Naredili »inventuro« dediščine bolnišnice Brežice za kasnejši zbornik ob njeni 150-letnici

Avtor tega prispevka je Posavski obzornik. Vabljeni k branju Posavski obzornik »

Objavljeno: Sreda, 11.01.2023    Rubrika: KULTURA Redakcija

Navzoči na strokovnem posvetu v SB Brežice

V Splošni bolnišnici Brežice so v torek pripravili strokovni posvet o virih za preučevanje zgodovine bolnišnice, ki jim bo v pomoč pri zbiranju gradiva za zbornik ob lanski 150-letnici brežiške bolnišnice. Njegov izid sicer načrtujejo v letu 2024, kar bo obenem tudi šesta knjiga Brežiških študij.

Predstavljali gradivo o bolnišnici iz različnih arhivov

Kot je za naš medij izjavil dr. Jože Škofljanec, zaposlen v Arhivu Republike Slovenije, ki je del Ministrstva za kulturo, so tako njegovi kolegi kot sodelavci drugih arhivov, Posavskega muzeja Brežice in Knjižnice Brežice na posvetu v pripravljenih referatih predstavili gradivo o bolnišnici, ki se nahaja v različnih arhivih. »Obdelali smo obdobje pred ustanovitvijo bolnišnice, samo ustanovitev, obdobje do konca Avstro-Ogrske, med obema vojnama in sodobno zgodovino. Pokrili smo tudi različne upravne organe, pravosodje, etnološki vidik. Največ gradiva je v Zgodovinskem arhivu Celje, kamor je šlo tudi gradivo iz bolnišnice,« je pojasnil Škofljanec, sicer brežiški rojak. Dodal je, da je bila s posvetom na nek način narejena »inventura« dediščine brežiške bolnišnice, ki omogoča raziskave in pripravo bolj poglobljenih študij, ki bodo predstavile posamezne vidike delovanja bolnišnice, pri čemer ne gre zgolj za zdravstvo, ampak tudi druga področja, kot je npr. samooskrbnost bolnišnice,

sb_brezice_strokovni_posvet (5)

Dr. Jože Škofljanec iz Arhiva RS pri Ministrstvu za kulturo

»kajti vemo, da je do sredine 20. stoletja imela tudi svojo posest, na kateri so redili živino, da je bila bolnišnica lahko samooskrbna«. Po njegovih besedah je zanimivo, kako se zgodbe iz različnih virov prepletajo in nato sestavljajo v neko celoto, bo pa potrebnega še precej raziskovanja, da bodo dobili bolj jasno sliko. Navedel je še, da bo zbornik, ki bo hkrati tudi šesti del zbirke Brežiške študije, izšel predvidoma v naslednjem letu.

Med sodelujočimi tudi zaposleni iz PMB in Knjižnice Brežice

Strokovni posvet, ki je potekal v sejni sobi upravne stavbe SB Brežice in so ga lahko spremljali tudi na daljavo preko Zooma, je bil organiziran na pobudo SB Brežice v sodelovanju z Arhivom RS, Posavskim muzejem Brežice in Zgodovinskim arhivom Celje. Po uvodnih pozdravih, med drugimi tudi direktorice SB Brežice Anice Hribar in direktorice PMB Alenke Černelič Krošelj, so sledile predstavitve različnih strokovnih gradiv. Najprej je mag. Danijela Juričić Čargo, vodja Sektorja za varstvo arhivskega gradiva s področja zdravstva, šolstva, gospodarstva, društva, dela uprave in sodstva v Arhivu RS pri Ministrstvu za kulturo, govorila o skrbi za zdravje v gradivu Gospostva Brežice, nato je Hedvika Zdovc iz Zgodovinskega arhiva Celje predstavila referat z naslovom »Brežiško zdravstvo in bolnica Brežice v 19. in 20. stol. v upravnih fondih Zgodovinskega arhiva Celje«, za njo je bil na vrsti dr. Dejan Pacek iz Knjižnice Brežice, ki je spregovoril o brežiški bolnici v arhivskem gradivu sester usmiljenk, dr. Jože Škofljanec je v nadaljevanju povedal nekaj več o brežiški bolnici v gradivu Ljubljanske oblasti in Dravske banovine, Bojana Aristovnik iz Zgodovinskega arhiva Celje, ki je bila na vrsti za njim, je predstavila »Arhivski fond Splošne bolnišnice Brežice SI ZAC 1056«, njena sodelavka Anja Prša je nato spregovorila o bolnici Brežice in njenih uslužbencih v sodnem gradivu Zgodovinskega arhiva Celje, Mihaela Kovačič iz Posavskega muzeja Brežice je govorila o brežiški bolnici in njenih delavcih v gradivu PMB, s strani etnologinje dr. Irene Rožman Pišek so navzoči slišali predstavitev »Viri in metode etnološkega proučevanja zdravstvene dejavnosti«, kot zadnja pa je nastopila Marija Grabnar iz Arhiva RS s predstavitvijo arhivskega gradiva bolnišnic in pričakovanj njegovih uporabnikov.

R. R.

#povezujemoposavje

Snemanje video

Video produkcija Partitura zagotavlja profesionalno video snemanje vaše prireditve, koncerta, poroke, dogodka, promocije, otvoritve, reklame, prispevka, novinarske konference, videospota...

Brezplačno vam pripravijo najugodnejše ponudbe, posebej za vaše povpraševanje.

Obiščite Video produkcija Partitura in si zagotovite kakovosten video in avdio posnetek vašega dogodka s preprostim klicem na 070 60 70 70 ali izpolnite obrazec za brezplačno naročilo ponudbe na https://video.partitura.si.