Na sedmem Poletnem recitalu v parku potovali v vzhodne države

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Sobota, 07.09.2024    Rubrika: KULTURA Redakcija

Prva gostja je bila 21-letna študentka Tjaša Kurajić.

V torek, 3. septembra, je v parku pri Domu kulture Brežice potekal sedmi Poletni recital, na katerem so bile popotniške zgodbe združene z literarnimi deli iz daljnih krajev. Dogodek je pripravil JSKD OI Brežice. Gostje recitala, Tjaša Kurajić, Simona Rožman Strnad, Milena Jesenko in Primož Jesenko, so potovali na vzhod: na Japonsko, v Južno Korejo in na Ciper. Program sta obogatila saksofonista Klara Lavriša in Lenart Rožman, dogodek pa je povezovala Nina Vodeb.

V Južni Koreji vsi vedno nekam hitijo

V tujini imamo ljudje čas pogledati okrog sebe, opazovati ljudi in doživeti njihovo kulturo. Prva gostja, Tjaša Kurajić, se je odpravila kar daleč, preko Erasmus+ izmenjave je imela priložnost spoznati Južno Korejo, kjer je preživela štiri mesece; sicer študira koreanistiko in geografijo v Ljubljani.

IMG_7973

Simona Rožman Strnad je del poletja preživela na Cipru.

Predstavila je pesem, napisano v tradicionalni korejščini, ki pravzaprav sploh nima naslova. Pesem za glavni simbol uporabi hiter gorski potok, ki se izliva v ocean in govori o hitri minljivosti časa in življenja na splošno. To močno sporočilo lahko povežemo s korejskim fenomenom, ki ga je spoznala tudi Tjaša – »Pali-pali kultura« (pali, pali pomeni hitro, hitro), ki označuje kulturo nenehnega hitenja. Pesnik govori o tem, kako pomembno je živeti v trenutku, se naužiti lepote okoli nas ter se kdaj pa kdaj umiriti in zadihati. »Nisem si mislila, da bo to korejsko hitenje tako opazno, pravzaprav me je kar šokiralo. Vsi nekam hitijo, ljudje v restavraciji hitro naročijo in naglo pojejo hrano, vedno se je treba umikati, vse se premika zelo hitro,« je dejala Tjaša. Izpostavila je tudi izjemno točnost javnega prevoza ter mir, ki je vladal na avtobusih, vlakih in podzemni železnici. »Vladalo je pravilo popolne tišine, nisem smela kihniti ali si obrisati nosu, ne da bi me kdo postrani pogledal,« je še povedala.

Omenila je še, da je korejski narod eden izmed najbolj homogenih na svetu ter da je s svojo barvo oči in izgledom večkrat izstopala ter bila opažena, a ne v slabem smislu. Prav tako je dejala, da so bili korejski študenti dokaj zadržani pri navezovanju stikov z njo in ostalimi Erasmus študenti, menda zato, ker jih je sram govoriti angleško. 

IMG_7984

Milena in Primož Jesenko sta si že dolgo časa želela obiskati Japonsko.

Ves naš svet temelji na lepoti materine duše

Druga gostja je bila Simona Rožman Strnad, ki je potovala na Ciper. Z možem sta gostovala pri paru, ki sta ga spoznala v Bostonu, ko sta hči Veroniko pospremila na študij. Imeli so veliko skupnih tem, saj je tudi ciprski par na študij v Ameriko pripeljal svojega najmlajšega sina. Avtorica predstavljenega literarnega dela je bila ravno ta gospa, pri kateri sta gostovala. To je Xenie Tsolaki Metaxa, mati štirih otrok, doktorica angleškega jezika, učiteljica in ustanoviteljica svoje šole govorništva. Veliko deluje v dobrodelništvu, prav tako pa veliko piše. Njena knjižica del z naslovom Matere in otroci sveta je izšla preko dobrodelne organizacije za otroke, v kateri sodeluje. V knjižici so zbrani kratki eseji in pesmi, posvečene njeni mami. Predstavljena so bila dela s pomembnimi sporočili, med njimi je bilo tudi to, da ves naš svet temelji na lepoti materine duše, zato je pomembno, da jih matere negujejo. Poudarila je tudi nebesedno komunikacijo med otrokom in materjo, ki je v odnosu še kako prisotna.

IMG_7958

Kulturni program sta popestrila saksofonista Klara Lavriša in Lenart Rožman.

Mati in sin potovala v deželo vzhajajočega sonca

Zadnja gosta sta bila sin in mati, Primož in Milena Jesenko, ki sta izpolnila svoje dolgoletne sanje in obiskala Japonsko. Strinjala sta se s prvo gostjo Tjašo in dejala, da lahko med Japonsko in Južno Korejo potegnemo veliko vzporednic. Presenetila ju je goratost dežele in majhen delež ravninskega sveta, ki je zelo gosto poseljen. »Na Japonskem velja neizrečeno pravilo: obnašaj se tako, da nikoli ne vznemirjaš in ne motiš drugega,« je dejala Milena Jesenko in poudarila, da bi bilo smotrno marsikatero japonsko pravilo prenesti v naše okolje.

Primož Jesenko je predstavil delo japonsko-nemške dramatičarke, ki že vrsto let piše vzporedno, v japonščini in nemščini. Avtorica poudarja, da je spoznala svoj prvi jezik – japonščino šele potem, ko je začela pisati v drugem jeziku. »Na ta način pridejo do izraza privilegiji jezikovnih migrantov, ki jih je v Evropi zelo veliko, na Japonskem pa malo oziroma skoraj nič,« pravi Primož. Milena se je spominjala, kako šokirana je bila, ko je ugotovila, da na Japonskem ni nikjer zunaj nobenih klopic, mizic ali stolov. »Oni nimajo časa posedati. Tam je glavna vrednota delo, zato posedanje sredi dneva za njih ne pride v poštev,« je dejala Milena.

IMG_7962

Moderatorka sedmega Poletnega recitala v parku je bila Nina Vodeb.

Zadnja gostja je predstavila delo z naslovom Telefon v vetru, ki govori o telefonski govorilnici v majhni vasici na Japonskem. Telefon ni povezan z omrežjem, vendar ga ljudje uporabljajo za pogovore z izgubljenimi ljubljenimi, da bi si pomagali pri žalovanju. Gre za ganljivo zgodbo, ki se osredotoča na teme izgube, ljubezni in iskanja notranjega miru skozi simbolične pogovore z ljudmi, ki jih ni več.

Večer se je zaključil z zahvalami vsem sodelujočim, Simona Rožman Strnad pa je prebrala tudi delo moderatorke Nine Vodeb z naslovom Angel moj, ki ga je ta napisala že v srednji šoli.

H. Z.

#povezujemoposavje

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.