​Zvočna kakofonija neskončno tiktakajočih stenskih ur

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Sobota, 06.05.2023    Rubrika: KULTURA Redakcija

Udeleženci odprtja v razstavnem prostoru

V Galeriji Božidar Jakac Kostanjevica na Krki so sinoči po lapidariju zapolnili še drugo razstavišče – nekdanjo samostansko cerkev, kjer je na ogled razstava umetnika Vadima Fiškina z naslovom »Temni časi«.

Kustos razstave Miha Colner je povedal, da se je v Rusiji leta 1965 rojeni Vadim Fiškin, ki od leta 1996 živi in deluje v Ljubljani, na tokratni razstavi lotil vseobsegajočega fenomena časa. Z minimalnimi vizualnimi in zvočnimi sredstvi je namreč vzpostavil celostno prostorsko intervencijo, kjer osrednja elementa predstavljajo v črno barvo prebarvane stenske ure in njihov neskončno ponavljajoči se zvok.

DSC_1680

Na odprtje razstave umetnika Vadima Fiškina sta prišla tudi znani novinar Branko Soban in filozofinja Renata Salecl.

»Umetnik se s tem večpomenskim delom navezuje na sam razstavni prostor, saj v vizualnem smislu vzpostavlja optično interakcijo med sodobnimi elementi in historično arhitekturo, medtem ko zvočna komponenta temelji na tiktakanju stenskih ur, ki v akustičnem prostoru razstavišča ustvarjajo skoraj nadzorovano zvočno kakofonijo. Razstava tako sooča na videz nasprotujoča si pojma nedognanega in vsakdanjega, saj čas in merjenje časa pripadata obema poloma hkrati,« je zapisal o razstavi oz. inštalaciji.

DSC_1671

Goran Milovanović

Direktor kostanjeviške galerije Goran Milovanović je v uvodnem nagovoru izpostavil različne filozofske interpretacije fenomena časa, ki se vlečejo še iz časov starih Grkov, medtem ko je recimo sloviti fizik Albert Einstein negiral obstoj filozofskega časa in trdil, da obstajata le fizikalni (ki ga merijo ure) in psihološki čas (občutek trajanja, ki se razlikuje glede na okoliščine). »Teh 50 ur na razstavi ima vsaka svoj zvok in jakost. Gre za 50 portretov časa, ki govorijo, delajo in mislijo vsak po svoje, ampak da delujejo v celoti, morajo ujeti neko sinhroniciteto časa v prostoru,« je še povedal Milovanović in poudaril, da bi morali tako kot razstavljene ure »globoko razmišljati, razpravljati z argumeti in družbo narediti boljo, ker takšna, kot je zdaj, ni dobra, in smer, v katero gre, ni sprejemljiva«.

Fiškin kot sodobni umetnik raziskuje razmerja med znanostjo, osebnim izkustvom in domišljijo, med metafiziko in pragmatizmom, med umetnim in stvarnim. Njegovo osrednje področje delovanja je znanost in njene študijske metode, medtem ko pogosto uporablja kompleksne tehnološke pripomočke za izvedbo svojih instalacij, skulptur, fotografij in risb, ki jih hkrati zaznamuje njegov specifičen smisel za humor. Njegovo delo je bilo obširno predstavljeno v številnih uglednih mednarodnih muzejih, galerijah in festivalih.

Razstava je na ogled do 27. avgusta 2023.

P. P.

#povezujemoposavje

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.