Kako se znebiti kurjega očesa?

Avtor tega prispevka je ePosavje.com. Vabljeni k branju ePosavje.com »

Da jih sploh ne dobite ali se jih znebite. Predstavljajte si tisti znan, silno zoprn scenarij: topli poletni dnevi so tu, sezona obuval za bose noge je odprta, vi pa ste svoja stopala primorani skrivati v nogavicah, ker jih kazijo kurja očesa! Te male nadloge nam lahko pokvarijo marsikateri načrt in načnejo samozavest, zato se moramo nujno naučiti, kako se z njimi spopasti. In najlažje zmagamo, če “sovražnika” najprej dobro spoznamo!

Kaj sploh je kurje oko?

Gre za debelo plast kože, ki je vidno otrdela. Kurje oko nastane kot poskus kože, da se na določenem mestu zaščiti pred drgnjenjem ali pritiskom. Kurja očesa pogosto nastanejo na stopalih, predvsem na blazinicah nožnih prstov ali med njimi. Redkeje se pojavljajo na rokah ali drugod po telesu. Pogosto se za kurje oko, uporablja tudi izraz otiščanec. Čeprav je vzrok za nastanek obeh podoben, torej trenje kože, se pojavljata na različnih mestih ter v različni obliki. Otiščanci so večji predeli poroženele kože, ki ne segajo tako globoko v kožo kot kurja očesa.

Foto: arhiv

Četudi sama po sebi niso nevarna in zato njihova odstranitev ni nujna, so lahko izjemno neprijetna, saj povzročajo bolečino. Če je ta prehuda in nas omejuje pri hoji, jih je treba odstraniti. Prav tako se jih odstrani, če predstavljajo preveliko težavo v estetskem smislu.

In ko smo že pri estetiki …

Kako izgleda kurje oko?

Pogled nanj vsekakor ni prijeten. Gre za male okrogle tvorbe, ki segajo tudi v globlje plasti kože. Ločimo sicer več tipov kurjih očes: 

  • Trda kurja očesa običajno nastanejo na vrhu nožnih prstov. To vključuje tudi mesta, kjer kosti prstov pritiskajo na kožo. So okrogle oblike in manjša. Nastanejo znotraj širše površine odebeljene kože. 
  • Mehka kurja očesa so na otip nekoliko mehkejša, lahko so bela ali siva. Običajno nastanejo v prostorih med prsti.  
  • Semenska kurja očesa so zelo majhna, pogosto se pojavijo na spodnjem delu stopala.

Foto: arhiv

Zaradi podobne oblike kurje oko sicer pogosto zamenjamo s plantarno bradavico. Slednjo sicer prepoznamo po tem, da jo prepredajo tanke krvne žilice. Zdravljenje teh bradavic poteka drugače kot boj s kurjimi očesi. Če niste čisto prepričani, kaj je nastalo na vašem stopalu, se zato raje posvetujte s strokovnjakom.

Kako prepoznamo kurje oko?

O njegovem izgledu smo že govorili, v tem poglavju pa se dotaknimo še simptomov oziroma znakov, ki nakazujejo, da se na naših stopalih (ali rokah) nekaj dogaja. Pozorni moramo biti predvsem na področja, kjer je naša koža otrdela, hkrati pa so pogosto izpostavljena pritisku. Če denimo pogosto obiskujete fitnes in vadite brez rokavic, boste otiščance opazili na dlaneh.

Prav tako moramo paziti na male otrdele izbokline okrogle oblike, ki jih obdaja razdražena koža. Ali na večje zaplate trde kože. Ta področja so včasih manj občutljiva na dotik, lahko pa povzročajo tudi bolečine, denimo pri hoji ali specifičnih gibih.

Kateri so glavni vzroki za nastanek kurjih očes?

Razlog za nastanek kurjih očes je preprost: nastanejo tam, kjer se naša koža drgne ob trdo podlago, se draži ali je izpostavljena pritisku. To se dogaja predvsem na izpostavljenih delih stopal, nekoliko redkeje pa tudi na dlaneh ali drugih delih telesa. Kurja očesa bi tako lahko opisali tudi kot obrambni mehanizem našega telesa. Slednje namreč poskuša zaščititi občutljive kožne predele, ki so izpostavljeni pretiranemu trenju.

In zakaj pride do tega trenja? Zelo pogosti krivci so neprimerna obutev, nepravilna obremenitev stopal (predvsem v povezavi s prekomerno telesno težo) ali celo prisilna drža, denimo zaradi specifičnega fizičnega dela ali športne obremenitve.

Najpogostejše žrtve kurjih očes so sicer ljudje s prekomerno težo, sladkorni bolniki ter posamezniki, ki trpijo za boleznimi srca in ožilja. Prav tako je pojav kurjega očesa verjetnejši v naslednjim primerih:

  • Zaradi zdravstvenih težav (artritis, kostni trni, kladivasti prsti …) ali poškodb se je spremenila poravnava kosti v vaših stopalih.  Veliko ste na nogah (ne glede na to, ali le stojite ali tudi hodite oz. tečete).
  •  Pri fizični dejavnosti so vaša stopala izpostavljena velikemu pritisku.
  • Nosite čevlje brez nogavic ali hodite bosi.  Zaradi nepravilne hoje preveč pritiskate na določen del stopala.

Kako poteka diagnoza kurjega očesa?

Kot smo že poudarili, kurje oko ni posebej nevarno za naše zdravje, le neprijetno. Če vam povzroča bolečine ali otežuje hojo, je vseeno priporočljiv obisk zdravnika. Na srečo je diagnoza kurjega očesa zelo preprosta, saj zadošča že pregled prizadetega mesta. Zdravnik bo morda preveril tudi vaš način hoje ali izvajanja določenega giba, da preveri, če morda v tem tiči razlog za pojav kurjih očes. Prav tako se utegne z vami pogovoriti o obutvi, hobijih …

Za diagnozo je tako bistvenega pomena, da dobro razmislite o mogočih vzrokih za pojav kurjih očes. Kakšno obutev ste nosili v zadnjem času? Ste izvajali kak nenavaden gib ali stopala izpostavili pritisku? Bolehate za sladkorno boleznijo ali imate težave s srcem?

Kako preprečiti nastanek kurjih očes?

Daleč najboljša preventiva je skrb, da naša stopala, roke ali drugi deli telesa niso podvrženi trenju ali pritisku. A kako to storiti?

  1. Izberite udobno obutev. Čevelj se mora prilegati vašemu stopalu in mu nuditi zadostno podporo. Prav tako mora nuditi dovolj prostora vašim prstom, da se ti lahko premikajo, brez da bi se drgnili drug ob drugega ali ob stene čevlja. Majhen nasvet: nakupovanja nove obutve se lotite v popoldanskem ali večernem času, ko so vaša stopala nekoliko večja in zato lažje izberete primerno velikost. Izbirajte čevlje z dobrim oblazinjenjem in mehkimi podplati, izogibajte pa se tistim z ozkim prednjim delom in visoko peto.
  2. Razen v primeru sandalov vedno nosite nogavice. Naj bodo te dovolj oprijete, da se med uporabo ne bodo vihale ali gubale. Če veliko hodite, izberite takšne z odebeljenim delom na peti in prstih, da se izognete tako otiščancem kot žuljem.
  3. Zaščitite stopalo. Če imate s kurjimi očesi že nekaj izkušenj ali če je vaše stopalo zaradi svoje oblike bolj izpostavljeno trenju, poskusite zaščititi najbolj ranljive dele. V ta namen obstajajo posebni vložki ali zaščitne blazinice. Poiščite jih v lekarni ali se o njihovi uporabi posvetujte s svojim zdravnikom oz. ortopedom.
  4. Preprečite potenje stopal. Vlažna stopala, nogavice ali čevlji so pogosti krivci za trenje. Če se vam stopala rada potijo, izberite obutev, ki dobro diha. Pomagajte si tudi z nogavicami iz materialov, ki bolje odvajajo vlago (in ne iz sintetičnih materialov). Če tudi to ni dovolj, posezite tudi po otroškem pudru.
  5. Uporabljajte rokavice. Med dviganjem uteži v fitnesu, pri težkih fizičnih delih ali pri rokovanju z grobimi materiali vselej zaščitite roke.
  6. Skrbite za čisto in mehko kožo. Stopala redno umivajte in po potrebi navlažite s kremo, da bo koža prožnejša. Pomembno je tudi, da redno strižete nohte na nogi.
  7. Ne hodite preveč bosi. Sveža trava ali pesek med prsti je pravi balzam, a daljša hoja po grobih podlagah lahko pospeši nastanek otiščancev.
  8. Če imate težave z otrdelo kožo, se izogibajte športom oz. gibom, ki povzročajo pritisk na stopala. Slednja tudi redno razbremenite: med dolgotrajnim nošenjem tesne obutve se denimo večkrat sezujte ali posezite po udobnejši obutvi, ko je to mogoče.

Kako poteka odstranjevanje kurjih očes?

Kurja očesa ali otiščance lahko v večini primerov odstranite kar sami. Slediti morate le nekaj preprostim nasvetom za nego prizadete kože. A včasih je kirurški poseg neizogiben, denimo pri pacientih z deformiranimi stopali, ki se ne morejo izogniti trenju oz. pritisku obutve. Odstranitev kurjega očesa se izvede tudi takrat, ko slednje tako boli, da preprečuje normalno hojo oz. vsakdanje gibe.

Kirurg ali pediker odstranitev navadno izvede tako, da s skalpelom odreže zadebeljeni del kože. Tega nikar ne poskušajte sami, temveč delo prepustite izkušeni osebi. V nasprotnem primeru lahko pride do resnejših zapletov!

Foto: arhiv

Nega kurjega očesa doma

 

S kurjim očesom se lahko spopadete na različne načine in s pomočjo različnih domačih ali lekarniških sredstev. Eno od takšnih so posebni obliži, ki vsebujejo salicilno kislino. Ta mehča trde plasti kože v kurjem očesu, da lažje izginejo. Pred uporabo se z zdravnikom ali farmacevtom pogovorite, kako pogosto morate tak obliž zamenjati. Posebej pazite tudi, da obliža ne nameščate na zdrave dele kože, saj jo boste s tem poškodovali.

Tudi za ljubitelje domače “magije” imamo nekaj namigov. Kurje oko lahko namreč oskrbite tudi z zelo vsakdanjimi sredstvi, kot so česen, limona ali jabolčni kis. Raztopino slednjega na prizadeto mesto natrite nekajkrat dnevno in jo vmasirajte v kožo, da bo učinkovitejša. Na drugi strani strok česna ali kolobar limone preprosto položite na otiščanca in povijte, tako da lahko na kožo delujeta daljši čas, denimo čez noč.

Kaj je še koristno za nego kurjih očes, da pospešimo njihovo zdravljenje in se izognemo zapletom? Strokovnjaki priporočajo naslednje.

  • Tople kopeli – zmehčajo kožo in s tem olajšajo odstranjevanje njenih odmrlih delov.
  • Piling – uporabite pilico za stopala in zelo nežno postrgajte odmrlo kožo s kurjega očesa. Nikakor tega ne počnite na silo in ne uporabljajte ostrih predmetov, da ne povzročite poškodbe in povečate možnosti okužbe. Pred pilingom noge namočite v toplo vodo, da zmehčate kožo.
  • Nega z vlažilno kremo – za mehkejšo kožo, s katero se boste lažje izognili nastajanju novih otiščancev.
  • Zaščite – uporabite posebne blazinice ali vložke, s katerimi boste prizadeto mesto razbremenili trenja ali pritiska in tako pospešili njegovo okrevanje.

Učinkovit in varen je tudi OXILVER ® Skin gel za kožo z aktivnim kisikom, ki kurje oko navlaži in mehča, s čimer se poroženela koža lažje odstrani. Gel je namenjen za intenzivnejše delovanje na manjšem predelu (prsti na nogah, prstne blazinice). Nanesemo ga lahko tudi na okolno mesto, saj s tem poskrbimo, da je celoten predel ustrezno navlažen in bo tudi koža sama prej odstranila odmrli predel. Za boljši učinek aktivnega kisika, lahko mesto nanosa prekrijemo z obližem.

Kdaj je kurje oko zrelo za zdravnika?

Pojav kurjega očesa v veliki večini primerov ne zahteva izleta na urgenco. Vseeno pa so včasih možno zapleti, ki terjajo zdravniško pomoč. Slednjo poiščite v primeru, da:

  • trpite za sladkorno boleznijo ali težavami s srcem,
  • vam kurje oko povzroča hudo bolečino ali
  • kurje oko kaže znake okužbe (pordela koža, oteklina, gnojni izcedek …).

Več si lahko preberete na spletni strani Enikam.si.

Želite brati takšne novice na vašem Kindlu? Slovenske Kindle novice vam dostavimo 3x v dnevu, vsak dan, prvi mesec popolnoma brezplačno, potem pa le 1 EUR na mesec. Obiščite Kindle Slovenija in naročite svoje Kindle časopise in revije že danes.