Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Naravovarstvena območja, vključena v Unescov program Človek in biosfera, utirajo pot zavedanju, da lahko prihodnost gradimo le v sožitju med ljudmi in njihovim okoljem.
V Sloveniji imamo štiri biosferna območja, poleg Kozjanskega in Obsotelja še Julijske Alpe, Kras in Mura. Vsa štiri območja smo geološko, klimatsko in kulturno raznolika, skupna pa nam je biotska raznovrstnost in prepletanje naravnih vrednot s kulturno dediščino. Ljudje tukaj soustvarjajo edinstveno krajino.
Biosferna območja delujemo v okviru UNESCO – vega programa MAB (Človek in biosfera). Urad za UNESCO v Sloveniji deluje v okviru Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
»Man and the Biosphere Programme« (MAB) – program Človek in biosfera je medvladni raziskovalni program UNESCA (Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo), ki poteka že od leta 1971. Cilj programa je vzpostaviti ravnovesje odnosa med človekom, naravo in kulturnim izročilom.
Razglašena biosferna območja predstavljajo vzorčne primere za uresničevanje trajnostnega razvoja na lokalni, nacionalni in globalni ravni.
Trenutno je v več kot 129 državah sveta 714 biosfernih območij, od tega jih je 21 čezmejnih. V Sloveniji imamo štiri biosferna območja, od tega je eno (Mura, Drava, Donava) čezmejno.
Biosferna območja imajo naslednje funkcije:
- Ohranjanje ekosistemov, krajine in biotske pestrosti;
- Spodbujanje gospodarskega razvoja, ki je gospodarsko in kulturno trajnostno usmerjen;
- Logistično podporo za raziskave, monitoring, izobraževanje, ki se nanašajo na lokalno, regionalno, nacionalno in globalno ohranjanje narave in trajnostni razvoj.
Osnovni namen ustanovitve biosfernega območja Kozjansko in Obsotelje, katerega upravljavec je Kozjanski park, je bila vzpostavitev trajnostne rabe na tem prostoru, predvsem z vključevanjem lokalnega prebivalstva v številne aktivnosti na tem dobro ohranjenem, a ranljivem naravnem okolju. Biosferna območja so ljudje, ki tu živijo.
V območje je poleg petih parkovnih občin (Kozje, Bistrica ob Sotli, Podčetrtek, Brežice Krško) vključenih še šest ostalih občin (Sevnica, Laško, Šentjur pri Celju, Dobje, Radeče in Šmarje pri Jelšah).
V biosfernih območjih zavarovana narava ni pomembnejša od uravnoteženega gospodarskega razvoja. Prav zato so ta območja zanimiva in drugačna. Prebivalcem ponujajo številne priložnosti, ne nazadnje prinaša Unescovo priznanje izjemno promocijsko prednost in prepoznavnost.
Od leta 2021 skušamo vsa štiri območja delovati čim bolj povezano, predvsem pa izvajati tiste aktivnosti, ki bodo pripomogle k večji prepoznavnosti pomena imena UNESCO in seveda znotraj tega programa MAB.
V letu 2023 je bila izdana skupno brošura Biosferna območja Slovenije, predstavili smo se tudi na Mednarodnem obrtnem sejmu v Celju. Prav tako imamo izdelan skupni logotip.
V letu 2024 pa je bila glavna skupna aktivnost izvajanje skupne komunikacijske strategije biosfernih območij Slovenije. Izvedeni so bili štirje sklopi, in sicer izdaja publikacije Biosferna območja v Sloveniji v angleškem jeziku, izdelani so bili enotni promocijski panoji – za vsako biosferno območje posebej, izdelanih je bilo 12 podakastov s sogovorniki iz biosfernih območij ter izdelani promocijski izdelki biosfernih območij.
Decembra smo obiskali občine vključene v biosferno območje Kozjansko in Obsotelje, ki niso del zavarovanega območja Kozjanskega parka.
Predstavili smo jim promocijski pano, publikacijo in promocijske izdelke. Namen obiska pa je bil predvsem okrepiti skupne aktivnosti in s pomočjo uporabe UNESCO – vega znaka, naše območje narediti čimbolj prepoznavno.
Predstavili smo jim tudi skupne načrtovane aktivnosti za leto 2025, ki so naslednje:
- Priprava komunikacijskih vsebin za obveščanje medijev, vključno z obvestili o dogodkih ali splošnih obvestil o biosfernem območju. V okviru izvajanja projekta bo Radio Slovenija poskrbel tudi za programske vsebine po presoji urednikov posameznih oddaj.
- Kreativna zasnova radijskih oglasov na temo poslanstva biosfernega območja (ozaveščanje, obiskovanje, trajnostno ravnanje) ter splošnih ozaveščevalnih obvestil o pomenu in vlogi programa MAB, Unesco itd.
- Koprodukcija zvokov narave biosfernega območja. V ekskluzivnem sodelovanju Radia Slovenija in biosfernih območij bodo prvič v Sloveniji dokumentirani zvoki iz narave in življenja v biosfernih območjih Slovenije, tudi v raziskovalne in izobraževalne namene.
- Terenski obisk radijske ekipe v biosfernem območju. Poleg 2 celodnevnih oglašanj iz 2 biosfernih območij (Julijske Alpe in Kozjansko in Obsotelje) bodo pripravljene reportaže in intervjuji.
- Priprava zgodb – podkastov na temo biosfernih območij – nadaljevanje iz leta 2024.
Slogan vseh štirih biosfernih območij je, da korak za korakom postajamo drugačen svet, kjer so obiskovalci dobrodošli. Skupaj s prebivalci želimo oživljati tradicijo, odpirati nove poti v pridelavo hrane in izkoriščanje naravnih virov, podpirati inovacije, raziskovati … Pri vsem tem pa je v ospredju zavedanje, da je v središču vsega človek.
Pripravila: Mojca Kunst, Kozjanski park
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.