19. seja CTIF Komisije za ženske v gasilstvu v Baslu

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Torek, 03.09.2024    Rubrika: PANORAMA Bralci pišejo

Udeleženke 19. seje CTIF Komisije za ženske v gasilstvu v družbi podpredsednika CTIF Christopha Marchala

6. in 7. avgusta 2024 je v Baslu v Švici potekala 19. seja CTIF Komisije za ženske v gasilstvu, ki so se je udeležile gasilke, ki predstavljajo posamezno državo, v našem primeru Gasilsko zvezo Slovenije.

Gasilska zveza Slovenije je najvišja stopnja organiziranosti prostovoljnega gasilstva, ki preko 121 gasilskih zvez povezuje 1.336 prostovoljnih gasilskih društev. V Sloveniji je v prostovoljna gasilska društva vključenih že več kot 170.000 članov. Zgodovina organiziranega gasilstva v Sloveniji sega v leto 1869, ko je bilo ustanovljeno prvo Prostovoljno gasilsko društvo v Metliki, kar pomeni, da organizirano delujemo že več kot 150 let.
 

FOTO 2 (2)

Med izvedbo prezentacije na temo poplav avgusta 2023

Gasilska zveza Slovenije je od leta 1992 tudi članica mednarodne gasilske organizacije CTIF. Ves čas sodelujemo pri različnih aktivnostih preko članstva in vodenja različnih komisij ter delovnih skupin, kot tudi z aktivnim delovanjem v izvršnem odboru CTIF. Gasilska zveza Slovenije je leta 2017 prevzela tudi vodenje pisarne CTIF, katere sedež je na sedežu Gasilske zveze Slovenije.
 
CTIF  je „Mednarodna organizacija gasilskih in reševalnih služb“, njen glavni cilj je podpirati in spodbujati sodelovanje med gasilskimi in drugimi intervencijskimi službami po vsem svetu. Organizacija je bila ustanovljena leta 1900 v Parizu. Trenutno ima 39 držav članic, večinoma iz Evrope, pa tudi drugih držav, kot so Japonska, Južna Koreja, Združene države Amerike, Združeni arabski emirati. Pri CTIF organizaciji sodelujejo tudi številne druge organizacije članice ter komisije oz. delovne skupine.
 
V aktualnem mandatu Sveta članic je ena, sicer virtualna, seja že potekala in udeležila se je je naša predstavnica Brigita Čufar (Pomurska regija), ker pa jo je doletela delovna nesreča, ki zahteva dolgotrajno zdravljenje in rehabilitacijo, je bilo za čas njenega okrevanja potrebno izvoliti nadomestno predstavnico Slovenije v CTIF Komisiji za ženske v gasilstvu. Na tem mestu izražam zahvalo za zaupanje Svetu članic pri GZS, ki so mi ga izkazale z izvolitvijo. Na 19. seji CTIF Komisije za ženske v gasilstvu in reševalnih službah smo bile navzoče predstavnice Švice, Grčije, Francije, Irske, Nemčije, Slovenije, Združenega kraljestva, Kanade, Luksemburga in Nizozemske, dve Grkinji sta nas spremljali preko video-povezave. Srečanje je bilo kot naročeno, da sem med udeleženke razdelila prvo številko CTIF EXPO Magazine, česar so bile iskreno vesele in premierno izdajo z zanimanjem preletele (kasneje pa zagotovo tudi podrobno prebrale).

Po izraženi dobrodošlici s strani predsedujoče ženski CTIF komisiji Nicole Lawn nas je pozdravil tudi podpredsednik CTIF Christophe Marchal, v njegovi družbi smo posnele tudi spominsko skupinsko fotografijo.

Mireille Glauser-Mimi, ki je poklicna gasilka že 22 let in bila naša gostiteljica, je predstavila kompleks La Roche, znotraj katerega dela 15.000 ljudi  iz 100 držav (118 narodnosti) in posebnosti dela v njem. Smo se pa seveda v uvodnem delu prvega dne predstavile tudi ena drugi, vsaka je kratko orisala delo, ki ga opravlja v gasilski organizaciji, funkcijo in nekatere tudi dosežke in/ali izzive.

Prvi dan smo prisluhnile prezentacijama, ki sta osvetljevali različne teme: Sheila Broderick (Irska) je prikazala pregled nad mrežo gasilk v njeni državi, Saskia Pouw (Nizozemska) pa se je skupaj z nami ob pojavu poplav spraševala, ali so vode na Nizozemskem sovražnik ali prijatelj.

Po zaključenem programu prvega dne smo se z dvigalom povzpele v 50. nadstropje La-Roche Tower-ja (v kompleksu se nahajata »dvojčka« – stolpnici, ki sta najvišji stavbi v Švici) na višino 200 m, od koder se nam je odprl izjemen razgled na celoten Basel z okolico, nato pa v pritličju drugega izmed »dvojčkov« prisluhnile avdio-video predstavitvi, ki je postregla s pregledom, kako se je zgodba družbe La-Roche začela in kako se je ta farmacevstski gigant skozi čas razvijal. Dan smo zaključile z večerjo v restavraciji Zig Zac nekoliko izven mestnega središča.

Naslednjega dne je urnik nakazoval intenzivno delo.  Dan smo začele s predavanjem s prikazom praktičnih vaj s strani Susanne Loffler, ki nas je opozorila na ergonomično dviganje in prenašanje bremen v luči skrbi za lastno hrbtenico. Do kosila so se nato zvrstile prezentacije Anik St Pierre (Kanada) o preventivnih aktivnostih v izogib spolnemu nadlegovanju na Gasilski postaji Monteral, Sophie Tavantzopoulou (Grčija) o delu sezonskih gasilk v Grčiji ter dveh njenih kolegic preko video-povezave o samem delovanju ženskega gasilstva v njihovi državi in Mone Hjortzberg (Švedska) o izvedenih nadgradnjah pri delu z mrežo gasilk na Švedskem.

Po našem zadnjem skupnem kosilu je bil glede na program na vrsti prispevek Slovenije. Ker je ravno tiste dni minevalo leto dni od najhujše naravne nesreče pri nas – poplav, ki so prizadele 2/3 celotne države, se je delovni naslov moje predstavitve glasil »Operativno delo gasilk ob poplavah avgusta 2023«. Uvodoma sem predstavila nekaj statističnih podatkov in zaznati je bilo navdušenje že ob seznanitvi z dejstvom, da imamo v Sloveniji med gasilsko populacijo približno tretjino žensk, kajti predstavnice ostalih držav so navajale mnogo nižje deleže, večinoma okrog 10 odstotkov ali manj. Je pa potrebno vzeti v obzir, da je bistvena razlika v statusu opravljanja gasilkih nalog – med vsem 17-imi udeleženkami ima zgolj Slovenija vzpostavljen tako množičen gasilsko-reševalni sistem na prostovoljni bazi, povsod drugod je beseda tekla bodisi izključno o poklicnem gasilstvu in ženskah v njem bodisi v kombinaciji poklicnega in v prostem času prostovoljnega gasilstva.

Predavanje sem podprla s slikovnim gradivom, ki je prikazalo razsežnost in posledice poplav ter sanacijo le-teh, s poudarkom in prikazom, kakšna dela smo opravljale tudi ženske. Po zaključeni predstavitvi sem prejela kar nekaj različnih vprašanj, izpostavljam le tri: »Kako si kot prostovoljci pravzaprav upate na intervencije, ki  zahtevajo visoko strokovno znanje?« ® opisala sem učne programe, usposabljanja in pridobivanja specialnosti glede na geografske in intervencijske specifike enote ter redne operativne vaje; »Ali prihaja do rivalstva, nesoglasij, ker ste pogosteje na terenu kot poklicni gasilci?« ® Pojasnila sem, kakšne so dodatne pristojnosti GEŠP, PIGD in PGD s poklicnim jedrom v primerjavi s PGD, opisala nekatere  taktične postopke, skozi katere se na denimo vajah prostovoljci učimo od poklicnih kolegov, poudarila sožitje in medsebojno sodelovanje; »Kako se pri tako veliko manjših enotah uspete dogovoriti za ustezno opremo in vozila, ki jih potrebujete za svoje delo?« ® Navedla sem razdelitev po kategorijah, orisala tudi Zakon o gasilstvu, ki občinam nalaga obveznost zagotavljanja ustrezne opremljenosti in opisala, da se v prostovoljnem gasistvu poleg javnih sredstev zagotavlja del denarja tudi ob angažmaju posameznikov pri pridobivanju sponzorstev, donacij. Ker nas je tiste, ki smo se okoli 18. ure že vračale proti vsaka svoji domovini, že priganjal čas, smo si pred slovesom le še ogledale Gasilsko brigado La-Roche z vso njihovo opremo, prostori in vozili. Švedinja, Finka in jaz smo se morale nato odpraviti proti letališču, ostale pa so prisluhnile še zadnji prezentaciji, in sicer s strani Birgit Kill (Nemčija) o smernicah za preprečevanja spolne diskriminacije, nadlegovanja in nasilja na Južnem Tirolskem. Svet članic je vsebini, ki jo prebirate, prisluhnil na naši seji, ki je potekala 26. avgusta 2024 na sedežu GZS v Ljubljani. Štejem si v čast, da sem lahko bila predstavnica Slovenije na mednarodnem srečanju gasilk in dala sem vse od sebe, da sem našo državo in žensko gasilstvo prikazala v karseda pozitivni in zanimivi luči. Hvala strokovni sodelavki GZS Bojani Žugec za vso administrativno in logistično podporo ter Svetu članic pri GZS za izvolitev, preko katere sem do nadaljnjega nadomestna predstavnica Slovenije v CTIF Komisiji za ženske v gasilstvu.

Naslednja, 20. seja CTIF Komisije za ženske v gasilstvu in reševalnih službah, bo 10.-11. marca 2025 v Laplandu na Finskem.

Doroteja Jazbec

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.