»Turizem niso samo tuji državljani, turizem so domačini, ki se dobro počutijo v svojem okolju«

Avtor tega prispevka je ePosavje.com. Vabljeni k branju ePosavje.com »

Slovenia Green oziroma Zelena shema slovenskega turizma je nacionalni certifikacijski program, usmerjen v razvoj trajnostnega slovenskega turizma. Občina Sevnica je ena izmed 60 slovenskih destinacij, vključenih v Zeleno shemo slovenskega turizma in ponosna nosilka zlatega znaka, ki je takoj za platinastim znakom najvišja nagrada destinacijam za njihova prizadevanja v smeri zelenega in trajnostnega razvoja.

Zbrane je uvodoma nagovorila direktorica Javnega zavoda za kulturo, turizem in mladinske dejavnosti Sevnica Mojca Pernovšek. KŠTM Sevnica je v okviru svojih dejavnosti nosilec vseh aktivnosti v povezavi z ustvarjanjem trajnostne destinacije občine Sevnica. Konzorciju se je zahvalila za izkazano zaupanje ob gostovanju dogodka na sevniškem gradu.

Župan občine Sevnia Srečko Ocvirk je v svojem nagovoru izpostavil pomen oblikovanja lokalnih doživetij in dobrih lokalnih produktov, ki pritegnejo obiskovalce, hkrati pa ustvarjajo dodano vrednost za lokalno gospodarstvo. Poudaril je, da sevniška občina ni množično obiskana turistična destinacija. V preteklosti je bil ta trend drugačen, saj so turisti potovali večinoma z vlakom, železniška povezava Sevnice z drugimi kraji pa je zelo dobra. V današnjem, modernem času, so najbolj obiskane tiste destinacije, ki se nahajajo neposredno ob avtocestnih povezavah. Izziv snovalcev turističnih destinacij je torej oblikovanje trajnostnih doživetij, tudi v kontekstu mobilnosti. Ob tem je poudaril, da množični turizem ustvarja presežke v denarju, med tem pa je oblikovanje turistične ponudbe v butičnih destinacijah precej bolj vezano na javno financiranje. Ob tem je zelo pomembno sklepanje partnerstev, ki prinašajo finančno vzdržnost turistične dejavnosti v manj množično obiskanih krajih. Te destinacije si hkrati prizadevajo za trajnostni razvoj turizma, kar ima pozitivne učinke na lokalno prebivalstvo in gospodarski razvoj. V tem kontekstu je predstavil tudi prizadevanja Občine Sevnica za povečanje lokalne samooskrbe s hrano. Ob vse višjem deležu javnih naročil, ki so usmerjena k lokalnim pridelovalcem hrane, se gradijo pomembni odnosi in poslovne povezave, ki povečujejo lokalno gastronomsko ponudbo, to pa zelo pozitivno vpliva na razvoj trajnostne in edinstvene destinacije.

“Turizem niso samo tuji državljani, turizem so domačini, ki se dobro počutijo v svojem okolju. Turistična dejavnost lahko pritegne tudi domačega turista iz bližnje okolice. S tem se ustvarja pomembna dodana vrednost domačega gospodarstva. Sevniška občina ima čudovite zgodbe, ki imajo resnično velik potencial za oblikovanje v zanimiva in edinstvena doživetja,” je poudaril župan.

Dotaknil se je tudi evropske kolesarske mreže EuroVelo ter vključevanje slovenske in tudi lokalne kolesarske mreže v enoten sistem. Občina Sevnica si že dlje časa prizadeva za vključitev kolesarskih poti ob reki Savi v nacionalno in nato evropsko kolesarsko mrežo, pri čemer bi sevniško občino kolesarsko povezali z Ljubljano in Zagrebom, kar predstavlja zelo velik turistični potencial. V sklepnem delu svojega nagovora je udeležencem delavnice zaželel uspešno delo in prijetno preživet dan na sevniškem gradu.

Fotogalerija (Foto: Občina Sevnica):

Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.