Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Osredni gosti (od leve proti desni): Branko Suhadolnik, Vida Mešiček, Jožef Žnidarič, Vera Pečnik, Vlado Bezjak, Brigita Piltaver Imperl, Zdenka Bevc Škof in Manja Seher
8. junija je potekalo v Domu svobode Brestanica 8. vseslovensko srečanje ljubiteljskih rokodelk in rokodelcev, ki ustvarjajo v okviru svojih društev upokojencev. Na razstavi ročnih del se je predstavilo 8 ročnodelskih sekcij, ki delujejo v 8 posavskih društvih upokojencev (vseh posavskih društev upokojencev je 13 in vanj je vklučenih dobrih 6.500 članic in članov).
Gostitelj rokodelskega srečanja je bilo DU Brestanica, ki je v lanskem letu praznovalo 75-letnico delovanja (povezava TUKAJ), njihova zelo aktivna sekcija rokodelcev pa v okviru društva deluje že več kot štiri desetletja. Danes so v sekciji aktivne samo predstavnice nežnejšega spola, a v prvih letih so bili člani tudi moški, ki so ustvarjali z lesom.
»Ob večerih, ko je bilo zunaj opravljeno delo, živali očiščene in nakrmljene, po večerji vse pomito, otroci pa so zaspali, so pridne ženske roke ob slabi razsvetljavi krpala stara oblačila in šivala nova ter zaljšala s čipkami, vezenjem in štikanjem. Pozimi so pridne gospodinje pletle kape, šale, rokavice, nogavice in puloverje. Tudi možje so bili zaposleni – popravljali so orodja, rezljali nove zobe za grablje, pletli peharje, cekarje in predpražnike iz ličkanja … Danes je vse drugače – greš v trgovino in kupiš …« so bile uvodne besede moderatorke prireditve, ki je nato povabila k besedi predsednico DU Brestanica Vido Mešiček. Ta je spomine na pretekli čas povezala s sedanjim: »Smo generacija, ki jo posedanje pred televizorjem ne izpopolnjuje. Naše roke so rade zaposlene in ni nam dovolj le kuhanje in čiščenje. Skoraj vsaka od nas ureja tudi vrt in zelenico. Zvečer naše roke kar same sežejo po pletilkah in volni ali po šivanki in prejici – ter ustvarjajo. Večere si popestrimo tudi z druženjem v društvu, kjer se naučimo novih tehnik pod vodstvom mentorice. Med delom klepetamo, se smejimo, šivamo, paramo … in nam je lepo …«
V PRIPRAVI ZAKON O DOMAČI OBRTI
Podpredsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Vera Pečnik je naprej pohvalila obnovljeno dvorano, ki izžareva posebno ustvarjalno energijo, ter »čudovite roke rokodelk in rokodelcev«. V svojem govoru je omenila predlog zakona o ohranjanju in razvoju rokodelstva, s katerim naj bi se zaščitile rokodelske panoge in njeni nosilci ter s tem tudi ohranjanje, prenašanje in razvijanje rokodelskih znanj, spretnosti in veščin ter varstvo nesnovne kulturne dediščine. Podrobneje je predlog zakona o domači obrti v nadaljevanju predstavil nekdanji dolgoletni predsednik komisije za tehnično kulturo pri ZDUS-u Branko Suhadolnik, ki še vedno dela v dobro rokodelk in rokodelcev Slovenije. »Zastavili smo si cilj, da postavimo rokodelstvo na nek drug nivo, kajti med starejšimi, med nami je veliko, veliko znanja, ki na žalost počasi izumira. Poleg druženja, ki je izredno pomembno, želimo, da se rokodelstvo s starejših prenaša na mlajše, da se znanje ohrani. Temelji so postavljeni, kajti pri ZDUS-u želimo, da tudi država prispeva k ohranjanju in razvoju rokodelstva, ki je večinoma samoinciativno, prostovoljno in na lastne stroške. Zakon je v proceduri in mislimo, da bo letos sprejet,« je dejal ter dodal, da je že letos namenjenih 400 tisoč evrov, prihodnje leto pa 1,5 milijona za ohranjanje rokodelstva. Načini pridobivanja sredstev so različni – preko posameznih društev do pokrajinskih zvez društev upokojencev do ZDUS-a. »Pomembno je, da se popišemo, da bomo lahko kakovostno nastopili na razpisih,« je še pojasnil in pohvalil redna letna srečanja delujočih v rokodelskih sekcijah društev upokojencev, saj to bogati vsakdan.
Z unikatnimi ročnimi izdelki se je predstavilo vseh osem rokodelskih sekcij posavskih društev upokojencev.
Aktualna predsednica komisije za tehnično kulturo pri ZDUS-u Zdenka Bevc Škof je povedala, da so v komisiji izredno ponosni na rokodelke in rokodelce, ker ustvarjajo unikatne stvaritve, ohranjajo in širijo že dokaj pozabljeno znanje med mlajše oziroma med vse, ki jih to zanima. Ob tem je povabila k vpisu v program ZDUS-a »Združeni ustvarjamo«, kajti na slovenskih tleh deluje 180 rokodelskih sekcij društev upokojencev, v katere je včlanjenih okoli 2000 rokodelk in rokodelcev, a trenutno je v omenjeni program vpisanih 37 društev upokojencev in njihovih rokodelskih sekcij ter 444 članic in članov. Dodala je še, da je iz Posavja vpisana le rokodelska sekcija DU Brestanica, zato je vljudno povabila k vpisu še ostale.
S prerezom traku sta Marija Kukovič in Milena Žičkar, ki sta bili med prvimi članicami rokodelske sekcije DU Brestanica, skupaj s podpredsednico ZDUS-a Vero Pečnik in predsednico komisije za tehnično kulturo pri PZDU Posavje Manjo Seher ter predsednico DU Brestanica Vido Mešiček uradno odprli razstavo prekrasnih ročnih izdelkov osmih posavskih društev upokojencev, in sicer rokodelske sekcije DU Brestanica, DU Brežice, DU Kostanjevica na Krki, DU Krško, DU Radeče, DU Senovo, DU Sevnica in DU Tržišče.
PRETEKLOST POGANJA PRIHODNOST
Delo rokodelk in rokodelcev so v svojem govoru pohvalili ter poudarili pomen ohranjanja znanja prednikov predsednik Pokrajinske zveze društev upokojencev (PZDU) Posavje Jožef Žnidarič, predsednik KS Brestanica Vlado Bezjak in podžupanja mestne občine Krško Brigita Piltaver Imperl.
Prijeten kulturni program so s pevskim nastopom popestrili najmlajši iz Vrtca pri OŠ Adama Bohoriča Brestanica in v zaključku je vse navzoče v imenu vrtca ter ravnateljice osnovne šole pozdravila pomočnica ravnateljice za vrtec Helena Zupančič. S svojima dvema izvirnima in nagajivima pesmima je nasmeh na obraze privabila sevniška upokojenka Štefka Vidrih ter s skečem tri članice in član ter z ljudskima pesmima moški kvintet DU Brestanica.
OGLED BRESTANICE IN GRADU
Udeleženke in udeleženci, ki so prišli iz vseh slovenskih pokrajin, so si po kulturnem programu v brestaniškem Domu svobode ogledali razstavo ročnih del posavskih društev upokojencev ter se nato podali na ogled gradu Rajhenburg ali pa na sprehod skozi brestaniški trg, kjer so si ogledali prvo parno pekarno v nekdanji Jugoslaviji, pred prangerjem (sramotilnim stebrom) so se seznanili z zgodovino Rajhenburga ter zaključili z ogledom Bazilike Lurške Marije – mogočna troladijske bazilike, ko so gradili v letih med 1908 in 1914. Pred ogledom kraja, po katerem je eno skupino vodil domačin Tone Zakšek, na brestaniški grad pa drugo skupino Manja Seher, se je le-ta pred pohodom zahvalila za množičen obisk ter podporo, da je bil dogodek, kljub slabši vremenski napovedi, odlično izpeljan.
S. R.
#povezujemoposavje
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.