​V krški občini dražje komunalne storitve, sprejeta tudi subvencija za omrežnino

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Petek, 16.02.2024    Rubrika: NOVICE Redakcija

Z leve: direktorica občinske uprave Ajda Štrucl, župan Janez Kerin in tajnik občinskega sveta Tomaž Petan

Občinski svet Mestne občine Krško je v četrtek popoldne opravil prvo letošnjo, sicer pa 10. redno sejo v tem mandatu. Osrednja točka dnevnega reda je bilo delovanje gospodarskih javnih služb vključno z novimi cenami tako storitev, ki jih plačujejo občani, kot storitev, ki jih plačuje občinski proračun.

Program dela gospodarskih javnih služb, ki jih v mestni občini Krško na podlagi koncesijske pogodbe (le-ta poteče z letošnjim letom) izvaja družba Kostak, je občinskemu svetu predstavila vodja oddelka za gospodarsko infrastrukturo Janja Špiler. Kot je povedala, bodo dejavnosti individualne rabe, ki so financirane s strani uporabnikov storitev (oskrba s pitno vodo, odvajanje in čiščenje odpadnih in padavinskih voda, zbiranje komunalnih odpadkov, zbiranje biološko razgradljivih odpadkov in obdelava komunalnih odpadkov, pokopališke storitve in izvajanje 24-urne dežurne pogrebne službe), letos stale predvidoma 5,9 mio evrov, od tega bo cca. 2 mio evrov omrežnin. Za občane to pomeni nekoliko višje položnice, in sicer od 4,2 % do 5 % oz. od 2 do 3,2 evra. 

DSC_0258

Janja Špiler

Povprečno štiričlansko gospodinjstvo, ki mesečno porabi 12 m3 vode, je priključeno na javni kanal in uporabnik storitve odvajanja padavinske odpadne vode s strehe velikosti 150 m2 ter storitve zbiranja biološko razgradljivih odpadkov, bo po novem plačalo 70,23 evra (prej 67,05 evra), povprečno gospodinjstvo brez odvajanja padavinske odpadne vode 64,51 evra (prej 61,42 evra), povprečno gospodinjstvo, ki ni priključeno na javni kanal in ni uporabnik storitve zbiranja biološko razgradljivih odpadkov, pa 50,25 evra (prej 48,21 evra). Podražila se bo tudi pokopališka dejavnost, in sicer bo za 10 % dražji najem mrliške vežice in najem grobnega prostora. Dejavnosti kolektivne rabe, ki se financirajo iz občinskega proračuna (redno vzdrževanje občinskih javnih cest, urejanje in čiščenje javnih površin, vzdrževanje javne razsvetljave, izobešanje zastav in okraševanje v naseljih) se po lanski podražitvi za dobrih 20 % v skladu že lani sklenjenim dogovorom letos podražijo še za 10 %, tako da bodo letos predvidoma stale 3,5 mio evrov.
 

DSC_0265

Predstavniki Kostaka na seji

V razpravi je svetnik Jani Barbič (SLS) dejal, da se ne strinja s podražitvijo najema mrliške vežice in grobnega prostora, saj so na to opozarjali že pred leti, ko so morale krajevne skupnosti upravljanje s pokopališči predati občini oz. koncesionarju. Kot je pojasnila Špiler, se najem vežice ni podražil že kar nekaj let, v občini pa zanjo velja enotna cena, ki je izrazito nizka in pokriva le stroške električne energije. Direktor Sektorja komunale na Kostaku Jože Leskovar je dodal, da se je grobarina resda zvišala že lani, prej pa prav tako že več let ne. Letos so prevzeli v upravljanje še pokopališče Rožno, kjer se bodo cene najema zaradi poenotenja z ostalimi pokopališči v občini celo znižale.
 

DSC_0275

Premor pred glasovanjem o gospodarskih javnih službah

Svetnica mag. Nataša Šerbec (SD) je opozorila, da se zvišanje cen storitev vedno prevali na uporabnike. »Zakaj se Mestna občina Krško ne odloča za subvencijo omrežnine, kot se odločajo nekatere druge občine?« je vprašala, zanimalo jo je tudi, za kaj se namenja denar, ki se zbere iz naslova omrežnin (kot je bilo že omenjeno, cca. 2 mio evrov letno). Pozvala je tudi k pogostejšemu odvozu ločeno zbranih odpadkov in skrbi za urejenost ekoloških otokov. Kot je pojasnila Janja Špiler, je subvencija omrežnine izjema in ne pravilo, za katero se občine običajno odločajo ob velikih investicijah v komunalno infrastrukturo, ko pride do velikega preskoka v amortizaciji. Leskovar je pojasnil, da frekvenco odvoza odpadkov ves čas zvišujejo, saj se je količina odpadkov lani zvišala za 16 %, v ta namen so nabavili tudi dodatne manjše vozilo za odvoz iz mestnega jeder in manjših vasi. Ekološki otoki so težava, saj ljudje na njih puščajo tudi kosovni odpad itd., a jih ob vsakem praznjenju tudi pospravijo, letos pa bodo v podzemne preuredili še pet otokov. Z denarjem iz omrežnin se obnavljajo objekti, je še dodal. »Iz naslova gospodarskih javnih služb nimamo dobička, imamo le 1 % za razvoj,« je poudaril.

DSC_0294

Glasovanje o predlaganih predstavnikih v svet PGE Krško

 
Dodatna sklepa na predlog Mitje Omerzuja in Nataše Šerbec
 
Šerbec je kljub temu predlagala sprejem dodatnega sklepa o subvenciji cene omrežnine odvajanja odpadne komunalne vode v višini 25 % v breme občinskega proračuna, svetnik Mitja Omerzu (Lista Dušana Šiška) pa sprejem sklepa, da se na eno naslednjih sej, v maju ali juniju,  uvrsti točka dnevnega reda, na kateri bi obravnavali predlog koncesijske pogodbe za obdobje 2025–2032. Po premoru, v katerem je vodstvo občine preučilo predloga, je bil predlog Omerzujevega sklepa soglasno sprejet. Glede predlagane subvencije je Špiler pojasnila, da bi le-ta obremenila občinski proračun za približno 156 tisoč evrov, kar bo treba zagotoviti z rebalansom, položnico za gospodinjstva, ki so priključena na javno kanalizacijo, pa bi to znižalo za približno 1,5 evra. Omrežnina, ki jo plačujejo krški občani, je po njenih besedah nižja kot v številnih primerljivih občinah, zato je stališče občine, da subvencija ni potrebna. Občinski svetniki in svetniki so se kljub temu odločili drugače in z 19 glasovi za in petimi proti potrdili predlog Šerbčeve, nekaj pa se jih ni prijavilo h glasovanju. Soglasno pa so bili potrjeni vsi trije sklepi v zvezi z delovanjem GJS vključno s potrditvijo prej omenjenih novih cen (ki bodo zaradi potrjene subvencije malce nižje, kot je bilo predlagano). 

Štirje svetniki GS po novem neodvisni
 
Župan Janez Kerin je uvodoma povedal, da je v občinskem svetu nova svetniška skupina neodvisnih svetnikov. Gre za štiri dosedanje svetnike Gibanja Svoboda Boruta Arha, Aleša Zorka, Igorja Jarkoviča in Almedina Ismića. V svetniški skupini Gibanja Svoboda tako ostajata le Aleš Stopar in Brigita Piltaver Imperl.
 

Zaplet pri imenovanju članov sveta PGE Krško
 
Izpostavimo še zanimiv zaplet in nepričakovan zaplet pri imenovanju predstavnikov ustanovitelja, torej občine, v svet javnega zavoda Poklicna gasilska enota Krško. Predlagani predstavniki Boštjan Pirc (predlagatelj SLS), Matjaž Gomilšek (predlagatelj SDS) in Marko Mlakar (predlagatelj Lista Modra smer) namreč niso dobili večinske podpore občinskega sveta (13 glasov za in 16 proti), zato so v nadaljevanju v skladu s polovnikom občinskega sveta posamično glasovali o vseh devetih predlogih, ki so prišli na Komisijo za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja. Poleg že omejenih treh so bili to še: Gregor Zagorc (predlagatelj Lista Dušana Šiška), Peter Stopinšek, Ivanka Černelič Jurečič in Almedin Ismić (predlagatelj vseh Gibanje Svoboda), Robert Kostevc in Stanislav Vene (predlagatelj obeh Lista Modra smer). Večinsko podporo so dobili Černelič Jurečič, Pirc in Stopinšek.
 
O ostalih točkah dnevnega reda, vključno z obravnavo delovanja Zdravstvenega doma Krško in Zdravstvene postaje Senovo (povod zanjo je bila napovedana upokojitev tamkajšnje zdravnice Janje Kurinčič Zorko in posledično začasno prenehanje delovanje splošne ambulante, pa v naslednjih dneh.
 
Izredna seja o novi uredbi
 
Župan Kerin je ob koncu seje napovedal še sklic izredne seje na temo Uredbe o vodovarstvenih območjih za javno oskrbo s pitno vodo v občini Krško, ki jo je Ministrstvo za naravne vire in prostor dalo v javno obravnavo, pripombe in predloge pa zbira do 1. marca 2024. Uredba, s katero se bo prvenstveno uredilo področje zaščite vodnih virov, za kar se pričakuje izboljšanje kakovosti pitne vode in s tem zanesljivosti oskrbe s pitno vodo, vsebuje tudi določene ukrepe, prepovedi in omejitve, ki bodo vplivale na obveznosti lastnikov oz. investitorjev na teh območjih. Sejo bo sklical, ko bo nanjo lahko prišel tudi kompetenten sogovornik z omenjenega ministrstva.
 
P. P.

#povezujemoposavje
 

Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.