Na Gimnaziji Brežice predstavili projekt Inženirke in inženirji bomo!

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Sreda, 18.12.2024    Rubrika: PANORAMA Redakcija

Moderatorka Metka Škofic z gosti: Katjo Škrlec, Hano Zupanc, Timotejem Mastnakom in Maticem Bajdo

V četrtek, 12. decembra, je projekt Inženirke in inženirji bomo! obiskal Gimnazijo Brežice, kjer je vodja projekta skupaj z gosti dijakom 3. in 4. letnika predstavila inženirske poklice, ki so v pomanjkanju. Trije inženirji in družboslovka so v sklopu okrogle mize predstavili vsak svojo karierno pot in podali nekaj koristnih nasvetov za dijake, ki počasi začenjajo svojo študijsko pot. Pogovarjali so se tudi o deležu žensk v inženirskih poklicih.

Inženirke in inženirji bomo! je projekt slovenskega podjetja Mediade, ki se osredotoča na spodbujanje mladih, še posebej gimnazijcev, k razmišljanju o inženirskih poklicih. Namen projekta je navdušiti mlade za naravoslovje, tehniko, inženirstvo in inovativnost (področja STEM) ter predstaviti te poklice kot zanimive in pomembne za reševanje izzivov sodobne družbe. Projekt spodbuja tudi enakost spolov in pomen vključevanja deklet v tehniške poklice, ki so pogosto zaznani kot »moški poklici«. Vodji projekta sta Ana Premk in Metka Škofic, slednja je moderirala tudi okroglo mizo na Gimnaziji Brežice ter na začetku izvedla krajše predavanje o izbiri študijske poti in poklicih v pomanjkanju.

Metka Škofic je predstavila tudi aplikacijo KAMbi, namenjeno mladim, ki razmišljajo o študiju in karieri v inženirskih poklicih. Razvita je bila v okviru projekta Inženirke in inženirji bomo!, njen cilj pa je pomagati uporabnikom pri prepoznavanju, kako se njihove kompetence ujemajo z različnimi inženirskimi smermi.

DSC_5005

Hana Zupanc (na sredini) kot študentka dela pri Posavskem obzorniku, prav tako pa pomaga pri podjetju Mediade, ki je ta dogodek organiziralo.

Na okrogli mizi sodelovali zaposleni iz podjetij Krka, ETI Elektroelement in Steklarna Hrastnik

Gosti, ki so sodelovali na pogovoru v brežiški gimnaziji, so bili magister inženir strojništva v podjetju ETI Elektroelement Matic Bajda, inženir mehatronike in procesni inženir v podjetju Steklarna Hrastnik Timotej Mastnak, magistra farmacije z doktoratom biomedicine in raziskovalka na oddelku Farmacevtska tehnologija v družbi Krka Katja Škrlec ter fizioterapevtka in študentka magistrskega programa Mediji in novinarstvo Hana Zupanc.

Timotej Mastnak se je za študij mehatronike odločil, ker je ta smer združevala elektrotehniko, strojništvo in računalništvo ter mu tako olajšala odločitev. Svojo delovno pot je začel vzporedno s študijem, v drugem letniku dodiplomskega študija. »Kombinacija študija in hkratnega dela v inženirskem podjetju, ki se ukvarja z zelo širokim spektrom dela, se je pri meni izkazala za odlično kombinacijo,« pove Mastnak in hkrati še izpostavi pomembnost študentskega dela v svoji smeri. V svoji karieri se je, tako kot na fakulteti, srečal z več področji inženirskega dela. Največ se je ukvarjal z industrijsko avtomatizacijo ter obdelavo pitne in odpadne vode. »Tu govorimo o celotnih elektro projektih, od idejne zasnove do priprave elektro projekta, programiranja, nadzornih sistemov, testiranj, zagona in priprave končne dokumentacije,« razloži Mastnak, ki mu takšno delo ustreza, saj je raznoliko in razvejano, Steklarna Hrastnik pa ima še ta plus, da je blizu njegovega doma.

DSC_4986

Dogodka so se v predavalnici Gimnazije Brežice udeležili dijaki 3. in 4. letnikov.

Katja Škrlec, ki prihaja iz Boštanja, je že od osnovnošolskih dni vedela, da si nekoč želi delati v podjetju Krka. »Videla sem, da Krka v Krškem gradi novo tovarno in to je bilo dovolj, da sem si zastavila cilj – želim delati v Krki,« pove osredotočena Škrlec. V srednji šoli je tako vedno vedela, zakaj se uči; ker si želi priti na smer Farmacija, ki jo je povezala z delom v Krki. Trenutno je raziskovalka v farmacevtskem razvoju na oddelku Farmacevtska tehnologija, kjer skrbi za razvoj novih visokokakovostnih zdravil. Njena naloga je razvoj zdravil, kar obsega pripravo prvih razvojnih laboratorijskih poskusov, prvih serij zdravila za klinično preizkušanje, pripravo dokumentacije za registracijo zdravila in odgovornost za proizvodnjo prvih prodajnih serij. Pri njenem delu jo najbolj navdušuje to, da je njen vsakdan razgiban in nikoli enoličen. »V ozadju našega dela je višji smisel, saj z razvojem zdravil ljudem omogočamo dostop do varnih, učinkovitih, kakovostnih in cenovno dostopnih zdravil,« pove Katja in še doda, da dela v velikem timu, kjer je sodelovanje ključno.

Matic Bajda je na Metkino vprašanje, zakaj ravno strojništvo, odgovoril z zanimivo zgodbo. »Moj oče je šofer, moj stari oče je šofer in tudi moj praded je bil ‘furman’, zato ni bilo vprašanja, kaj bom po poklicu – ja, šofer,« se je hudomušno nasmehnil. Doma so imeli par kamionov, ki jih je Matic kot otrok opazoval in navdušil ga je njihov motor z notranjim izgorevanjem. V času šolanja na tehniški gimnaziji je s starim očetom prevažal izdelke podjetja ETI Elektroelement, ki so ga očarali in zato se je odločil za študij strojništva ter opustil idejo o šoferski karieri. Trenutno je zaposlen v podjetju ETI Elektroelement Izlake, kjer deluje na področju razvoja nizkonapetostnih varovalk. ETI Elektroelement je eno vodilnih podjetij na svetu na področju proizvodnje električnih zaščitnih naprav in sistemov, osredotoča pa se na izdelke, kot so varovalke, zaščitna stikala, prenapetostne zaščite, ter izdelke za zaščito in distribucijo električne energije. Med debato o zahtevnih predmetih na študiju je dejal: »Nobena stvar ni težka. Obstajajo pa nekatere stvari, ki vzamejo veliko časa.«

Bivša dijakinja Gimnazije Brežice Hana Zupanc je trenutno študentka pri Posavskem obzorniku, prav tako pa pomaga pri podjetju Mediade, ki je ta dogodek organiziralo. Povedala je nekaj več o svoji študijski poti, ki se je začela s študijem fizioterapije. V tretjem letniku dodiplomskega študija je spoznala, da je delo fizioterapevtke ravno ne veseli, a študij vseeno dokončala. To spoznanje jo je vodilo na neko bolj ‘pravo’ pot, saj je nato naredila diferencialni izpit in nadaljevala študij v smeri, ki jo je pravzaprav že od nekdaj zanimala. V srednji šoli je bila urednica šolske revije GiB, v sklopu katere je opravljala intervjuje in pisala članke, kar ji je bilo pisano na kožo. Njen nasvet za dijake je bil: »Ko izbiraš študij, se dobro pozanimaj o poklicu, ki ga boš opravljal, ne le o študijskem programu. Če pa ti kasneje študij ne ustreza, zamenjaj smer – bolje prej kot pozneje.«

Napake so sestavni del poklicnega življenja

Gostje so poudarili pomembnost študentskega dela: »Izkoristite študentsko delo in vse, kar vam ponuja. Tako lahko izveste veliko o sebi in smeri, ki jo študirate,« je prepričana Katja Škrlec. Govora je bilo tudi o napakah, ki so sestavni del življenja. »Ljudje se največ naučimo iz napak. Napak, ki jih narediš, se ne smeš nikoli ustrašiti, se jih sramovati in bati priznati,« je povedal Matic Bajda in še dodal, da je na pomembnejših pozicijah v podjetju napak veliko. Zaključil je še z nasvetom za dijake: »Ko boste prišli na vaše delovno mesto, je pomembno, da poslušate ljudi in njihove navade. Možno, da način njihovega dela ni najboljši, ampak je pa dovolj dober, da je vse skupaj delovalo. Poslušajte jih, cenite njihovo znanje in ga poskušajte nadgraditi s svojim.«

H. Z., foto: R. R.

#povezujemoposavje

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.