Junijski požari v arktičnem krogu v ozračje izpustili več milijonov ton ogljika

Avtor tega prispevka je RTV Slovenija. Vabljeni k branju RTV Slovenija »

V ruski republiki Saha je leta 2021 zgorelo skoraj 19 milijonov hektarjev gozdov. Fotografija je simbolična. Foto: AP

Portal Euronews poroča, da se sezonski požari premikajo vse bolj proti severu, saj podnebne spremembe povzročajo dvig temperatur na Arktiki. Požari pri tem v ozračje izpuščajo toplogredne pline.

Republika Saha se sooča z veliko višjimi temperaturami in bolj suhim vremenom, kot je običajno za to obdobje leta, kar so idealne razmere za gozdne požare.

Do 24. junija je v tej regiji v več kot 160 požarih zgorelo skoraj 460.000 hektarjev, je dejal tamkajšnji namestnik ministra za ekologijo, upravljanje z naravo in gozdarstvo Andrej Konoplevje.

Služba Copernicusa za spremljanje ozračja (CAMS) ocenjuje, da so ti požari v enem mesecu povzročili tretje največje izpuste ogljika v zadnjih dveh desetletjih, in sicer 6,8 milijona ton.

Letošnji požari so bili manjši le od tistih v letih 2020 in 2019, ko je v ozračje ušlo 16,3 in 13,8 milijona ton ogljika, poroča Euronews. Požari na severni polobli sicer svoj vrhunec praviloma dosežejo julija in avgusta.

Spremembe v Arktiki ne vplivajo le na lokalno regijo, ampak na celotni svetovni podnebni sistem. “Kar se zgodi v Arktiki, ne ostane tam. Spremembe v Arktiki krepijo tveganja po svetu za vse nas. Ti požari so poziv k takojšnjemu ukrepanju,” je dejal Gail Whiteman, profesor na Univerzi v Exetru in ustanovitelj neprofitne znanstvene organizacije Arctic Basecamp.

Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.