Golobova vlada sistematično zvišuje ceno življenja

Avtor tega prispevka je Nova24TV. Vabljeni k branju Nova24TV »

Predsednik vlade je že v času predvolilne kampanje obljubil povišanje davkov, z razlago, da on sam nižjih davkov ne potrebuje. Obljubo je, na žalost celotne delovne populacije, uresničil. Ne samo to, ko primerjamo delovanje vlade Janeza Janše in Roberta Goloba, ugotovimo, da so se (oz. se še bodo) pod slednjo povišale tudi nekatere dajatve in prispevki. Pregled novih obremenitev, ki jih uvaja trenutna vlada, kaže na temeljno konceptualno razliko med prejšnjo in trenutno vlado. Vlada Janeza Janše se je trudila zmanjševati finančne obremenitve, Golobova jih aktivno povečuje. 

Trenutno se lahko nadejamo povišanja zdravstvenega prispevka, uvedbe prispevka za dolgotrajno oskrbo, uvedbe davka na nepremičnine, dviga DDV na “grešne” izdelke, povišanih omrežnin, v vladnih krogih pa naj bi krožila zamisel o, ne boste verjeli, davku na pse.

Prihaja povišanje zdravstvenega prispevka
Predstavniki vlade so leta 2023 triumfalno naznanili: “Ukinjamo zdravstveni prispevek!” Ta triumfalizmom je postal bridka resnica: vlada ni ukinila zdravstvenega prispevka, temveč ga je zgolj združila z obveznim zdravstvenim zavarovanjem, s pojasnilom, da se s tem borijo proti povišanjem dodatnega zdravstvenega zavarovanja. Potezo so na koncu plačali davkoplačevalci. Vihrava spojitev obeh zdravstvenih zavarovanj v enotni zdravstveni prispevek je oškodovala zavarovalnice, katerim se je po poravnavi (iz proračuna) izplačala več deset milijonov visoka odškodnina. Eden izmed učinkov vladne poteze je bilo znižanje odškodnin, ki jih zasebne zavarovalnice izplačujejo zavarovancem, kot je ugotovila Agencija za zavarovalni nadzor. A tu se absurdnost ukrepa Golobove vlade ne konča. Novi, spojeni, enotni zdravstveni prispevek se bo marca povišal. Danes še znaša 35 evrov, po neuradnih informacijah pa je pričakovati, da se bo povišal za nekaj manj kot tri evre, poroča Delo. S tem je “padlo” pojasnilo koalicijskih partnerjev, zakaj je bilo potrebno “ukiniti” dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Naše denarnice bodo torej na letni ravni, samo z naslova povišanja obveznega zdravstvenega prispevka, olajšane za približno 36 evrov.

Slika je simbolična (foto: STA)

Golob je financiranje dolgotrajne oskrbe prevalil tudi na upokojence
Slovenci in Slovenke se lahko v naslednjih mesecih nadejajo prihoda obveznega prispevka za dolgotrajno oskrbo. Ta prihaja z julijem letošnjega leta. Novi prispevek bo znašal 1 odstotek bruto plače za zaposlene in 1 odstotek neto pokojnine za upokojence. Vlada Roberta Goloba je financiranje dolgotrajne oskrbe torej prevalila iz proračuna na upokojence in zaposlene same. SDS je v tem mandatu vložila predlog zakona, ki bi upokojence razbremenil plačevanja prispevka. “Skoraj 60 % upokojencev prejema pokojnine, ki ne dosegajo praga tveganja revščine. Ker so bili upokojenci v tem mandatu že izrazito prikrajšani, v poslanski skupini SDS predlagamo, da se jih z novim davkom ne obremenjuje,” je tedaj na novinarski konferenci povedal Zvone Černač. Koalicijski poslanci so predlog zakona zavrnili. Prispevek bo upokojenca, ki prejema zagotovljeno pokojnino 748 evrov, na mesečni ravni “olajšal” za približno 7,5 evra na mesec in za cca. 90 evrov na leto.

Slika je simbolična. Foto: STA

Za “grešne” pijače plačujete več
Z letošnjim letom so poskočile tudi cene energijskih pijač in pijač z dodanim sladkorjem. Do tega je prišlo zaradi povišanja davka na dodano vrednost (DDV) z 9,5 odstotne znižane stopnje na splošno stopnjo, ki znaša 22 odstotkov. Vlada Roberta Goloba je povišanje davčne stopnje oz. podražitev pojasnila s kvarnim učinkom, ki ga imajo omenjene pijače na zdravje prebivalstva. Pričakovati, da bo populacija zaradi ukrepa pila manj znanih sladkih gaziranih pijač, ni pričakovati, se bo pa zaradi tega zagotovo poslabšala finančna slika vseh, ki živimo v Sloveniji. Učinek povišanja DDV se je nemudoma odrazil na cenah “grešnih” izdelkov. Cene so se občutno povišale pri vseh trgovcih. Koliko bodo vaše osebne finance prizadete zaradi ukrepa Golobove vlade, je seveda odvisno od vaših potrošniških navad. Če na dan spijete eno “grešno” pijačo, ki se je podražila za cca. 20 centov, bi lahko bile vaše osebne finance na mesečni ravni olajšane za približno 6 evrov, na letni pa za 72.

Slika je simbolična. Foto: Tamino Petelinsek/STA

Bodo odgovorni lastniki psov financirali neodgovorne?
Te dni se v javnosti govori tudi o uvedbi davka na pse. Predlog zakona o zaščiti živali nastaja pod okriljem ministrstva za kmetijstvo. Kot pojasnjujejo na ministrstvu, gre za možnost, ki je trenutno še na stopnji “zamisli”. Davek na pse bi prizadel vse lastnike psov, z zbranimi sredstvi pa bi se financiralo delovanje zavetišč. V kolikor bi vlada to zamisel dejansko prenesla v črko na papirju, bi odgovorni lastniki psov efektivno financirali vedenje neodgovornih lastnikov psov. Prispevek bi se zbiral na občinski ravni. Višina prispevka zaenkrat še ni znana. Davek je naletel na hude kritike splošne in strokovne javnosti.

Slika je simbolična. (Foto: Pixabay)

Nov sistem izračunavanja omrežnin, nov udarec za porabnike
Nov sistem izračunavanja omrežnin je trenutno ena izmed najbolj vročih tematik v državi. Predsednik vlade je dolgo promoviral spremembo sistema, nato pa je prišlo do nenadnega zasuka. Robert Golob se je začel obnašati kot nekakšen opozicijski politik in je sprožil vojno zoper Agencijo za energijo. Medtem ko v zakulisju oblasti divja vojna, porabniki elektrike prejemajo absurdno visoke položnice, še največji udarec pa je prejelo gospodarstvo, ki zahteva vrnitev na stari sistem zaračunavanja omrežnine. Razlika v mesečni položnici je za vsakogar drugačna. Nekaterim se je omrežnina podvojila, v uredništvo pa smo prejeli celo položnice odjemalcev, ki jim je cena poskočila za 300 odstotkov! Več – TUKAJ.

Slika je simbolična. Foto: Bobo

Golobov “knockout” za lastnike nepremičnin
Verjetno še največji udarec pa bo prišel v obliki načrtovanega davka na nepremičnine. Ta bo, glede na trenutno verzijo, ki kroži v javnosti, prizadel vse, ki imajo v lastni več kot eno nepremičnino. Načrtovani davek razburja slovensko javnost, ki ga dojema kot izrazito nepravičnega. Plačevali bi ga, denimo, tudi lastniki manjših zidanic, medtem ko lastnikom luksuznih vil, ki imajo v lasti samo eno nepremičnino, davka ne bi bilo treba plačevati. Davek naj bi znašal 1,45 odstotka od posplošene tržne vrednosti, kot jo določa geodetska uprava. Zaračunaval se bo na drugo in vsako naslednjo nepremičnino, ki jo ima posameznik v lasti. V kolikor vrednost drugega stanovanja znaša 200 tisoč evrov, bo zgolj na to stanovanje letni udarec za denarnico znašal 2900 evrov.

Ž. K.

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.