Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Dvorana v parku v Krškem je bila sinoči prizorišče dogodka, posvečenega prav njej – minilo je namreč 20 let od njene prenove oz. odprtja v objekt za protokolarne, kulturne, izobraževalne in druge dogodke.
Župan Kerin: Dvorana je eno od družabnih središč mesta in občine
Mestna občina Krško ima bogato zgodovino, o čemer pričajo številni objekti, ki se nahajajo na našem območju, je v pozdravnem nagovoru dejal župan Janez Kerin: »Ponosni smo na bogato kulturno dediščino našega mesta in naša naloga je, da jo ohranimo za naslednje generacije, da nenehno razvijamo zavest o vrednosti in pomenu tistih, ki so ustvarjali zgodovino našega lokalnega okolja in prispevali k njegovemu razvoju. Vsekakor k temu sodi tudi ohranjanje pomembnih kulturno-zgodovinskih objektov, ki pričajo o bogati zgodovini naše občine.«
Spomnil je, da je bilo na območju današnjega mestnega parka nekoč pokopališče in cerkvica sv. Križa, ki so jo na novo zgradili leta 1891 z denarjem krške dobrotnice Josipine Hočevar. Slednja je s svojim prispevkom uredila tudi pokopališče, kjer je bil tedaj že pokopan njen mož Martin Hočevar. Cerkev sv. Križa svojemu prvotnemu, verskemu namenu ne služi že od prvih let po drugi svetovni vojni, pred 20 leti pa so jo prenovili in preuredili v Dvorano v parku, »ki ni zgolj protokolarni prostor Mestne občine Krško, temveč je v vseh teh letih gostila številne, raznovrstne dogodke in je pomembno stičišče kulturnega in drugega dogajanja v starem mestnem jedru Krškega«. V teh dveh desetletjih se je v njej zvrstilo nešteto dogodkov – razstav, koncertov, srečanj, predavanj, porok (kot je povedala povezovalka prireditve Petra Rep Bunetič, jih je bilo kar 785). Dvorana je postala in ostala »eno od družabnih žarišč in središč našega mesta in občine«, je dejal župan in se zahvalil vsem, ki skrbijo za objekt, in vsem, ki z obiskom prireditev pripomorejo k ohranitvi njegove namembnosti.
Franc Černelič: Nič ni bilo (pre)drago
Slavnostni govornik je bil Franc Černelič, ki je pred dvema desetletjema kot vodja oddelka za gospodarske dejavnosti Občine Krško vodil prenovo dvorane. Kot je povedal, je imela realizacija ideje ureditve Dvorane v parku svoj vzrok: »Staro mestno jedro Krškega je imelo pred 20 leti več objektov zgodovinskega pomena, ki so propadali. Valvasorjeva hiša, Mencingerjeva hiša, galerija v nekdanji cerkvi z odstranjenim baročnim zvonikom, Hočevarjev mavzolej, cerkev sv. Rozalije in nekdanja pokopališka cerkev v parku. Vse to je bilo po mojem prepričanju slabo in skušal sem narediti, kar je bilo mogoče glede na pristojnost oddelka za gospodarske dejavnosti. V sodelovanju z oddelkom za družbene dejavnosti Občine Krško je prišlo do začetka aktivnosti,« je pojasnil.
Z Milošem Kukovičičem sta si ogledala zapuščen in zanemarjen prostor nekdanje pokopališke cerkve in ocenila uporabnost prostora. Preizkusil je tudi akustiko prostora in ugotovil, da je primerna za dvorano. Povezali so se z arhitektom Fedorjem Špacapanom, ki je naredil prve osnutke in končni projekt prenove za večnamenski kulturni prostor z vsaj 40 sedeži. »Prepričan sem bil, da ta mestni del to potrebuje. Mirno in dovolj veliko parkovno okolje je samo pritrjevalo uporabi te zgradbe za večnamensko dvorano,« je nadaljeval Černelič. Na oddelku za družbene dejavnosti je imel veliko podporo pri Vidi Fritz in ob vodenju projekta Miloša Kukovičiča je steklo. Z odgovornimi za spomeniško varstvo so se dogovorili, da stropnih poslikav ne bodo obnovili, saj bi to zagotovo zavrlo prenovo, medtem ko so bile stenske poslikave s posegi nekdanjega skladišča uničene, a so prebeljene tako, da jih je mogoče nekoč obnoviti. Urediti je bilo treba stavbno pohištvo, ogrevanje, opremo in sanitarije. »Precej napornih pogovorov je bilo potrebnih za odobritev sredstev za ‘drage’ stole, pohištvo, lestenec, notranje zavese, razsvetljavo in opremo za razstave. Po 20 letih ugotavljam, da ni bilo nič drago, saj vse obstaja ves čas in daje prostoru primerno lepoto in uporabnost. Precej mnenjskih problemov je bilo z nazivom prostora. Nekako smo se uskladili, da naj bo to Dvorana v parku. Mislim, da je naziv sprejet in bo tako ostalo,« je povedal govornik.
Vsebinsko je bila dvorana namenjena kulturi, izobraževanju, prostoru za svečane dogodke, porokam, pogovornim večerom, predstavitvam turizma in prostoru za sestanke, likovniki so jo začeli uporabljati za razstave. V prostor so namestili elektronske orgle, pianino in ozvočenje, Glasbena šola Krško je pričela s poukom tudi na tej lokaciji. Ljubiteljska kultura je dobila primeren prostor za predstavitve različnih dejavnosti. Upravljanje Dvorane v parku je takrat prevzel oddelek za gospodarske dejavnosti, pri čemer se je Černelič zahvalil Ireni Mesinger, »ki je dejavnost posvojila in ves čas skrbi, da je dvorana dostopna za uporabnike«. Za uporabnost dvorane še vedno skrbi Miloš Kukovičič.
»Upam, da je 20 let delovanja argument, da bo vsako vodstvo Mestne občine Krško tudi naprej zagotavljalo delovanje in ohranjanje tega kulturnega prostora vključno s parkom,« je poudaril Černelič in izrazil ponos na sodelavce, ki so skupaj z njim spodbudili obnovo tega in drugih zgodovinskih objektov Krškem. Ob koncu se je s cvetovi zahvalil Milošu Kukovičiču, Vidi Fritz in Ireni Mesinger za premagovanje začetnih težav in vztrajanje.
Razstava fotografij zadnjih 20 let
Ob jubileju dvorane je bila v njej na ogled postavljena tudi razstava fotografij. Komisija (Branko Benčin in Jožica Mikek Veber iz DLF Krško, Bernardka Zorko z MO Krško, Tinka Vukič in Boštjan Arh z JSKD OI Krško) je razstavljenih 58 fotografij izbrala med 900 fotografijami, ki so prispele na javni poziv. Z razstavo so želeli prikazati raznolikost, pestrost in vsestranskost uporabe dvorane, ki je nepogrešljiv kulturni prostor in del identitete mesta, kot je dejala povezovalka. Razstavljenih je tudi pet knjig vtisov obiskovalcev prireditev v dvorani v preteklih 20 letih. Razstava bo na ogled do 20. decembra.
Orgle in kvartet klarinetov
Prireditev je bila tudi glasbeno obarvana. Lucijan Cetin je zaigral dve skladbi na orgle, nato pa je nastopil še Kvartet klarinetistov Clarifour v sestavi Peter Gabrič, Sebastjan Borovšak, Sandi Franko in Robert Pirc, ki je nastopil tudi pred 20 leti na odprtju dvorane, po nekajletnem premoru pa so se za to priložnost ponovno zbrali.
Prireditev so soorganizirali Mestna občina Krško, DLF Krško, JSKD OI Krško in Valvasorjeva knjižnica Krško.
P. P.
#povezujemoposavje
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.