170 let šolstva v Cerkljah ob Krki

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Petek, 12.04.2024    Rubrika: NOVICE Redakcija

Udeleženci prireditve ob 170-letnici šolstva v Cerkljah ob Krki med slovensko himno na začetku

V soboto, 6. aprila, se je pod šotorom na šolskem igrišču pri OŠ Cerklje ob Krki odvila slovesna prireditev ob 170-letnici šolstva v kraju, ki je bila predvsem prepletena s spomini na preteklost, ki so jih skozi pogovore z občinstvom podelile nekdanje ravnateljice pa tudi bivši učenec, o tem, kako je bilo v šoli nekoč in kako je danes, pa je tekla tudi rdeča nit programa prireditve.

Kot smo lahko na začetku slišali s strani povezovalke Ane Špiler, je bilo šolstvo, učenje in poučevanje v Cerkljah ob Krki še kako živo. Skozi 17 desetletij so se na šoli v Cerkljah zamenjale številne generacije učiteljev in ravnateljev, ki so cerkljanskim učencem znanje polagali v roke. »In za nami bodo prišle nove, z znanjem in veščinami še bolje opremljene generacije, ki bodo neutrudno nadaljevale svoje poslanstvo širiti in deliti znanje ter bogatiti in kopičiti dediščino šolstva v Cerkljah ob Krki,« je dejala in k besedi najprej povabila ravnateljico cerkljanske šole dr. Majo Matrić.

DSC_9034

Ravnateljica OŠ Cerklje ob Krki dr. Maja Matrić in nastopajoča učenca

»Šola je sama po sebi prostor, šolstvo je pojem. Tisto, zaradi česar v Cerkljah ob Krki sploh lahko govorimo o 170 letih organizirane vzgoje in izobraževanja, pa smo ljudje. Številni obrazi, ki so se podali skozi to stavbo in jim je bilo mar ter jim oz. nam je še vedno mar za slovenski jezik, zgodovino, znanje in prihodnost naših otrok,« je ravnateljica poudarila ter še navedla, da šolo danes obiskuje približno 220 učencev v 17 oddelkih in okoli 100 otrok v šestih oddelkih vrtca (vrtec Pikapolonica pri OŠ Cerklje ob Krki, op. a.), pri čemer se naslednje leto nakazuje celo sedmi oddelek vrtca.

Iz zgodovine šole v Cerkljah ob Krki

DSC_9048

V. d. generalnega direktorja Direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Rado Kostrevc

In kakšni so začetki šole v Cerkljah ob Krki? Začelo se je v podstrešni sobi Marinčkove hiše leta 1854, ko je s svojim delovanjem začela ljudska šola enorazrednica. Na mestu, kjer danes stoji gasilski dom, je bilo zgrajeno novo šolsko poslopje. Število otrok je naraščalo in vzporedno s tem tudi število razredov. Leta 1903 se je pričela gradnja nove šole, ki je svoja vrata šolarjem odprla naslednje leto. Edina dobrotnica pri gradnji stavbe, v kateri še danes poteka pouk, je bila Josipina Hočevar iz Krškega in ravno na dan prireditve je bila 200. obletnica njenega rojstva. Iz leta v leto je bilo več učencev in število razredov je naraščalo. Tako se je število razredov z enega zvišalo na šest do 2. svetovne vojne. Prvi in četrti razred sta imela paralelki. Takrat je šolo obiskovalo okoli 500 otrok iz devetih vasi. Šola se je tudi ponašala z učiteljsko z več kot 400 knjigami in šolarsko knjižnico s približno 300 knjigami. Nekaj dejstev o šoli pred 2. svetovno vojno: stroga disciplina, vzdrževanje reda s palico in vpitjem, številčni razredi – 30 učencev, na urniku tudi srbohrvaščina in verouk, pozimi telovadba v razredu, pevskega zbora še ni bilo, ni bilo organizirane malice, učenci so hodili v šolo peš, pozimi so ogrevali s pečmi na drva. V času vojne so bili v šoli nastanjeni nemški vojaki. Pouk je potekal le v eni učilnici v pritličju in bil nereden. Učitelji so uporabljali nemške učne knjige, učili so v nemškem jeziku in vzgajali v nemškem duhu. To so razlogi, zakaj so slovenski šolarji toliko izostajali od pouka. Učiteljska in šolarska knjižnica sta bili uničeni, prav tako vsa učila, pa šolska oprema, šolski vrt in dvoriščna ograja. Po koncu 2. svetovne vojne se število razredov predvsem zaradi sprememb šolskega okoliša ni umirilo. Od leta 1958 pa OŠ Cerklje ob Krki deluje kot osemletna osnovna šola. Po vojni šolarske knjižnice ni bilo, učiteljska knjižnica pa je premogla borih sedem knjig. Pionirska knjižnica je s 40 knjigami pričela delovati leta 1952. Najbolj priljubljeno čtivo za tisti čas so bile pravljice in zgodbe iz narodnoosvobodilne borbe. Na voljo so imeli še revije Ciciban, Pionir in Pionirski list. Z leti je število knjig raslo in do začetka 60. let 20. stoletja doseglo 500 enot.

DSC_9062

Brežiški župan Ivan Molan je ravnateljici ob jubileju šole podelil plaketo Občine Brežice.

Nekaj dejstev o šoli po 2. svetovni vojni: disciplina in red, spoštovanje do učiteljev, pomanjkanje učnih pripomočkov – leseno računalo, čitanka, učbenik za matematiko, pri štetju so si pomagali s fižolčki, koruzo ter s pokrovčki od piva, kokte in oranžade, obdelovali so šolski vrt, novost je bil ciklostil za ročno razmnoževanje učnih listov … Med letoma 1950 in 1970 je število učencev tako naraslo, da je pouk moral potekati v dveh izmenah, tudi ob sobotah. Šolska malica je bila za vse učence organizirana z vzpostavitvijo šolske kuhinje leta 1956. Po letu 1970 je cerkljansko šolstvo doživelo mnogo pomembnih sprememb, in sicer dograditev novega dela s telovadnico, nove učilnice, oprema, centralna napeljava, novi učni pripomočki. Otvoritev novih šolskih prostorov je bila oktobra 1970, ko je šola za naslednjih 20 let prevzela ime po slovenskemu pisatelju in učitelju na šoli Tonetu Seliškarju. V naslednjih letih se je šola modernizirala, obnavljala, tako znotraj stavbe kot zunaj. Leta 2003 se je uvedla še devetletka. Učencem so bile nudene mnoge interesne dejavnosti – turistična, športna, pevska, ustvarjalna, likovna, računalniška … Dobro in strokovno delo na šoli se je izkazalo z rezultati učencev, ki so se na šolo z regijskih in državnih tekmovanj vračali z mnogimi priznanji. Šola je svoje dodatno delo in angažma dokazala tudi z organizacijo raznih tekmovanj in kvizov. Šolske in razredne panoje so krasili izdelki učencev. Šola je takrat kakor tudi danes dobro sodelovala z lokalno skupnostjo. Prvih 160 let šolstva na tem prostoru je opisal in povzel učitelj zgodovine in geografije Drago Ivanšek, ki je na cerkljanski šoli že od leta 1984.

DSC_9103.

Pogovor in obujanje spominov z nekdanjimi ravnateljicami in učencem cerkljanske šole (foto: L. K.)

Kostrevc: OŠ Cerklje ob Krki žarči v svoje ožje in širše okolje

Poln šotor obiskovalcev sta nagovorila v. d. generalnega direktorja Direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Rado Kostrevc ter brežiški župan Ivan Molan. Kostrevc je dejal, da so se ljudje na tem območju že davno nazaj zavedali pomena institucionalne izobrazbe za življenje mladih v prihodnosti ter da je šola imela in ima priložnost že kar nekaj časa krojiti prihodnost, kulturo svojega okolja, saj deluje 170 let in v tem času je šlo skozi njena vrata mnogo generacij. »Če danes pogledamo OŠ Cerklje ob Krki, lahko ugotovimo, da izredno žarči v svoje ne samo ožje, ampak tudi širše okolje, zna nagovarjati izzive časa, ki se postavljajo pred njo,« je poudaril Kostrevc. Po njegovih besedah mora biti za dobro delovanje šole in da le-ta prispeva okolju vse tisto, kar od nje pričakujemo, poleg vsega ostalega tudi lokalna skupnost, ki omogoča, da se udejanja tisti izrek, ki ga je nekdo nekoč napisal, in sicer da je šola stavba s štirimi stenami in prihodnostjo med njimi, za to prihodnost, torej učence in učitelje, ki dajejo dušo tej stavbi, skrbijo tako vodstvo šole kot strokovni delavci, za štiri stene pa mora skrbeti lokalna skupnost. »Vedno so bile prostorske težave in težave z denarjem, ampak pametne skupnosti so znale to uskladiti v dobro tistih, ki tukaj živite in pomenite dušo tega okolja,« je povedal in dodal, da na cerkljanski šoli dobro vejo, da vsega sami ne morejo postoriti, ampak da zraven potrebujejo še najmanj starše in tiste, ki jo pri tem podpirajo. »Skozi vse projekte in dejavnosti, ki jih razvija, zna pripeljati življenje in avtentične situacije v šolo, kjer se lahko učenci iz njih učijo. In to je njihova odlika, še več, svoje izkušnje znajo deliti z ostalimi in prispevajo v širši slovenski prostor,« je še izpostavil Kostrevc ter čestital šoli ob opravljenem delu v teh 170 letih za vse generacije učiteljev in učencev ter za vse, kar je lokalna skupnost prispevala v to šolo, z zavezo, da ostanejo odlični tudi v prihodnje.

DSC_9125

Ravnateljičina zahvala ustanovam, društvom in ostalim organizacijam, ki so finančno ali kako drugače podprli organizacijo prireditve ob visokem jubileju šole

Molan: Cerkljanska šola ena najsodobnejših in najlepših

Župan Molan, ki je ravnateljici cerkljanske šole ob jubileju šole izročil tudi plaketo Občine Brežice, je spomnil, da je občina med letoma 2015 in 2017 zagotovila sredstva za adaptacijo in prenovo ter izgradnjo šole v Cerkljah. Ravnateljici in vsem zaposlenim se je zahvalil za uspešno sodelovanje, prav tako pa tudi staršem in starim staršem, saj so danes tudi oni vključeni v šolanje svojih otrok in vnukov. Dejal je, da se občina trudi zagotoviti najboljše pogoje za otroke v šolah in vrtcih tudi z zagotavljanjem višjega standarda in nadstandarda. Letos namenja več kot sedem milijonov evrov za namen izobraževanja. Župan je opozoril, da država občinam nalaga čedalje več nalog tudi na področju šolstva, medtem ko sredstva, ki jim jih država namenja, ostajajo ista. Dodal je še, da so lahko vsi v kraju ponosni na šolo, saj je po obnovi ena najsodobnejših in najlepših. V letu 2017 dokončana nova šola je ohranila najstarejši del in daje urejen videz središču kraja.

DSC_9169

Cerkljanski učenke in učenci med petjem šolske himne

Nekdanje ravnateljice in učenec podelili svoje spomine

Nekdanje ravnateljice Stanislava Šebrek, Andreja Urbanč in dr. Stanka Preskar so delile svoje spomine na čas, preživet na tej šoli, spregovorile o pozitivnih pa tudi negativnih izzivih, s katerimi so se soočale, ter izpostavile nekaj dogodkov oz. trenutkov, ki so jim ostale še posebej v spominu. Šebrek je poudarila, da si je izbrala »najlepši poklic na svetu« ter da sta ji bila zelo velik vzgled ravnatelja Miha Haler in žal že pokojni Stanislav Zlobko. »Na tej šoli mi je bilo vedno lepo, tako med učenci kot med kolektivom. Takrat smo bili med seboj zelo povezani in znali smo si med seboj tudi pomagati,« je dejala. Urbanč se je spomnila prvega leta svojega ravnateljevanja, ko so dali oblikovati celostno podobo šole in je nastal tudi znak šole – sova s knjigo in reko Krko. Danes je le-ta sicer nekoliko drugačen, saj se je ob prenovi šole spremenila tudi njena celostna podoba. »Moja vizija je bila vedno, da če je klima v kolektivu dobra, potem je tudi delo z učenci in sokrajani pozitivno,« je poudarila ter omenila še dva mednarodna projekta na šoli Interreg 3A in Z glavo za naravo, s katerima so na šoli pridobili veliko didaktičnih pripomočkov za pouk, celotno računalniško opremo, naravoslovno učilnico na prostem, izdali so učbenike, priročnike za učitelje in turistični vodič po Cerkljah ob Krki. Izpostavila je tudi dva bolj negativna izziva, ki sta jo spremljala pri vodenju šole – prostorska stiska in varnost učencev, pa tudi to, da so bili edina šola v brežiški občini brez jedilnice. Preskar, ki je bila na prireditvi tudi v vlogi namestnice direktorja Zavoda RS za šolstvo, je povedala, da je bilo zanjo najpomembnejše trdo delo v korist otrok ter v zadovoljstvo staršev in okolja. »Obljubili smo si, da vsak trenutek posvetimo dobrobiti naših otrok,« je dejala in še omenila, da so se v času gradnje nove šole preselili v prostore vojašnice, kjer so imeli še posebej stisko s prostorom, a so ’preživeli’ tudi to. »Izjemno smo se povezali, tako sodelavci kot učenci, pa z vojašnico, ki tako ali drugače podpira delovanje šole, z nami so bili tudi otroci vrtca,« je opisala obdobje »resnično pristnega sodelovanja«, kot je dejala. Na odru se jim je pridružil tudi bivši učenec Rok Retelj, ki se je spomnil svojih osnovnošolskih dni in podelil nekaj koristnih napotkov zdajšnjim učencem. Z vsemi se je pogovarjala povezovalka prireditve Ana Špiler.

DSC_9205

Avtorja priložnostne razstave Naše znanje in ustvarjalnost skozi čas učitelja na šoli Lojzka in Drago Ivanšek

Ravnateljica šole dr. Maja Matrić se je ob tej priložnosti zahvalila svojim sodelavcem in učencem za tako veliko angažiranost v času priprav na prireditev, njen kolektiv pa ji je v zahvalo pripravil tudi presenečenje in jo ganil do solz. Poleg tega se je za finančno, materialno in tudi nematerialno pomoč zahvalila nekaterim posameznikom ter ustanovam, podjetjem, društvom in drugim organizacijam iz kraja in občine. V programu so sodelovali učenca šole Hana Ježovnik in Luka Pungerčar, ki sta s svojima vlogama ponazorila, kako je bilo v šoli nekoč in kako je danes, ter učenki Veronika Pangerčič in Ella Kralj, ki sta se predstavili s petjem.

Zaključek prireditve je bil v znamenju šolske himne v izvedbi učenk in učencev šole, nakar je sledilo šolsko kosilo v jedilnici, v knjižnici pa je bila na ogled priložnostna razstava Naše znanje in ustvarjalnost skozi čas, ki sta jo pripravila učitelja na šoli Lojzka in Drago Ivanšek.

[embedded content]

[embedded content]

R. R.

#povezujemoposavje

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.