Bi vlada lahko rešila TEŠ?

Avtor tega prispevka je Nova24TV. Vabljeni k branju Nova24TV »

V začetku septembra lanskega leta je javnost izvedela, da je TEŠ 6 v hudih finančnih težavah. V izogib katastrofičnim scenarijem je minister Kumer napovedal sprejetje urgentnih ukrepov, ki pa niso vključevali pomoči države, s pojasnilom, da takšno pomoč prepovedujejo pravila EU. Pa jo res? Kot je v odgovoru Evropske komisije ugotovila poslanka Zala Tomašič, bi se usihajoči TEŠ lahko rešilo.

Spomnimo, zadnjo polovico lanskega leta je zaznamovalo dogajanje v energetiki. TEŠ 6, eden izmed energetskih stebrov države, se je potapljal, zahvaljujoč predvsem t. i. kuponom CO2, eni izmed pogruntavščin zelenega prehoda. Bojan Kumer, minister za energijo, se je tedaj v javnosti predstavljal kot rešitelj pred prihajajočo katastrofo. Grozil je stečaj, masovno odpuščanje zaposlenih in izguba elektrike za več kot 35 tisoč ljudi Savinjsko-šaleške regije.

Državna pomoč usihajoči termoelektrarni je bila vnaprej izključena, saj naj bi kršila pravila skupnega evropskega trga. Ta prepoveduje neposredne države pomoči podjetjem, saj bi lahko tako prihajalo do izkrivljanj trga. “HSE od 1. januarja 2025 ne bo mogel več zagotavljati zadostnih sredstev za nemoteno poslovanje TEŠ-a in Premogovnika Velenje, saj bi to pomenilo nedovoljeno državno pomoč. Brez ustrezne rešitve bo tako TEŠ leta 2025 postal insolventen, posledično pa tudi Premogovnik Velenje, saj je TEŠ njegov izključni kupec,” so tedaj zapisali tudi v HSE.

Kot so zapisali na uradni vladni spletni strani, TEŠ tudi ne bi smel prejeti dodatnih brezplačnih emisijskih kuponov. “Pravila za brezplačno dodelitev emisijskih kuponov so harmonizirana in določena na ravni EU. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo lahko TEŠ dodeli le toliko brezplačnih emisijskih kuponov, kolikor mu jih pripada v skladu s pravili EU. Vsaka dodatna dodelitev bi pomenila neupravičeno državno pomoč in kršitev zakonodaje EU,” so zapisali.

Pred koncem lanskega leta je bil nato sprejet zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga. Po zakonu bo TEŠ naslednji dve leti opravljal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote. Zakon bo v prihodnjih letih obtežil javne finance vseh državljanov in državljank za več kot 400 milijonov evrov. Zakon je naletel na odpor opozicije in celo predstavnikov v koalicijskih vrstah.

Zataknilo se je pri predpostavkah prihodnjega delovanja TEŠ in cenah elektrike. Boljša rešitev bi bila, da bi se TEŠ dokapitaliziralo in pri Evropski komisiji doseglo “odpustke” pri emisijskih kuponih.

Evropska poslanka Zala Tomašič (Foto: Bobo)

Je bila državna pomoč vendarle mogoča?
Kot je v poslanskem vprašanju Komisiji izpostavila evropska poslanka Zala Tomašič, je neposredna državna pomoč mogoča, v kolikor so za to izpolnjeni ustrezni pogoji. V skladu z uredbo (EU) št. 651/2014 (GBER) je pomoč dovoljena “na področjih, kot so energetska varnost in prehod na obnovljive vire energije, ob čemer mora biti pomoč sorazmerna, ne sme izkrivljati konkurence in ogrožati trgovine med državami članicami”.

“TEŠ ima ključno vlogo pri prehodu na obnovljive vire energije, saj zagotavlja stabilnost energetskega sistema. TEŠ posluje z izgubami samo zaradi obveznosti do kuponov CO2. Zaprtje TEŠ brez zagotovljene ustrezne alternative lahko resno ogrozi stabilnost oskrbe z energijo v Sloveniji,” je v poslanskem vprašanju zapisala Tomašičeva. 

Evropska komisija v odgovoru ni povsem izključila možnosti državne pomoči. Takšen odgovor je izdala podpredsednica komisije Teresa Ribera: “V Direktivi 2003/87/ES1 je določeno, katerim dejavnostim je mogoče brezplačno dodeliti pravice do emisije. Proizvodnja električne energije na splošno ni ena teh dejavnosti. Komisija pri oceni, ali je določen primer dodelitve državne pomoči združljiv z notranjim trgom ali ne, upošteva člena 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije. Komisija ne more komentirati združljivosti pomoči na splošno.”

Je bila vlada sploh zainteresirana za dejansko rešitev TEŠ?
Ob tem odgovoru se zastavlja vprašanje, ali je bila vlada Roberta Goloba sploh zainteresirana za dejansko reševanje termoelektrarne v težavah? Kot smo pisali pred časom, so bile težave, s katerimi se je soočal TEŠ, dolgoročne, predvidljive in neposredno povezane z emisijskimi kuponi CO2.

V zvezi s tem, ali je vlada dejansko povprašala Evropsko komisijo o morebitni dopustnosti državne pomoči TEŠ-u, smo (na vlado) naslovili novinarska vprašanja.

Ž. K.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.