Windows Sandbox: Neodkrit dragulj za varno preizkušanje programske opreme

Avtor tega prispevka je Računalniške novice. Vabljeni k branju Računalniške novice »

Microsoftova funkcija Windows Sandbox omogoča hitro in varno izvajanje izoliranega okolja Windows brez potrebe po VM ali slikah OS. Idealen je za testiranje sumljivih datotek in spletnih strani.

Microsoft je funkcijo Windows Sandbox predstavil že leta 2019 kot zmogljivo orodje, ki omogoča zagon lahkega virtualnega namizja neposredno na vašem računalniku, in to brez potrebe po namenskem navideznem stroju (VM) ali dodatnih slikah operacijskega sistema. V primerjavi s klasičnimi VM rešitvami ima številne prednosti in je zato odličen dodatek za razvijalce in napredne uporabnike.

Windows Sandbox je idealen za testiranje neznane programske opreme ali zaganjanje sumljivih datotek (.exe) iz tretjih virov. Če ste v dvomih glede varnosti določene spletne strani, jo je varneje obiskati znotraj Microsoft Edge v Sandboxu kot pa na glavnem sistemu. Prava moč Sandboxa je v njegovi zgradbi, saj omogoča skoraj trenutni zagon čistega okolja sistema Windows brez zapletenih nastavitev ali prenašanja slik OS. Poleg tega je zelo učinkovit in v večini primerov porabi manj pomnilnika kot tradicionalni VM. Naprednim uporabnikom pa omogoča dodatno konfiguracijo prek XML datotek in pravilnika CSP, kjer lahko določite, katere funkcije so vključene – npr. zvočni/video vhod, odložišče, mreženje in deljenje map.

Sandbox sicer ni univerzalna rešitev za vse primere. Poleg ustrezne izdaje sistema Windows zahteva tudi minimalno strojno opremo: vsaj 4 GB RAM, 1 GB prostega prostora ter dvo jedrni in 64-bitni procesor (Arm64 ali AMD64). Čeprav je varnejši od neposrednega zaganjanja sumljivih datotek na primarnem sistemu, obstajajo vrste napredne zlonamerne programske opreme, ki lahko Sandbox prepoznajo kot navidezno okolje, se v njem obnašajo “nedolžno” in nato sprožijo napad v glavnem sistemu.

Sandbox tudi ni najbolj praktičen za dolgotrajna testiranja, saj vse izgine, ko ga zaprete. Ni mogoče zagnati več primerov hkrati, Microsoft Store in aplikacije kot so Kalkulator ali Beležnica niso podprte, prav tako pa ne morete znotraj Sandboxa zagnati druge različice sistema (npr. Windows 7 v Windows 11). Priporočamo, da najprej preizkusite Windows Sandbox – v nekaj minutah boste ugotovili, ali vam ustreza. Če ne, pa se preprosto preklopite na klasičen VM. Škoda je le, da je ta uporabna funkcija še vedno precej nepoznana, saj jo je treba ročno omogočiti. Več informacij pa je na voljo na spletni povezavi https://learn.microsoft.com/en-us/windows/security/application-security/application-isolation/windows-sandbox/windows-sandbox-install.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.