Avtor tega prispevka je Nova24TV. Vabljeni k branju Nova24TV »
“Krajša je vojna, manj je žrtev, večja je zmaga. Ne meri se uspeh po številu mrtvih in po dolžini trajanja, in če kaj, potem je lahko slovenski narod ponosen na vojno za samostojno Slovenijo iz več razlogov,” je v oddaji Kdo vam laže poudaril Janez Janša, nekdanji obrambni minister in ključni akter slovenske osamosvojitve.
Minilo je 34 let od zgodovinske zmage Slovenije v osamosvojitveni vojni, ko je majhna, a odločna država premagala eno največjih vojsk v Evropi. V oddaji Kdo vam laže z voditeljem Borisom Tomašičem je gostoval Janez Janša, ki je kot takratni obrambni minister podrobno osvetlil dogajanje v času osamosvajanja, razkril ozadje razorožitve Teritorialne obrambe in opozoril na politično dvojno igro, ki je vplivala na tranzicijo Slovenije.
Preberite tudi: [Video] Vlada še nad zasebne vrtce: “Koalicija ima težave z vsem, kar je zasebno”
Janša je poudaril, da je bila enotnost slovenskega naroda ključna za uspeh osamosvojitve, kar je bilo še posebej očitno na plebiscitu, kjer je velika večina podprla samostojno Slovenijo. Vendar pa politika ni sledila tej enotnosti. Prve demokratične volitve so razkrile razlike med Demosom, ki je v Majniški deklaraciji zagovarjal samostojno in demokratično Slovenijo, in strankami socialističnega samoupravljanja, ki so v Temeljni ustavni listini o samostojnosti in neodvisnosti RS želele ohraniti socializem in Jugoslavijo. “Demos je aktivno delal na osamosvojitvi, medtem ko je druga stran delala na temeljni listini,” je pojasnil Janša. “Dejansko niso spremenili svojega delovanja niti po tem, ko je slovenski narod na plebiscitu izglasoval samostojno Slovenijo z velikansko večino. Takrat se je začela dvojna igra.”
Razorožitev Teritorialne obrambe: “Veleizdaja”
Eden od ključnih trenutkov, ki jih je Janša izpostavil, je bil ukaz za razorožitev Teritorialne obrambe 15. maja 1990. “Šlo je za zelo premišljeno zadevo,” je dejal in dodal, da je bilo to presenečenje, a da je danes jasno, zakaj je do tega prišlo. Po prisegi nove vlade so predsedniki občinskih skupščin poročali o razoroževanju. Janša se spominja: “16. maja, ko je prisegala nova vlada, je kar nekaj predsednikov občinskih skupščin, današnjih županov takrat, prihajalo do mene, do g. Peterleta, predsednika vlade po prisegi in prinašalo informacije, da razorožujejo Teritorialno obrambo v njihovi občini.”
Na vprašanje o škodi, ki je bila storjena z razorožitvijo, je Janša pojasnil: “Kar se tiče orožja upravnih organov za ljudsko obrambo, ki so bili podrejeni meni kot ministru za obrambo, je bila nemudoma izdana depeša, da se to ne sme dajati. Vse, kar je bilo (nezakonito po jugoslovanski zakonodaji), smo zahtevali nazaj in večino orožja je bilo res vrnjenega. To je šlo za kakih 4 tisoč kosov orožja, večino od teh sto tisoč kosov in milijonov streliva, granat, raket pa je bilo zaklenjenih v skladiščih JLA.”

“Zelo zanimivo, da nekdo, ki je zagrešil veleizdajo, kot sta to potem kmalu ugotovila dr. Jože Pučnik in Ivan Oman. Dejanje, s katerim smo odpravili posledice te veleizdaje, se pravi razorožitve, poimenuje za afero!” je poudaril in dodal: “Ta dvojna igra, ki se je začela s temeljno listino stranke socialističnega samoupravljanja in z razorožitvijo teritorialne obrambe, vse to dogajanje, ta dvojna igra, ta veleizdaja so eden od osrednjih motivov, pa tudi razlgov za to, da je danes v Sloveniji še vedno tako, kot je, se pravi, da imamo nedokončano tranzicijo, ker so Kučan in njegovi naredili vse, da si prigrabijo oblast nazaj, za to, da ta dvojna igra ne bi bila kadar koli razkrinkana,” je poudaril Janša.
Janša je bil oster do Milana Kučana, takratnega predsednika predsedstva. “Kučan je debelo in grdo lagal,” je dejal o Kučanovih izjavah, da ni bil seznanjen z razorožitvijo. Janša je poudaril, da so dejstva jasna, a v medijih ni bilo odziva, tudi Kučan ni želel sodelovati v razpravah. “Niti ene reakcije ni bilo, pa smo na več predstavitev vabili tudi Milana Kučana, a ni bilo nikakršnega odziva,” je dejal. Razkril je tudi podrobnosti o sestanku slovenskih, hrvaških in bosanskih komunistov maja 1991, kjer so odkrito govorili, da je osamosvojitev sprejemljiva le, če bi sledila ponovna združitev z narodi bivše Jugoslavije. “Ta zapis iz Bele knjige razgalja strategijo, ki so jo peljali ves čas,” je poudaril.

Takratna jugoslovanska oblast je aktivno nasprotovala osamosvojitvi. Janša je potrdil, da je predsednik zveznega izvršnega sveta Ante Marković ob obisku v Ljubljani skušal prepričati opozicijo, naj zruši vlado. “Mi o tem pojma nismo imeli,” je dejal Janša. Poleg tega je general Konrad Kolšek, poveljnik 5. vojaškega območja, izdal vojno napoved Sloveniji, naslovljeno na Lojzeta Peterleta, z zahtevo po zasedbi mejnih prehodov in grožnjo, da bo vsak odpor zlomljen. Kolšek, čeprav Slovenec, je ostal zvest Jugoslaviji, kar je Janša označil za jasen dokaz njegove lojalnosti. V “zahvalo” je dobil potni list prav od Kučana, je dodal Janša.
Ob koncu oddaje je Janša poudaril, da je ključna zasluga za osamosvojitev pripadala slovenskemu narodu. “Slovenci smo si na plebiscitu edinokrat v naši zgodovini sami pisali sodbo,” je poudaril in dodal, da je bila ta sodba tako prepričljiva, da tudi tisti, ki so bili dejansko proti osamosvojitvi, tega niso uspeli preprečiti, a so naredili vse, da bi to storili. Janša je s tem pogovorom osvetlil ključne trenutke osamosvojitve in opozoril na politične mahinacije, smo jim priča še danes. Kako je razgalil dejanja nasprotnikov osamosvojitve, si lahko v celoti pogledate na spodnji povezavi.
[embedded content]
T. B.
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.