slovenski finalist je bil Lukas Osek, ki je v kategoriji do 125cc zasedel skromno 34. mesto, ostali pa so izpadli že v kvalifikacijah oziroma dodatnih priložnostih.

Edini finalist – Lukas Osek

V najmočnejši mladinski kategoriji 125cc je slovenske barve zastopal Lukas Osek. V zahtevnih kvalifikacijah se mu je uspelo uvrstiti v nedeljski finale, kjer pa se v razmočenih razmerah ni mogel prebiti višje od 34. mesta. Glede na razmere na stezi, konkurenco in nivo priprav gre za skromen rezultat, ki pa nikakor ni odgovornost posameznika.

Kategorija 85cc: Novak in Golež obstala pred vrati finala

Alex Novak in Taj Golež sta v kategoriji do 85cc pokazala solidno formo, vendar ne dovolj za napredovanje. V kvalifikacijah se nista prebila med najboljše, v dodatni dirki “Last Chance” pa je Golež zasedel 6. mesto in postal druga rezerva za nedeljski finale, Novak pa je končal mesto za njim, na 7. mestu. Priložnosti za nedeljsko vožnjo ni bilo.

Razred 65cc: mladi Vid Rus do priložnosti skozi poškodbo tekmovalca

V najmlajši kategoriji do 65cc je Slovenijo zastopal Vid Rus. Tudi on se ni uspel uvrstiti neposredno v finale. V dodatni dirki je zasedel 5. mesto, kar je bilo premalo za uvrstitev. A zaradi poškodbe enega od finalistov je vendarle dobil možnost nastopa in izkoristil priložnost za nastop v finalni vožnji, kjer je končal na 36. mestu.

Težka steza in slabe razmere

Steza v Romagnéju je bila tehnično zahtevna, z velikimi skoki in ozkimi ovinki, kar ni v navadi za slovenske dirkače. V nedeljo sta močno deževje in razmočen teren  dodatno otežila razmere. Steza, ki je nekoč gostila dirke svetovnega prvenstva, je sicer poznana po svoji ozkosti, zaradi česar so jo iz svetovnega koledarja kasneje tudi umaknili in nadomestili s širšimi stezami.

Vzroki za neuspeh: pomanjkljiva priprava in zastarel sistem

Slab rezultat slovenske mladinske reprezentance ni posledica pomanjkanja talenta, temveč neustreznega pristopa in podpore. Slovenska reprezentanca se je na prvenstvo odpravila s samo dvema skupnima treningoma in enim selektorjem – Sašem Kragljem – brez dodatnega trenerskega ali tehničnega osebja. Vse kar je bilo dodatno je bilo v lastni režiji staršev.

Da širša javnost ve o čem govorimo, velja primer dobre prakse izpostaviti organiziranost francoske zveze (in še kar dobro število ostalih zvez), ki je letos zmagala v ekipni razvrstitvi. Njihov sistem vključuje selektorja ter kar tri specializirane trenerje, od katerih vsak pokriva svojo kategorijo (65cc, 85cc, 125cc). Poleg tega ima ekipa na voljo vso ostalo tehnično, kot tudi drugo osebje kot so mehanike, fizioterapevte, psihološko podporo in ostale potrebne  člane strokovnega štaba. Takšna kadrovska in organizacijska raznolikost omogoča popolno osredotočenost posameznega trenerja na svoje varovance in boljšo pripravo na specifične zahteve tekmovanja.

Francoski reprezentanti in tudi ostale dobro organizirane reprezentance so imeli tudi priprave na progi v bližnjem Ernéeju, ki je po konfiguraciji zelo podobna stezi v Romagnéju. Medtem pa je slovenski del reprezentance ostal doma, kar je bila nedvomno največja strateška napaka, ki bi jo lahko preprečili z ustreznim planiranjem. Če bi selektor prepoznal to pomembnost podobne steze, bi bila možnost boljše uvrstitve vsaj v kvalifikacijah precej večja.

Imamo kader, nimamo podpore

V Sloveniji obstaja kakovosten trenerski kader – Aleš Zajec, Sebastjan Kern, Roman Jelen in tudi nekateri drugi, ki so dokazano uspešni tako kot nekdanji tekmovalci kot tudi trenerji. Vendar pa se njihovo znanje in izkušnje v mladinskem reprezentančnem pogonu ne izkoriščajo. Namesto sistemskega dela in dolgoročnega programa z več trenerji, podporo zveze in kontinuiranim delom, se reprezentanca zanaša na minimum – kar pa na svetovni ravni enostavno ne zadostuje. Pri nas pa je vse prepuščeno več ali manj staršem, ki pa roko na srce ne organizacijsko, kot tudi finančno tega ne zmorejo. Opiranje na Gajserjevo ali Pancarjevo zgodbo o uspehu je najmanj neumestno. Marsikatera stvar ali dejanje staršev je v obeh primerih šla preko vseh razumnih mej in je javnost niti ne pozna.

Zaključek tega neuspeha: Ni krivde v mladih, temveč v pristopu

Mladinski reprezentanti so pokazali voljo in borbenost, vendar so v boj proti organiziranim, dobro pripravljenim in številčno okrepljenim ekipam stopili z zvezanimi rokami. Če želi Slovenija biti konkurenčna, se mora vodenje mladinskega pogona reorganizirati. Potrebna sta vlaganje v trenerski kader in profesionalizacija pristopa – vsaj na ravni ekip, s katerimi se želimo primerjati. Že majhna Estonija bi nam bila lahko za vzor, da se ne bodo odgovorni sklicevali na velike in posledično tudi bolj bogate reprezentance

Mladi si zaslužijo več. Talent imamo. Zdaj potrebujemo tudi sistem, ki ga bo znal razviti.

Zapis: Mitja Pungarčič

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.