Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »
Na speedwayskem ovalu stadiona Matije Gubca se kali nova generacija mojstrov tega ‘metanolskega’ športa, med katerimi poleg Svena Cerjaka (ki smo ga v našem časopisu že predstavili) izstopa še njegov vrstnik Gregor Zorko, doma iz Brezovske Gore v KS Senuše. V nedavno končanem državnem prvenstvu mladih voznikov sta Sven in Gregor končala na prvih dveh mestih, vse bolj pa se uveljavljata tudi v mednarodnem prostoru.
Gregorja Zorka, 15-letnega dijaka prvega letnika krške srednje šole, je v speedway privabila brošura o ponudbi športnih dejavnosti v občini, ki jo je dobil v roke v osnovni šoli, in pred dvema letoma in pol se je odločil, da gre – seveda ob soglasju staršev – preizkusit speedwayski motocikel, za katerega je značilno, da nima ne zavor ne prestav in ne vzmetenja na zadnjem kolesu. Od tu, kot radi rečemo, ni bilo več poti nazaj, saj se je nadobudni mladenič izkazal kot velik dirkaški talent in se v tem ne tako dolgem časovnem obdobju uveljavil kot eden najbolj obetavnih mladih speedwayistov ne le v državi, ampak tudi v širšem mednarodnem prostoru.
V prvih dveh sezonah ga je treniral nekdanji krški dirkač Žiga Radkovič, v letošnji sezoni pa je skrb zanj prevzel legendarni Gerhard »Gery« Lekše, državni prvak pred natančno 30 leti, sicer njegov skoraj sokrajan iz Brezja pri Senušah. Del njegove ožje ekipe je seveda tudi oče Franci in različni mehaniki.
S Svenom prijatelja in rivala
Gregor je ‘tekmovalni krst’ doživel že po nekaj mesecih treninga oz. pred skoraj natančno dvema letoma na prvi memorialni dirki Matije Duha, leta 2013 v Argentini tragično preminulega speedwayista, na kateri je bil med petimi mladimi vozniki na 250-kubičnih motorjih zadnji. A zdaj sta za njim že dve celotni tekmovalni sezoni s skupno že okoli 50 dirkami, v katerih je naredil velik napredek, ki se kaže tudi v rezultatih.
Tako je bil denimo na dveh letošnjih dirkah (v Pardubicah in Liberecu) odprtega državnega prvenstva v speedwayu za mlade voznike od 12 do 16 let z motorji s prostornino do 250 kubičnih centimetrov tretji. V skupnem seštevku prvenstva, ki se je pred kratkim končalo s še eno dirko v Pardubicah, je zasedel drugo mesto, za klubskim sotekmovalcem Svenom Cerjakom (s katerim sta bila letos četrta na evropskem prvenstvu parov na 250-kubičnih motorjih) in pred še tretjim speedwayskim upom, Tilnom Bračkom iz Gornje Radgone, ki nastopa za AMTK Ljubljana. Med Gregorjem in Svenom, prijateljema, a seveda tudi konkurentoma, se razvija zanimivo rivalstvo, ki oba žene in motivira k napredku. »Sva si kar dosti blizu, odvisno od tega, kakšen dan ima kdo od naju, kakšna je steza in podobno,« pravi Gregor. Zagotovo bomo o njunih dvobojih v naslednjih letih še veliko slišali in brali. Mladi Brezogorčan je letos izkušnje nabiral tudi v italijanskem državnem prvenstvu na 500-kubičnih motorjih, on seveda še na lažji, 250-kubični speedwayski ‘specialki’, kjer je bil drugi med mladinci.
Lekše v njem vidi svojo mlado verzijo
Tako kot njegove dirkaške kolege tudi njega privlači užitek, ki ga ponuja hitrost na različnih vrstah motociklov, pri tem pa je izkusil tudi že nekaj lažjih padcev, ki so neizbežen del tega športa, a se jih ne boji. V času sezone trenira dvakrat tedensko po dve uri, običajno so to torki in četrtki, ko je v boksih in na stezi krškega stadiona zelo živahno in hrupno. Trener Lekše v svojem varovancu prepoznava sebe v mladih letih, saj zanj pravi, da je »karizmatičen, perspektiven in ne uboga vedno vsega«, v njem pa vidi velik potencial, saj je v dobrih dveh letih ogromno napredoval. »V zadnjem času najbolj pri štartu, bo pa treba še veliko delati,« pravi legenda krškega speedwaya o svojem nasledniku.
Kot vemo, gre za zelo drag šport, ki običajno terja velik del družinskega proračuna in nič drugače ni pri Zorkovih, seveda pomagajo tudi sponzorji in donatorji ter matični klub AMD Krško. Za ilustracijo: nov speedwayski motor z vso potrebno opremo stane od 10 do 15 tisoč evrov, vsak dirkač pa mora imeti dva. Posebnih ciljev za naslednjo sezono, v kateri bo še vedno tekmoval v kategoriji 250 cc (na 500 cc lahko speedwayisti presedlajo, ko dopolnijo 16 let), si še ni zadal, želi si predvsem čim bolj napredovati v tem vznemirljivem športu, katerega zametki sicer segajo v ZDA, prvo dirko pa so pred dobrimi 100 leti priredili v Avstraliji, od koder se je nato razširil najprej v Anglijo, nato pa še v celinsko Evropo.
In kaj rad počne, ko ni na motorju? »Posebnih hobijev niti nimam. Doma precej ‘šraufam’ motorje in pomagam pri delu v vinogradu,« za konec pravi Gregor, ki ga poleg že omenjenega očeta Francija podpirajo tudi mami Irena ter kar tri mlajše sestrice: Maja, Julija in Ajda.
Peter Pavlovič, foto: Teja Kranjčevič in P. P.
Članek je bil objavljen v zadnji številki Posavskega obzornika.
Snemanje video
Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...
Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.
Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.