Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
10. junija 2023 je Etnološka zbirka Kobile, ki domuje na hišni številki 3, praznovala 20 let obstoja in delovanja. Bil je prav tako 10. junij, leta 2003, ko je zasebno zbirko zakoncev Alojza in Ljudmile Šribar slavnostno predal namenu takratni župan Franc Bogovič.
Uvod v jubilejni dogodek je pripravila Jožica Čelesnik, upokojena učiteljica iz Škocjana, ki je posebej za to priložnost napisala besedilo in glasbo ter avtorsko stvaritev zaigrala na klavirsko harmoniko, ob zvokih katere je zapela.
Zatem je Janez Kerin, župan Mestne občine Krško, je v svojem nagovoru izrazil »spoštovanje in poklon dvema velikima posameznikoma za dve desetletji njunih prizadevanj, truda in energije, ki sta jih vložila v oblikovanje in vodenje Etnološkega muzeja Kobile, prav tako tudi za njuno že več kot 50-letno zbiranje predmetov, ki nosijo etnološko noto.«
Župan Kerin: »Zakonca Šribar sta velik vzor na tem področju!«
Pretežno gre za predmete, ki so jih nekdaj na kmetijah uporabljali za obdelovanje kmetijskih površin, orodja, stroje in pripomočke, starejša ročna orodja domače in umetnostne obrti, gospodinjske pripomočke, izdelke, kose pohištva in podobno. Zakonca Šribar namreč starejše predmete zbirata že vse od leta 1970, sprva starine, zdaj pa etnografsko in predmetno dediščino. Sta lastnika stare kmečke domačije iz leta 1874, gospodarskega poslopja iz leta 1932, vodnega zajetja iz leta 1938 in razpela iz konca 19. stoletja, vse pa je varovano kot Domačija Kobile 3.
»Etnološka zbirka Kobile predstavlja dragocen vir informacij o naši kulturni dediščini in tradiciji. …/Vsak predmet nosi s seboj zgodbo, ki nam omogoča boljše razumevanje naše preteklosti in identitete,« je razmišljal Kerin, ki je poudaril angažma in strast, ki vodi zakonca Šribar ter pomembnost dostopnosti zbirke širši javnosti. »Takih dejanj in dolgoročne zaveze ni spodoben vsak,« je nizal misli in dejal, da »sta zakonca Šribar na tem področju res velik vzor.« Ob tem, ko jima je s ponosom, da ima tudi zahvaljujoč njima območje edinstven pomnik preteklosti, čestital, je zaključil: »V imenu Mestne občine Krško se vama … zahvaljujem za vajin prispevek k ohranjanju in predstavljanju naše kulturne dediščine in bogatenju naše skupnosti z vašimi zbirateljskimi dosežki ter želim še naprej veliko uspeha.«
5.000 predmetov v zbirki, slike na zelenici in ponosni sokrajani na jubilejnem dogodku
V spremljajočem programu ob moderiranju D. Jazbec so zapele pa tudi pevke ljudskih pesmi Lastovke, ki delujejo znotraj glasbene sekcije Kulturnega društva Leskovec pri Krškem, pod vodstvom zborovodkinje Damjane Mlakar, pridih umetnosti pa je dodalo dejstvo, da je bilo Etnološki zbirki Kobile podarjenih kar 86 slikarskih del, ki so v vseh teh letih nastala v sklopu mnogih likovnih kolonij – izbor nekaterih motivov je bil razstavljen na zelenih površinah domačije.
Jubilej je potekal tudi v sklopu prireditev ob prazniku Mestne četrti Leskovec pri Krškem, vsi dosedanji predsedniki (Bojan Petan, Bojan Mežič in aktualni Jože Olovec) do nedavnega leskovške krajevne skupnosti so namreč odkrito podpirali cilje Etnološke zbirke Kobile. Ob tej priložnosti je Olovec dejal: »Naša številčna prisotnost pomeni priznanje družini Šribar, družini, ki v marsičem presega okvirje lokalne skupnosti in tudi širše. Želim si, da bi Etnološka zbirka Kobile v bližnji prihodnosti našla svoj prostor v danostih, ki jih ponuja naše okolje in tudi, da bi osnovne šole našle tu prostor za kakšno uro predavanja, da bi se generacije, ki prihajajo poučile o predmetih, pripomočkih in orodjih, ki so naše prednike obdržali na tem čudovitem koščku naše zemlje.«
Domačija postopoma deležna obnove, gostila je mnoge različne prireditve
Bogat vsebinski pregled o sami zbirki, ki je svojevrsten muzej, je zatem podala Ljudmila Šribar, ki je pomenljivo primerjala: »Dvajset let je v večnosti časa zgolj utrinek, toda že v povprečnem človeškem življenju je to ena četrtina, v ljubiteljskem prizadevanju, ki se mu posvetita mož in žena, pa je že kar neka doba.«
Zbranim je razkrila, da je danes v Etnološki zbirki Kobile okoli 5.000 predmetov. Večina jih je v posebnem zvezku popisanih, z merami in imeni darovalcev. »Nekdanji lastniki, ki jih niso več potrebovali in uporabljali, so zaznali njihovo dragocenost za prednike in jih želeli ohraniti, dve desetletji so jih prinašali v ta mali muzej. To so večinoma predmeti ruralnega, kmečkega okolja, le kaka desetina je takih, ki so jih uporabljali meščani ali socialno bolje stoječe in izobražene družine in posamezniki,« je opisovala upokojena knjižničarka in skupaj s soprogom ljubiteljska zbirateljica.
Spomnila je tudi na začetke. 9. februarja 2001 je tedanji ljubljanski regionalni Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine izdal predlog za vpis Domačije Kobile 3 v Zbirni register dediščine pri Upravi Republike Slovenije za kulturno dediščino. Decembra 2002 je konservator Boris Mravlje posredoval predlog za vnos domačije v dolgoročni prostorski plan Občine Krško. Vključuje dom (stanovanjsko hišo), gospodarsko poslopje, razpelo in vodno zajetje. 10. junija 2003 je bila v teh prostorih odprta Etnološka zbirka Kobile, z okoli 2.700 predmeti, ki jih je skozi trideset let večinoma zb(i)ral Alojz Šribar. Zadnja tri leta nad celoto bdi konservator Dušan Strgar iz novomeške enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije
Domačije, ki je bila nazadnje (v času pred nakupom le-te s strani Šribarjevih) obnovljena leta 1923, seveda niso prepustili zobu časa, pač pa so se počasi lotili prenove. Najprej so zamenjali deske na tleh in na stropu, zamenjali polovico oken, s premazi zatrli lesne črve in prostore večkrat prepleskali z apnom. Alojz Šribar je s pomočjo vrste posameznikov zgradil 170 m podpornih kamnitih zidov in škarp, velik del pa je bil postorjen lansko leto, ko je bila prenovljena streha doma.
Domačija na naslovu Kobile 3 je bila tekom zadnjih dveh desetletij prizorišče likovnih, glasbenih, plesnih, literarnih, rodoslovnih, blagoslovitvenih, strokovno etnoloških, fotografskih in filmskih, pohodniških, naravoslovnih, izobraževalnih in še kakšnih dogodkov in prireditev.
Alojz Šribar se je v sklepnem delu s šopki zahvalil posameznicam za njihov doprinos, posebej pa je izpostavil številne donatorje, sponzorje in podpornike, ki so tekom dvajsetih let nemalokrat priskočili na pomoč v finančni, materialni in/ali storitveni obliki ter ob tem usmeril pogled na tablo z navedenimi zapisi imen le-teh.
Po obeležitvi 20-letnice, ki je sicer ni spremljala še izdaja zbornika, kot v primeru prvega okroglega jubileja, so se obiskovalci podali v notranjost stare kmečke hiše, ki bo prihodnje leto napolnila 150 let in si ogledali razstavljene predmete ter obujali spomine ali izmenjavali vedenja o uporabi. Po zaključenem uradnem programu so se zbrani zadržali ob zakuski, ki je bila pripravljena v osrčju domačije Kobile 3.
Doroteja Jazbec
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.