Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Ob slovenskem kulturnem prazniku so v GIGA galeriji Gimnazije Brežice minuli torek opoldne odprli razstavo prof. Alojza Konca z naslovom Leksands knäcke. Avtorja in njegova dela, ki so nastala po obisku Švedske, je ob tej priložnosti predstavila umetnostna zgodovinarka dr. Anja Iskra.
Končeva dela je predstavila kot cikel devetih akvarelov, ki ga je slikar naslovil Leksands knäcke. Kot je omenila, je slikarski motiv povezan z osebno zgodbo umetnika, ki se je v okviru Erasmus projekta mobilnosti oktobra 2022 s skupino dijakov in profesorjev Gimnazije Brežice udeležil strokovne ekskurzije na Švedsko. Tam so njegovo pozornost med drugim pritegnili izdelki švedskega podjetja Leksands knäcke, ki je znano po tradicionalnem rženem hrustljavem kruhu. »Ob povratku se je tako Konec v svojem ateljeju lotil metodičnega slikanja tega, s čimer se je vrnil. Ob tem se je razvil zanimiv proces. Medtem ko je slikal, je umetnik užival ob hrustljavem kruhu in postopoma praznil vsebino. Embalažo v obliki tristrane prizme tradicionalno švedske modre in rumene barve z znamenitim rdečim Dala konjičkom je tačas upodabljal iz različnih zornih kotov. Zadnji akvarel v seriji prikazuje že izpraznjeni embalaži, ki ju je umetnik razvil in naslikal s ptičje perspektive.
To je bil zaključni moment procesa. Škatlici hrustljavega kruha sta izgubili svojo prvotno formo, obenem pa je ravno to dejanje omogočilo, da je umetnik v zadnjem akvarelu ujel vse stranice hkrati, ki so se skozi serijo gledalcu izmikale,« je opisala Iskra, sicer tudi nekdanja dijakinja brežiške gimnazije.
Dodala je še, da se je Konec, ki se v svojih delih posveča predvsem slikanju tihožitij in krajin, v tokratnem ciklu osredotočil na predmete iz vsakdanjega življenja. »V svojih delih ni želel izpostaviti kritike umetnostne hierarhije ali sodobnega potrošništva, osredotočil se je namreč zlasti na slikanje form in likovne kvalitete. Zanimale so ga oblike škatlic, ki jih je motril in slikal iz različnih zornih kotov. Ozadje oz. prizorišče, kamor jih je umestil, zanj ni bilo pomembno, v svojih akvarelih ga je le bežno nakazal brez vsakršnih podrobnosti. Skozi cikel se forma embalaže pred našimi očmi spreminja in počasi izgublja svojo prepoznavnost. Pri tem je umetnik v nekaterih primerih skoraj prestopil v polje abstrakcije, a je navsezadnje ostal zvest figuralnemu svetu,« je izpostavila in navedla, da je razkroj oblik dodatno naglasila Končeva uporaba akvarelne tehnike, rekoč, da prosojnost in spontanost, ki sta eni glavnih značilnosti akvarela, do določene mere dematerializirata upodobljene škatlice, kar se kaže tudi v curkih barve, ki jih je umetnik pustil prosto teči po papirju. »Razstavljeni akvareli nam kažejo Alojza Konca kot umetnika, ki z velikim zanimanjem in radovednostjo tankočutno opazuje svet okoli sebe ter ga z gorečo vnemo slika v svojih delih,« je še povedala mlada umetnostna zgodovinarka.
Slikar Alojz Konec iz Sevnice kljub upokojitvi še vedno poučuje likovno umetnost na Gimnaziji Brežice.
Konec je omenil, da je prvič razstavljal že kot dijak leta 1974, tako da bo naslednje leto minilo že pol stoletja od njegove prve razstave. Ker je prepotoval že kar nekaj sveta, ga po njegovih besedah zanima, kakšen kruh imajo v posameznih državah, in na Švedskem oz. tudi v ostalih skandinavskih ter baltskih državah je značilen ržen hrustljav kruh (kreker), kar je bil navdih za njegovo ustvarjanje.
Ravnatelj GiB Uroš Škof je ob tem poudaril, da je splet okoliščin nanesel, da v gimnazijski galeriji tokrat razstavlja profesor in ne kdo od zdajšnjih ali nekdanjih dijakov, ki jim je ta prostor v prvi vrsti namenjen, ideja, da ta prostor, ki je tudi uraden vhod v šolo, postane galerija, pa je bila ravno Končeva. »Kako se bo ta prostor razvijal v prihodnosti, ko bomo na vrhu restavrirali freske in bomo lahko razmišljali o odstranitvi stenske plošče nad nami, naj ostane vprašanje za prihodnost,« je dejal Škof in dodal, da so lahko veseli, da so ena tistih šol, ki ima svojo galerijo. »Dober človek je po naravni logiki kulturen človek in obratno, kulturen človek je v osnovi dober človek. In ta dober človek je tudi Alojz Konec, ki danes razstavlja svoja dela,« je ravnatelj sklenil svoj nagovor.
Odprtja razstave, ki bo na ogled do 15. maja, so se poleg nekaterih zaposlenih na šoli udeležili tudi dijaki 1. a- in 1. c-oddelka, ki jih Konec poučuje likovno umetnost.
R. R.
#povezujemoposavje
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.